3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Emberek százmillióit veszélyeztetheti, hogy a klímaváltozás miatt terjednek a trópusi betegségek. A gyógyszeriparnak ez kihívást és nagy üzletet jelent. Az emelkedő hőmérséklet okozta természeti katasztrófák már milliókat űztek el a lakóhelyükről, és az elmúlt három évben több mint 650 milliárd dollár értékű gazdasági kárt okoztak a világban, a globális GDP 0,28 százalékát.

Kevés figyelem irányul viszont a klímaváltozás másik súlyos következményére: arra, hogy a felmelegedéssel veszélyesen terjednek a járványos trópusi betegségek. A Morgan Stanley Research tanulmánya szerint a következő hatvan évben a világ lakosságának 10 százalékát fenyegeti már a Dengi, az Ebola, a sárgaláz, a Zika-vírus és más, eddig a trópusi vidékre korlátozódó betegségek. A várható új járványok túlnyomórészt olyan övezetekben lesznek, ahol ezek a járványok eddig ritkán bukkantak fel, az esetek felében Nyugat-Európában és Észak-Amerikában.

A felmelegedéssel százmilliókat érhetnek el a járványok

A hőmérséklet emelkedésével szélesebb körben és hosszabb ideig terjedhetnek az élő szervezetek, elsősorban a moszkitók által hordozott kórok. Az északi félteke magas jövedelmi színvonalon élő országainak eddig nagy mértékben sikerült megvédeniük magukat a moszkitók terjesztette betegségektől. Amennyiben azonban a legborúlátóbb előjelzések válnak valóra, ez megváltozik. Ha afelé tartunk, hogy a Föld átlaghőmérséklete ebben a században több mint 4,5 Celsius fokkal emelkedik, akkor 2050-ig már csaknem 725 millió embert érhetnek el trópusi betegségek, 2080-ra pedig ez a szám 900 millióra emelkedhet.

Óriási piac a gyógyszeriparnak

A helyzet óriási feladatot, egyben üzleti lehetőséget kínál a gyógyszer- és oltóanyagiparnak. A trópusi betegségek elleni védekezés, illetve kezelésük globálisan mintegy 500 milliárd dolláros piacot jelent. A kutatók betegenként 225 dolláros költséggel számolnak Észak-Amerikában, Nyugat- és Közép-Európában, míg 75 dollárral Kelet-Európában és a világ más részein.

Védőoltások milliárdjaira lesz szükség, várhatóan a kormányok által finanszírozott programok keretében. Az oltóanyagok kifejlesztése, gyártása óriási feladat, ami a vezető cégek számára is jelentős időt és nagy beruházásokat jelent. Élen járnak majd azok a vállalatok, amelyeknek már vannak bejáratott útjaik, működtek együtt kormányokkal járványos betegségek leküzdésében.

A feladat mindenesetre nagyon időigényes: új vakcina kifejlesztése 20 évet vehet igénybe, további 5 évre van szükség megfelelő gyártási kapacitás kiépítéséhez, majd további időre a klinikai kísérletekhez. A kormányok feladata az lesz, hogy biztosítsák az országos oltási programok anyagi feltételeit és megkönnyítsék a vakcinák engedélyezését, piacra jutását.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szomorkodni vagy örülni fogunk a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 16:57
Ezt mutatja lapcsoportunk előrejelzése.
Makro / Külgazdaság Itt van Magyar Péter bejelentése: fontos lépésekről döntött a kormány az energiaellátásban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 10:45
A lakossági energiaellátást egyelőre nem érintik ezek.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás még utoljára aláírta: nagykövetek egész sorának mutattak ajtót
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 09:44
Megjelentek a nagyköveti felmentésekről szóló államfői határozatok péntek este a Magyar Közlönyben; ezeket Orbán Anita külügyminiszter előterjesztésére akkori köztársasági elnökként még Sulyok Tamás írta alá.
Makro / Külgazdaság Elkeseredett küzdelmet folytat Románia, készenléti állapotot hirdettek az országban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 19:14
Készenléti állapotot hirdetettek Romániában a szárazság, a Duna alacsony vízállása és az energiahiány miatt, a cernavodai atomerőmű kettes blokkjának üzemben tartását pedig vízszabályozási beavatkozással próbálják lehetővé tenni – jelentette be pénteken Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést hívhat össze az Európai Bizottság a Paksi Atomerőmű leállítása miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 15:06
Az Európai Bizottság kész arra, hogy összehívja az úgynevezett villamosenergia-koordinációs csoport rendkívüli ülését, ha leáll a termelés a Paksi Atomerőműben - közölte az Euronews uniós hírcsatorna kérdésére Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője pénteken.
Makro / Külgazdaság Egyetlen cég tette a világ egyik legnagyobb sikersztorijává az apró szigetországot
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 13:28
A mesterséges intelligencia iránti globális kereslet nyomán Tajvan gazdasága a világ egyik leggyorsabban növekvő gazdaságává vált.
Makro / Külgazdaság Még épp jó a lengyel infláció
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 11:01
Lengyelországban, a piaci várakozásoknak megfelelően, 3 százalékra gyorsult az éves infláció júliusban a júniusi 2,5 százalékról.
Makro / Külgazdaság Nem várt meglepetés a német munkanélküliségi adatban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 10:56
Németországban a várt stagnálás helyett emelkedett a munkanélküliség. A munkanélküliek száma a már politikailag is érzékeny 3 millióhoz közelít.  
Makro / Külgazdaság Továbbra sem jeleznek áremelkedést az ipari adatok
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 08:43
Júniusban az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz viszonyítva átlagosan 0,4 százalékkal alacsonyabbak voltak, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal magasabbak lettek – közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Most már biztos: leáll Paks, asztalra került a kikapcsolási terv – újabb részletek
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:00
Magyar Péter miniszterelnök a Facebookon mondta el a részleteket, kemény lépésekkel készül a kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG