4p

Az orosz nemzeti gárdában harcolnak a Wagner zsoldosai.

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök egyik, főtanácsadója  visszautasította a volt NATO-főtitkár, Anders Fogh Rasmussen hétvégi felvetését, miszerint Ukrajnát a mostani, tehát a megszállt területek nélküli állapotában kellene felvenni a katonai szervezetbe. Mint mondta: ez további eszkalációra sarkallhatja Oroszországot. Azt is mondta, kérdezte, hogy ki ad bármiféle garanciát arra, hogy Putyin nem megy tovább és nem foglal el újabb területeket? Az esetleges fegyverszünet alatt az oroszok összeszedhetnék magukat és így könnyen folytathatnák a háborút - vélte.

Nem fog lemondani Ukrajna a megszállt területekről. Fotó: The Institute of Study of War
Nem fog lemondani Ukrajna a megszállt területekről. Fotó: The Institute of Study of War

  • Több orosz tiszt meghalt a kelet-ukrajnai Zaporizzsja közelében, az orosz csapatok által ellenőrzött Melitopolban pokolgépes merényletben - közölte vasárnap az ukrán katonai hírszerzés a Telegram közösségi oldalon. Az akciót "egy helyi ellenállási mozgalom" hajtotta végre "a megszállók főhadiszállásán", és legalább három orosz tiszt esett áldozatul.
  • Az ukránok átvették az ellenőrzést az orosz határhoz közeli, Harkiv megyei Topol település felett. Előzőleg kiűzték onnan az orosz katonákat. Más határmenti sikerekről egyelőre nem közöltek semmit. 
  • Oroszországot nem lehet legyőzni a harctéren, Ukrajnának és az Egyesült Államoknak engedniük kell - közölte vasárnap Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Szerinte az, hogy Joe Biden amerikai elnök saját szavai szerint hisz az ukrán területek visszafoglalásában, azt mutatja, hogy az amerikai politika zsákutcába jutott. Leonyid Szluckij, az orosz parlamenti alsóház külügyi bizottságának elnöke a Telegram közöségi oldalon arról írt, hogy Kijevnek előbb-utóbb be kell látnia, hogy vissza kell térnie a tárgyalóasztalhoz, mégpedig Oroszország feltételei és "a meglévő területi valóság" mellett.
  • A Wagner zsoldos hadsereg sok tagját átvette az orosz nemzeti gárda, felügyeletükkel együtt - közölte hírszerzési forrásokra hivatkozva a brit Guardian. A jelek szerint a nyáron Vlagyimir Putyinnal szemben fellázadt, majd megbékélt csoportosulás átállt tagjait Pavel Prigozsin, a néhai Jevgenyij Prigozsin fia vezeti.  
  • Az oroszoknak egyre nagyobb mértékben kell bevetniük az első frontvonalra vezényelt gyalogságot, annyi harci tehcnikát veszítettek már - állítja  wahingtoni székhelyű Nemzetközi Háborúkutató Intézet (SW) friss tanulmánya, amiből az Ukrinform hírügynökség közölt részleteket. Eszerint az erdőkben felállított és megerősített ukrán állásokkal szemben nem hatékonyak az eddigi orosz módszerek, illetve nincs elegendő, jól kiképzett katonája az oroszoknak a sikeres ottani harcokhoz. 
  • Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes az állami televízióban a nap folyamán arról beszélt, hogy Oroszország támadásai miatt 4,9 millióan voltak kénytelenek elmenekülni otthonaikból Ukrajna biztonságosabb térségeibe. Hozzátette, hogy a 2022 februárjában indult ukrajnai orosz háború óta 3,6 millió belső menekültet, azt megelőzően pedig, a 2014 óta - a Donyec-medencei harcok miatt - több mint egymilliót regisztráltak. Beszélt arról is, hogy az utóbbi három és fél hónapban a belső menekültek száma alig észrevehetően növekedett, miközben néhányan visszatértek otthonukba, tekintettel arra, hogy az ország keleti és déli felében lévő frontvonalak alig mozdultak el. Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának (UNHCR) legfrissebb közlése szerint mintegy 6,2 millió ukrán hagyta el az országot tartósan vagy ideiglenesen. Csak Európában 5,8 millió ukrajnai menekültet regisztráltak. A háború 2022-es kezdetét megelőzően nagyjából 41,4 millió lakosa volt Ukrajnának.
  • A Nemzetközi Valutaalap (IMF) megemelte az idei ukrán GDP-re vonatkozó előrejelzését. Korábban csak 1-3 százalékot jósolt, most 4,5 százalékot jelölt meg. A szervezet szerint a háború ellenére a vártnál jobb az ukrán gazdaság ellenállóképessége. Mindamellett azt is jelezte, hogy hiába vannak mostanában pozitív fejlemények, jövőre is tarthatnak a harcok, amik óriási terhet jelentenek. Erre alapozva a jövő évi növekedést csak 3-4 százalékra várja. Korábban 3,2 százalékra tette ezt az értékét és azt is közölte, hogy 2025-ben 6,5 százalék lehet ez a fontos érték. Az Ukrán Nemzeti Bank októberben 2,9 százalékról 4,2 százalékra vitte fel az idei GDP-bővülés várható ütemét, a 2024-est 3,5 százalékról 3,6 százalékra emelte, a 2024-est viszont 5 százalékról 4,6 százalékra mérsékelte.

(Guardian, Ukrinform, UNN, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Komoly fegyverbizniszt köthetünk Washingtonnal
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 11:31
A magyar-amerikai politikai kapcsolatok megerősödése jó keretet ad a két ország közötti védelmi és katonai együttműködés fejlesztésének, és utat nyit a további védelemipari beruházások előtt is – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Makro / Külgazdaság Döntött egy hitelminősítő: jó hírt kapott Izrael
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 08:46
Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról Izrael elsőrendű államadós-besorolásainak kilátását az S&P Global Ratings, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a Hamász radikális iszlamista szervezettel kötött tűzszünet enyhítette az Izraelt közvetlenül fenyegető biztonsági kockázatokat.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: Trump megadta, amit kért, jön a szankciómentesség
Kollár Dóra | 2025. november 7. 21:31
Sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: van néhány ötletem, hogyan gyakoroljak nyomást Putyinra
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 19:58
Washingtoni látogatása során arról kérdezték a magyar kormányfőt, egyetért-e Trumppal abban hogyan lehetne tárgyalóasztalhoz kényszeríteni Vlagyimir Putyint. Azt mondta, van néhány ötlete, és ezeket meg is osztja Trumppal.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: Ha Orbán Viktor választási tűzijátékához kell a békecsúcs, azt nem támogatom
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 19:14
Az ukrán elnök hosszan beszélt Orbán Viktorról pénteken, és azt mondta: a magyar kormányfő most Oroszország élő üzenetküldő szolgáltatása az Egyesült Államokban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton: Dolgozunk a Budapest-New York járat helyreállításán
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 16:42
A nemzetgazdasági miniszter a turizmusról tárgyalt az Egyesült Államokban. 
Makro / Külgazdaság Szigorítja az orosz állampolgárok vízumfeltételeit az EU
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 14:32
Az orosz állampolgároknak minden alkalommal új vízumot kell igényelniük, ha az Európai Unióba akarnak utazni. Az EU a kérelmezők szoros és gyakori ellenőrzése miatt döntött így.
Makro / Külgazdaság Mol: Lehetséges a leválás az orosz olajról
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 13:58
Változtatott álláspontján a Mol, most már lehetségesnek tartják, hogy az Adria-kőolajvezetéken keresztül is ellássák a százhalombattai finomítót. A bejelentés éppen az Orbán-Trump találkozó napján érkezett.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a nagy deal: kiszivárgott, miről állapodhatott meg Orbán Viktor és Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 12:40
A Bloomberg szellőztette meg a várható megállapodás részleteit.
Makro / Külgazdaság Ha csak Varga Mihályon múlna, egy ideig még nem lenne kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 12:00
A közép-kelet-európai országok az elmúlt években kiemelkedő eredményeket értek el az infláció csökkentésében, ugyanakkor továbbra is fontos feladat az inflációs várakozások mérséklése, az árstabilitás helyreállítása és megőrzése – erről beszélt Varga Mihály a 7. Magyar – Lengyel Jegybanki Konferencián Varsóban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG