2p

De még így sem éri el a bűvös két százalékot a védelmi kiadásokra szánt összeg a GDP arányában.

A kanadai kormány hétfőn több milliárd dollárnyi finanszírozást helyezett kilátásba a hadsereg számára, és közölte, hogy az ország katonai kiadásai 2030-ra megközelítik a NATO valamennyi tagállamra érvényes célkitűzését.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök kezet fog egy ukrán katonával tavalyi kijevi látogatása idején - nem maradnak kívülállók?
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök kezet fog egy ukrán katonával tavalyi kijevi látogatása idején - nem maradnak kívülállók?
Fotó: MTI/AP/Reuters pool/Valentyin Ogirenyko

A védelemre szánt összkiadások a tervek szerint az évtized végére elérik a bruttó hazai össztermék 1,76 százalékát, azaz arányuk közel kerül az észak-atlanti szövetség által a tagjai számára kitűzött két százalékhoz - derül ki a kormány most ismertetett friss védelmi politikai stratégiájából. Jelenleg Kanada a GDP-jének 1,4 százalékát fordítja védelmi kiadásokra.

"A legsürgősebb és legfontosabb feladat Kanada szuverenitásának biztosítása a sarkvidéki és az északi területeken"

- áll a kormány közleményében, amely szerint az említett térségben az Oroszország és Kína jelentette biztonsági kihívások kezelése érdekében kell Ottawának növelnie katonai képességeit.

Az Egyesült Államok évek óta nyomást gyakorol más NATO-tagországok mellett Kanadára is a katonai kiadások növelésének érdekében. Februárban David Cohen amerikai nagykövet megjegyezte, hogy más országok "többet tesznek" ezen a téren. Kijelentette: "Nem gondolom, hogy Kanadának érdekében állna ilyen szempontból kívülállóként viselkedni a NATO-ban".

Kanada jelenleg évente mintegy 31 milliárd kanadai dollárt (8217 milliárd forint) költ védelmi kiadásokra, a következő öt év alatt viszont - a most bejelentett terv szerint - 8,41 milliárd dollárral kívánja növelni a katonai költségvetést, húsz év alatt pedig 73 milliárd dollár többletkiadást tervez.ű

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt nem teszi ki az Orbán-kormány az ablakba: Brüsszel bekeményített
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 14:34
Több területen is kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság.
Makro / Külgazdaság Megint zsebre vágott 190 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 13:43
A kamatokon egyelőre nem látszik a leminősítés, sőt.
Makro / Külgazdaság Már jogi lépésekkel is fenyegetik Ursula von der Leyent az orosz vagyon ügyében
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 13:07
Nem úgy tűnik, mintha meg lehetne törni a belga kormányfő ellenállását. Mi lesz így az Ukrajnának szánt jóvátételi hitellel?
Makro / Külgazdaság Számoltak a hitelminősítők a védőpajzzsal, és mi nem tetszik nekik a magyar gazdaságban? Megszólalt a Fitch elemzője
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 12:32
A fiskális pálya volt a legfőbb, de nem egyetlen oka a kilátás stabilról negatívra rontásánál a Fitch Ratings elemzője szerint.
Makro / Külgazdaság Talált Oroszországon kívül is 800 millió köbméter gázt a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 11:52
Fontos bejelentést tett Szijjártó Péter.
Makro / Külgazdaság Akár 500 milliót is kaphat, aki most jelentkezik
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 11:16
Megjelent a a Jedlik Ányos Energetikai Program kiírása.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: A magyar adórendszer teljesen torz, piac- és növekedésellenes
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. december 11. 10:23
A közgazdász, volt pénzügyminszter a december 10-ei élő műsorának vendége volt. Az 5. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 89. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Óvatos duhajok a cégek, már a tavaszi választásokra figyelnek
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 10:06
Jövőre már a cégek is 2-3 százalék közötti GDP-növekedésben bíznak Magyarországon, ami enyhén növeli a toborzási kedvüket. Azonban úgy tűnik, hogy a vállalatok is tanultak az egy évvel ezelőtti csalódásból, és visszafogottabban terveznek. Ráadásul az áprilisi választásokig inkább a kivárás lehet a jellemző a munkáltatók oldaláról, akik leginkább a megfelelően képzett dolgozók megtalálásával állnak hadilábon.   A hangsúly azonban az enyhén van, hiszen a jövő áprilisban esedékes választásokig azért inkább a kivárás lesz a jellemző. A jövőben a megfelelő képesítéssel rendelkező munkatársak megtalálása, a globális autóipar helyzete és a társas vállalkozások számának csökkenése is meghatározó trend lehet.
Makro / Külgazdaság Kínában csak nevetnek a vámháborún? Elképesztő számok jöttek
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 09:09
Megemelték a prognózist.
Makro / Külgazdaság Kamatot vágott a Fed
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 20:16
Megtörtént az amerikai kamatdöntés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG