4p

A háború 23. napjának összefoglalója.

  • Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden figyelmeztette Kína elnökét, Hszi Csin-pinget, hogy annak „következményei" lesznek, ha Peking anyagi támogatást nyújt Oroszországnak az ukrán városok megtámadása során – közölte a Fehér Ház. Biden a pénteki kétórás telefonbeszélgetés során nem intézett közvetlen kéréseket Xihez, hogy rávegye Putyint a támadás befejezésére.

Babakocsikkal demonstrálnak az ukrajnai háború gyermekáldozatainak emlékére a nyugat-ukrajnai Lvivben 2022. március 18-án. Fotó: MTI/EPA
Babakocsikkal demonstrálnak az ukrajnai háború gyermekáldozatainak emlékére a nyugat-ukrajnai Lvivben 2022. március 18-án. Fotó: MTI/EPA

  • Zelenszkij videobeszédében azt mondta, hogy „értelmes, tisztességes” béketárgyalásokra van sürgősen szükségFigyelmeztette Moszkvát, hogy az orosz veszteségek különben olyan hatalmasak lesznek, hogy nemzedékekbe fog telni a helyreállítás. „A békéről, a számunkra és Ukrajna biztonságáról szóló tárgyalások – értelmesek, igazságosak és késedelem nélkül – az egyetlen esély Oroszország számára, hogy csökkentse a saját hibáiból eredő károkat” – mondta.
  • Pénteken a harcok elérték az ostromlott ukrán város, Mariupol központját, ahol 350 000 civil rekedt kevés élelemmel vagy vízzelAz orosz védelmi minisztérium közölte, hogy erői „feszítik a hurkot” a kikötőváros körül, és a város központjában „a nacionalisták elleni harc” zajlik. Mariupol polgármestere, Vadim Boicsenko megerősítette az állítást.
  • Az ukrán védelmi minisztérium közölte, hogy „átmenetileg” elvesztette a hozzáférést az Azovi-tengerhez, amely a Fekete-tenger felé nyílik, és komoly csapást jelentene Ukrajna számára.
  • Több mint 130 embert mentettek ki egy orosz légi csapás után egy mariupoli színház ellen, amely több száz civilnek nyújtott menedéketZelenszkij szombaton a hajnali órákban azt mondta, nincs új információ a halálos áldozatokról. A város „történelme, Ukrajna történetének legnagyobb megpróbáltatását élte át” – jelentette ki.
  • Tömeges áldozatokról is érkeztek jelentések az ukrán hadsereg egyik laktanya elleni rakétatámadás után a déli Mikolajiv városában.
  • A Háborús Tanulmányi Intézet szerint az orosz erők továbbra is csak Mariupol környékén szereztek területi előnyöket pénteken, és az orosz erők egyre növekvő morális és ellátási problémákkal néznek szembe. Az Egyesült Királyság szerint az oroszok Kijev és Mikolaiv körülzárására tett kísérletei visszaszorultak, és szerinte folytatódott Harkov, Csernyihiv, Szumi és Mariupol körüli városok heves orosz lövedékei.
  • Az ENSZ szerint jelenleg hat és fél millió ember kényszerült lakóhelyét elhagyni Ukrajnán belül. A Világélelmezési Program arra figyelmeztetett, hogy Ukrajnában az élelmiszer-ellátási láncok megszakadnak, sok élelmiszerbolt és raktár már üres.
  • Az ENSZ adatai szerint 816 megerősített civil haláleset történtKijev tisztviselői szerint 222-en haltak meg a fővárosban, köztük 60 civil és négy gyerek.
  • Az orosz erők „fogságban tartják” Viktória Roscsina ukrán újságírót a Hromadske ukrán sajtó szerint. A Hromadske közleményében azt mondta, hogy szerintük az orosz FSZB március 15-e körül vette őrizetbe Roscsinát.
  • Vlagyimir Putyin a moszkvai nemzeti stadionban tartott ritka nyilvános beszédében dicsérte az orosz „egységet” a Kreml által Ukrajnában végrehajtott különleges hadművelet miatt . Amint Putyin befejezte beszédét, az adás hirtelen megszakadt, és az állami televízió hazafias dalokat mutatott be. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője „műszaki hibát” okolt a fennakadásokért.
  • Zelenszkij azt mondta, hogy Ukrajna hónapokon belül előrehaladást vár EU-tagság iránti kérelmében, miután megkereste Ursula von der Leyen, az EU végrehajtó hivatalának vezetőjét. Azt is elmondta, hogy továbbra is felhívást fog kérni a világ vezetőihez, hogy szorgalmazzák az ukrajnai békét, és Svájc, Olaszország, Izrael és Japán megszólítását tervezi.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brutális támadás alatt a Fed: eljárás indult az elnök ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 06:01
A Fed elnöke maga jelentette be, hogy idézést kapott, melyre kemény, már-már leleplező válasszal reagált. 
Makro / Külgazdaság Kamatstop Amerikában? – Donald Trump plafont sürget a hitelkártya-kamatokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 12:30
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy egyéves időtartamra 10 százalékos felső korlátot vezetne be a hitelkártyák kamataira, január 20-tól. Arra azonban nem tért ki, miként valósulna meg a terv, illetve hogyan kényszerítené a vállalatokat a betartására.
Makro / Külgazdaság Csúnya kudarcot szenvedett el a cseh jegybank
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 15:51
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Kínában is megtorpant az autóeladás
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 14:23
Kínában három éve a legkisebb ütemben, 3,9 teljes, 23,7 millió darabra nőtt a személygépkocsik kiskereskedelmi eladása tavaly. Egy évvel korábban, 2024-ben az éves növekedés 5,3 százalék volt – közölte a Kínai Személygépkocsi Szövetség (CPCA).
Makro / Külgazdaság Visszavettek a tempóból a románok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 13:49
Romániában 2,6 százalékkal kevesebb személygépkocsit gyártottak tavaly mint egy évvel korábban – közölte a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
Makro / Külgazdaság Már az euróbevezetés első hetében boldogok lehetnek a bolgárok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 10:37
A Bolgár Értéktőzsde jelentős árfolyamemelkedéssel reagált az euró január elsejei bevezetésére, az idei első kereskedési héten a bolgár börze legrégebbi indexe, a Sofix 14,4 százalékkal 18 éves csúcsra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Egyelőre hiába unszolja Trump az amerikai olajcégeket venezuelai beruházásokra
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 08:12
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra szólította fel a nagy amerikai olajvállalatok vezetőit, hogy legalább 100 milliárd dollár értékben ruházzanak be Venezuela olajiparának újjáépítésébe.
Makro / Külgazdaság A bécsi kutató megbecsülte az EU-Mercosur megállapodás ausztriai hatását
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:25
Oliver Reiter közgazdász, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézetének (wiiw) munkatársa fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Többen dolgoznak az Egyesült Államokban, de van, akiknek ez sem elég
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:45
A vártnál kevesebb munkahely jött létre, de a munkanélküliség csökkent decemberben.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán békekötést is befolyásolhatja Trumpék venezuelai akciója
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 13:25
Az elmúlt napok legfontosabb katonai és politikai fejleménye a venezuelai elnök elfogása volt. Az akcióval Donald Trump egyértelműen erőt mutatott, szemben a korábbi hónapok tétlenségével. Ez akár Moszkva számára is fontos üzenet lehet, ráadásul az oroszok számára gazdasági szempontból is sok érv szólna a béke mellett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG