2p
Olaszok Koalíciójának nevezte el Matteo Salvini, a Liga elnöke az egységre lépett jobboldali és jobbközép pártok szövetségét. Közben megbomlott az egyensúly a balközép kormány pártjai között.
Matteo Salvini (Fotó: Reuters)

Matteo Salvini hangsúlyozta, hogy az Olaszok koalíciója (Coalizione degli italiani) elnevezés jól kifejezi, hogy miközben a jelenlegi baloldali kormány Párizs, Berlin, Brüsszel "pillanatnyi hangulatától" függ, a Liga vezette pártszövetség az olaszok oldalán áll.

"Van, akit Macron ihlet, én az olaszok szavára figyelek" - jelentette ki Salvini a volt balközép kormányfőre, Matteo Renzire utalva, aki a hétvégén "macronista" pártot indított útjára Élő Olaszország (IV) néven.

A Liga vezetőjét kiáltották ki következő közös miniszterelnök-jelöltjüknek a jobbközép és jobboldali pártok a szombaton Rómában rendezett, Olasz büszkeség elnevezésű tüntetésen. Salvini a Corriere della Serának nyilatkozva kijelentette, hogy a jobbközépet mára "meghaladottnak" tartja, hiszen 1994 - Silvio Berlusconi és pártja a Hajrá Olaszország (FI) politikai színrelépése - óta ez volt a neve a koalíciónak.

Elemzők rámutattak, hogy Salvini így nemcsak átvette Berlusconitól a jobbközép irányítását, hanem a korábbi elnevezéssel szakítva hangsúlyozza, hogy másfajta politikai formációban gondolkodik, amely konkrét politikai meghatározás helyett szélesebb választói réteg felé nyitott.

Salvini úgy vélte, hogy az Umbriában október 27-én esedékes tartományi választás "újdonságot hozhat" az olasz belpolitikában, vagyis majdnem biztosra veszi a Liga vezette jobbközép győzelmét.

A balközép La Repubblica közben nelőrehozott választásokat jósol már a jövő év elejére.

Az újság szerint az Öt Csillag Mozgalom (M5S) - Demokrata Párt (PD) a szeptember elején megalakult koalíciós kormányában máris megbomlott az egyensúly, éppen Renzi új pártja miatt. A lap úgy tudja, hogy Renzi az M5S-t vezető Luigi Di Maióval igyekszik szövetkezni, és ketten "rókavadászatot" indítottak a miniszterelnök, Giuseppe Conte ellen: a Renzi-Di Maio páros célja nem a kormánybuktatás, hanem a miniszterelnök-csere.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zelenszkij elárulta mikor fejezik be a Barátság kőolajvezeték javítását
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 16:52
Április végéig befejezik az ukrán szakemberek az orosz támadásban megrongálódott Barátság kőolajvezeték javítását – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Berlinben Friedrich Merz német kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Közleményt adott ki az üzemanyagkészletekért felelős szövetség
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 16:41
Tájékoztatást adott a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség.
Makro / Külgazdaság Az EU üzent a magyar helyreállítási források hazahozataláról
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 16:21
Az európai uniós szóvivő szerint a helyreállítási alap forrásainak lehívásához Magyarországnak teljesítenie kell a szupermérföldköveket.
Makro / Külgazdaság Egy mandátum átvándorolt a Tiszától a Fideszhez
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 14:59
Még mindig várható átrendeződés a mandátumokat illetően a vasárnapi választások eredményeiben, hiszen az átszavazók és a levélszavazatok, valamint az újraszámlálás miatt négy egyéni választókerület sorsa továbbra is kérdéses.
Makro / Külgazdaság A blokáddal is hatalmas öngólt lőhet Trump
Litván Dániel | 2026. április 14. 14:31
Az olajárak már kilőttek, az irániak fogadkoznak, a Hormuzi-szoros blokádját pedig nehéz és drága lenne fenntartani. Meg lehet így törni Iránt?
Makro / Külgazdaság Felemás eredmény jött a japán gazdaságról
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 13:37
Japán ipari termelése éves összevetésben nőtt, havi szinten csökkent februárban.
Makro / Külgazdaság Évtizedes tendenciát sikerült megtörnie Magyar Péteréknek?
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:37
Így szavaztak a legszegényebb magyarországi járásokban.
Makro / Külgazdaság Így vezetheti be Magyarország az eurót
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 11:21
Húsz éve tologatjuk az euró bevezetését. Most újra van politikai akarat, de a költségvetés állapota és a maastrichti feltételek nem teszik könnyűvé a dolgot – írja elemzésében a Bankmonitor. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter komoly figyelmeztetést kapott Londonból
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 07:12
Fitch: komoly makrogazdasági és közfinanszírozási kihívások várnak az új magyar kormányra.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy korán örülnek a dízelesek
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 16:50
A gázolaj literje ismét lényegesen olcsóbb lesz, a beziné nem változik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG