2p

Japán és kínai állampolgárok is sikeresen hazatértek a harcok sújtotta Szudánból, az észak-kelet afrikai ország fővárosát a pénteken meghosszabbított tűzszünet ellenére légitámadás rázta meg szombat reggel.

A japán külügyminisztérium közlése szerint szombat reggel egy evakuációs különjárat 48 japán állampolgárral fedélzetén landolt Tokióban.

Eddig 65 japán állampolgár hagyta el Szudánt, többen más nemzetiségű családtagjaikkal egyéb országokba menekültek. A japán önvédelmi erők a hét folyamán az ország északkeleti részén fekvő Port Szudánból Dzsibutiba szállították az embereket, innen indult pénteken a védelmi repülőgép Tokióba.

Az evakuációs művelet végeztével Jaszukazu Hamada elrendelte a japán önvédelmi erők Szudánban szolgáló tisztjeinek hazatérését, mivel minden japán állampolgárt, aki el akarta hagyni az országot, sikeresen kimenekítettek.

A Hszinhua kínai állami hírügynökség tudósítása szerint szombaton Pekingbe is megérkezett az első mentőjárat. Azt egyelőre nem közölték, hányan utaztak a repülőn, a kínai külügyminisztérium beszámolt róla, hogy kedd és csütörtök között csaknem 800 embert szállítottak hajóval a Dzsiddába, Szaúd-Arábiába, a szombat reggel landolt repülőgép is innen szállt fel.

Nem csitulnak a harcok. Fotó: MTI / EPA / STRINGER
Nem csitulnak a harcok. Fotó: MTI / EPA / STRINGER

A szudáni hadsereg és a szemben álló, félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) közt két hete dúló harcoknak eddig legkevesebb 512 áldozata és közel 4200 sebesültje van. Pénteken bejelentették a hétfőn megkötött tűzszünet további 72 órás meghosszabbítását, amely vasárnap éjfélkor jár le. A hét folyamán a külföldi országok igyekeztek kihasználni a relatív nyugalmat, és nagy erőkkel láttak hozzá diplomatáik, állampolgáraik és már külföldiek evakuálásához.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Háborús veszély vagy esély: Törökország és Görögország nehéz döntések előtt áll
Bózsó Péter | 2026. február 12. 10:30
Görögország és Törökország vezetői szerdán Ankarában találkoztak, hogy enyhítsék a két ország közti feszültséget. Ankara háborús fenyegetése egy EU-tagállam ellen továbbra is megakadályozza az ország részvételét az európai védelmi architektúrában és az EU-csatlakozásban.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentés érkezett a 2Connect és a Yettel összefogásáról
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 09:52
Ez a piaci modell ösztönzi és hatékonyabbá teszi az infrastruktúra-fejlesztést.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést jelentett be az árrésstopról Nagy Márton minisztériuma
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 08:58
Február végén lejárt volna az intézkedés határideje.
Makro / Külgazdaság Megjött a friss inflációs adat: közel nyolc éve nem volt ilyenre példa
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 08:30
A fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal haladták meg 2026 januárjában az egy évvel korábbi értéket, a decemberi 3,3 százalékot követően. Egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal emelkedett az infláció az év első hónapjában. 
Makro / Külgazdaság Trump a béke embere? Sosem ment ilyen jól az amerikai hadiiparnak
Imre Lőrinc | 2026. február 12. 05:46
Az elhúzódó orosz-ukrán háború és az októberig tartó gázai konfliktus az egyik, Donald Trump intézkedései a másik oldalon. 2025 folyamán több katalizátora is volt az amerikai védelmi ipar szárnyalásának, ami idén tovább folytatódhat. Európa ugyanis csak most kezd el igazán fegyverkezni, ami vélhetően további nagy megrendelésállomány-növekedést és az árbevételek megugrását jelentheti a világ legnagyobb hadiipari cégei számára.
Makro / Külgazdaság Ez lesz a Budapest-Belgrád vasútvonal első napja
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 17:21
Még 31 nap van hátra, és utazhatunk a Budapest-Belgrád gyorsvasúton – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A vonatok 160 kilométeres óránkénti sebességgel fognak közlekedni.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Észak-Magyarországnál még sok török vidéki régió is fejlettebb
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 16:13
A Miskolc központú Észak-Magyarország fejlettségi szintje nem csak Kelet-Szlovákiáétól marad el, hanem Montenegróétól és sok törökországi vidéki régióétól is. Az Eurostat friss adataiból az is kiderült, hol csökkent a GDP, még ha az országos recessziót el is kerültük. 
Makro / Külgazdaság A fogadók szerint feltűnt egy harmadik esélyes miniszterelnök-jelölt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 14:52
Magyar Péter és Orbán Viktor kormányfői esélyeire régóta tesznek kisebb-nagyobb összegeket a Polymarketen, azonban tegnap óta egyre többen fogadnak Kapitány Istvánra is.
Makro / Külgazdaság Egyre mélyebbre úszik a hitelekben a világ legeladósodottabb országa
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:27
Japán államadóssága rekordszintre emelkedett a múlt év végén.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonhoz fordultak a cukrászdák, megjött a válasz
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:04
A kormány a cukrászdákra is kiterjeszti az 5+1 pontból álló vendéglátóipari akciótervet – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG