3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Mindkét délnyugati szomszédunknál csökken az új korona-fertőzöttek száma, így a kormányok belefogtak a korlátozások fokozatos enyhítésébe és a gazdaság újraindításába.

Horvátországban és Szlovéniában is tovább csökken az új típusú koronavírussal újonnan megfertőződtek száma, utóbbi országban egy hónap óta a legalacsonyabb - derült ki a válságstábok pénteki sajtótájékoztatóján.

Davor Bozinovic horvát belügyminiszter, a válságstáb vezetője úgy értékelte: bár Horvátországban enyhébbek voltak a járvány megfékezésére elfogadott korlátozások, az eredmények jobbak, mint a legtöbb országban. Ezt azzal magyarázta, hogy a kormány megfelelő időben, megfelelő intézkedéseket vezetett be a koronavírus-járvány elleni védekezésben.

Horvátországban 24 óra alatt 9-cel - hattal kevesebbel, mint egy nappal korábban -, 2085-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Az elmúlt napban történt hat halálesettel 75-re emelkedett a halálos áldozatok száma. A legtöbb fertőzést és öt halálesetet is az egyik gócnak számító spliti idősotthonban regisztrálták. Az első fertőzés valamivel több mint két hónappal ezelőtti megjelenése óta 1421 beteget nyilvánítottak gyógyultnak. Pillanatnyilag 17 beteg van lélegeztetőgépen. A négymilliós országban eddig 36 917 koronavírus-tesztet végeztek.

Járókelők Zágrábban 2020. április 30-án. A horvát kormány három lépésben enyhít a koronavírus-járvány megfékezésének céljával bevezetett korlátozásokon, az első könnyítés pár nappal korábban lépett életbe. MTI/EPA/Antonio Bat
Járókelők Zágrábban 2020. április 30-án. A horvát kormány három lépésben enyhít a koronavírus-járvány megfékezésének céljával bevezetett korlátozásokon, az első könnyítés pár nappal korábban lépett életbe. MTI/EPA/Antonio Bat

A legfrissebb adatok szerint a szomszédos Szlovéniában egy nap alatt öttel - hattal kevesebbel, mint egy nappal korábban - 1434-re emelkedett az ismert koronavírus-fertőzöttek száma, ami egy hónapja a legalacsonyabb esetszám. Az elmúlt 24 órában két személy hunyt el a Covid-19 betegség következtében, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 93-ra nőtt. A járvány megjelenése óta a kétmillió lakosú országban 54 211 koronavírus-tesztet végeztek, és a diagnosztizált betegek közül 21-et ápolnak intenzív osztályon. A fertőzés megjelenése óta 238 beteget nyilvánítottak gyógyultnak. Horvátországtól eltérően, ahol a hatósági karanténban meggyógyult fertőzötteket is jegyzik, Szlovéniában csak a kórházban kezelt, gyógyult betegekről közölnek adatokat.

Mivel jelentősen lassult az új koronavírus terjedése Horvátországban és Szlovéniában is, szigorú óvintézkedések mellett a kormányok fokozatosan enyhítenek a korlátozásokon és újraindítják a gazdaságot. Mindkét országban a gazdasági teljesítmény visszaesésére számítanak a vírusjárvány miatt.

A horvát kormány idén 9,4 százalékos gazdasági visszaeséssel számol. A kabinet számítása szerint az idei év végéig nő az államadósság, amely így eléri majd a hazai össztermék (GDP) 86,7 százalékát. Szakértők szerint Horvátországban az 1991-1995-ös háború óta nem esett vissza ekkorát a gazdaság.

A szlovén kormány a gazdaság teljesítményének 8,1 százalékos csökkenésére számít idén, míg a GDP-arányos adósság az év végéig a számítások szerint megközelíti a 82,4 százalékot. Tavaly a mutató a GDP 66,4 százalékán állt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kezdődik: a szomszédban már nem tankolhatunk akármennyit
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 06:41
A fegyveres erők is beszállnak az üzemanyagszállításba, de még így sem jut mindenhova elég nafta Szlovéniában.
Makro / Külgazdaság Nemzetközi Energiaügynökség: nagyon súlyos a helyzet
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 06:22
Ami most történik, az rosszabb, mint a szuezi válság és az ukrán háború együttvéve.
Makro / Külgazdaság Bátrabb lehet Kína Tajvan körül, az Egyesült Államok iráni kudarca miatt?
Imre Lőrinc | 2026. március 23. 05:58
A Hormuzi-szoros blokádja és a közel-keleti háború miatt egy későbbi időpontban rendezik meg az idei év egyik leginkább várt csúcstalálkozóját az amerikai és a kínai elnök között. Donald Trumpnak az elszabaduló energiaárak miatt jelenleg kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy minél hamarabb Pekingbe utazzon. Az amerikai elnök ehelyett lázasan próbál megoldást találni a Hormuzi-válságra, miközben Kína hátradőlve nézi, ahogy az Egyesült Államok egyre jobban beleragad az iráni háborúba.   
Makro / Külgazdaság Nem nézi jó szemmel a lengyel elnök és Orbán Viktor találkozóját Donald Tusk
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 17:31
Donald Tusk lengyel kormányfő és Radoslaw Sikorski külügyminiszter is élesen kritizálta Karol Nawrocki hétfői, budapesti látogatását. Végzetes hibának tartják, hogy Nawrocki „oroszpárti és euroszkeptikus politikusokkal” találkozik Budapesten.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: Putyin érdeke, hogy az iráni háború minél tovább elhúzódjon
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 15:07
Az iráni háború miatt kevesebb védelmi erőforrás jut Ukrajnának az Egyesült Államok részéről, a hosszan tartó háború pedig apasztja az USA fegyverkészleteit. Erről is beszélt az ukrán elnök a BBC-nek. 
Makro / Külgazdaság Hárommillió szegény élhet Magyarországon, a kutatókat is meglepték a friss adatok
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 14:08
A 2021-ben és 2025-ben is elvégzett magyar kutatás alapján a társadalom 42 százaléka az alsó réteghez tartozik. A kutatást vezető Kovách Imre arról beszélt, sok társadalmi probléma erősödött fel az elmúlt években.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktorról és a szlovák-magyar viszonyról is beszélt Robert Fico az állami rádióban
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 13:06
A szlovák közszolgálati rádiónak adott interjújában azt is elmondta, hogy szerinte hogyan eshet szét a NATO. 
Makro / Külgazdaság Ez az alapanyag sem jut át a Hormuzi-szoroson – és majdnem olyan fontos, mint az olaj
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 11:50
A műtrágyaforgalom fennakadása egyelőre nem okoz áremelkedést a magyar mezőgazdaságban, de az agrárminiszter már az Európai Bizottsághoz fordult egy termék importengedélyezése miatt. A tankolásnál is tapasztal fennakadást a gazdák egy része.
Makro / Külgazdaság Egészségügyi digitalizáció: az egész világ útkeresésben van
Kormos Olga | 2026. március 22. 06:04
Bár sokan csak a tehetősek divathóbortnak tartják a longevity-t, a hosszú élettel foglalkozó tudományt, valójában sokkal mélyebb rétegeket érintő szegmens. Mindeközben a mesterséges intelligencia megjelenésével még inkább gellert kapnak az ezzel foglalkozó innovációk – a március 26-i Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia pedig épp ilyen fókuszból tekint a témára, melyről a résztvevők közül két szakértő beszél.
Makro / Külgazdaság Újabb rémálmok várhatnak a benzinkutakon azokra, akik piaci áron tankolnak
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 10:49
További áremelkedés jöhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG