2p
Kezdeti vonakodása ellenére Málta is csatlakozott az Európai Ügyészséghez, amely így az úgynevezett uniós megerősített együttműködés huszonkettedik tagállama lett.

Az Európai Bizottság kedden jóváhagyta Málta belépését, kevesebb mint egy héttel azután, hogy Hollandia esetében is így járt el.

Harc a korrupció ellen

Vera Jourová uniós igazságügyi biztos üdvözölte a lépést. Szerinte minél több tagország csatlakozik, annál hatékonyabb lesz az ügyészi hivatal. Emellett pedig ismételten felszólította az eddig kimaradó államokat arra, hogy csatlakozzanak a korrupcióellenes szervezethez.

Az Európai Ügyészség a határokon átnyúló korrupciós és csalási bűneseteket göngyölíti majd fel. Nyomozhat, vádat emelhet, bíróság elé állíthat elkövetőket, és gyakorlatilag hidat képez az európai és a nemzeti szintű bűnüldözési szervek között. Csak a határokon átnyúló hozzáadottértékadó-csalás évi mintegy 50 milliárd eurós bevétel-kiesést okoz az EU-ban, közölte korábban az Európai Parlament.

A hivatalnak legkésőbb 2021 elején meg kell kezdenie működését. A főügyészt és az európai ügyészeket várhatóan 2019-ben fogják kinevezni.

A magyar kormány nemet mondott

Magyarország nem vesz részt az együttműködésben. A kormányzati álláspont szerint jelenleg is megvannak azok az intézmények, amelyek eljárhatnak az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel szemben, és egy új hivatal létrehozása ezen jól működő szervezetek meggyengítésével járna.

Magyarország mellett még Lengyelország és Svédország jelezte, hogy ebben a formájában nem támogatja az ügyészség létrehozását. Dánia, Írország, valamint a jövőre az EU-nak várhatóan búcsút intő Egyesült Királyság pedig egyébként sem vesz részt a bel- és igazságügyi együttműködésnek ezen a területén.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Uniós pénzből épül meg Moldova első autópályája – Székelyföldre is el lehet majd jutni rajta
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 15:33
A végpont a román-moldáv határon túl lesz.
Makro / Külgazdaság Jobb év vár 2026-ban a nyugdíjasokra
Dobos Zoltán | 2025. december 30. 14:33
Nyugdíjemelés lesz, érkezik a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizennegyedik havi juttatás egyheti összege is. De vajon érkezik-e nyugdíj-kiegészítés, és várhatnak-e nyugdíjprémiumot idős honfitársaink az előttünk álló évben?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 60 milliárdot az Orbán-kormány, de némi zavar is volt az erőben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:43
Volt olyan kincstárjegy a keddi aukción, amire nem érkezett elég ajánlat. De emelkedtek vagy csökkentek az átlaghozamok?
Makro / Külgazdaság Május előtt nem mondanak ítéletet a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 12:09
Közzétették a menetrendet a hitelminősítők.
Makro / Külgazdaság Év végére még kapnak egy gyomrost az autósok a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 10:47
Már érezhető a legutóbbi áremelkedés hatása.
Makro / Külgazdaság Adókedvezmény jár a hálózat fejlesztéséért – itt a rendelet
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:44
Akár 80 százalékos adókedvezményt is lehet szerezni a következő öt évre – de kinek?
Makro / Külgazdaság A külföldieknek beruházási paradicsom vagyunk, a hazai kkv-knak jön a támogatás
Imre Lőrinc | 2025. december 30. 09:27
Látszólag szöges ellentétben állnak egymással Szijjártó Péter szavai és a Központi Statisztikai Hivatal adatai. A külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, hogy 2025-ben minden idők harmadik legtöbb külföldi befektetése érkezett Magyarországra, miközben a KSH szerint közel két éve csökken a nemzetgazdasági beruházások volumene. A jelenség hátterét, valamint az év legfontosabb, vállalkozásokat segítő intézkedéseit laptársunk, az Mfor.hu foglalta össze.
Makro / Külgazdaság Bóvli lett Budapest, Karácsony Gergely szerint ez a kormány politikájának következménye
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:03
A befektetési szint alá ontotta Moody's a főváros besorolását, a főpolgármester szerint „ezt nem fogja megúszni” a kormány.
Makro / Külgazdaság Mindent borít az állítólagos ukrán dróntámadás
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 08:49
Putyin életére törtek volna az ukránok? Zelenszkij tagad, Trump dühös, az oroszok „felülvizsgálják” álláspontjukat.
Makro / Külgazdaság Ki hozza a csákányt és a lapátot a mesterséges intelligenciához?
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 18:28
Mi a válasz a 21 ezer milliárd dolláros kérdésre?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG