6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Dr. Zacher Gábor toxikológus szerint az egészségügy az utolsó emberig ki fog tartani, Dr. Szlávik János infektológus a látogatási tilalom ellenére a kritikus állapotú betegekhez beengedi a hozzátartozókat, Dr. Purebl György pszichiáter pedig arról is beszélt, hogy egy hét múlva nyilvánossá válik a 30 országot érintő WHO-kutatás, amelyből megtudhatjuk, a magyarokat hogyan érintette pszichésen a járvány. Pillanatkép a harmadik hullám jelenlegi helyzetéről.

PILLANATNYI HELYZET

Mindezt azon a zoom-beszélgetésen osztották meg az érdeklődőkkel, amelyet a KOVIDŐK Facebook-csoport tartott tegnap este. A jelenlegi romló járványügyi helyzetről Dr. Szlávik János belgyógyász, infektológus, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének osztályvezető főorvosa úgy fogalmazott:

„Valami megváltozott, mióta a brit mutánssal találkoztunk. Fiatalabbakat is támad, mások a tünetek és nagyobb a halálozás.”

Szlávik János : az oltási hajlandóságnak érdekes dinamikája van. Fotó: MTI
Szlávik János : az oltási hajlandóságnak érdekes dinamikája van. Fotó: MTI

Saját kórházának intenzív és infektológiai osztályainak ágytelítettsége 90-95 százalékon áll. Nehezen tudná a harmadik hullám csúcsát megjósolni most, a felfutó szakaszban, de egyesek március végére-április elejére becsülik. Nehéz 2-4 hét vár az egészségügyre, de úgy látja, hogy az egészségügy meg fog vele küzdeni. Át lehet csoportosítani orvosokat, de eddig még nem volt szükség olyan nagy logisztikára, mint az őszi hullámban. Akkor orvostanhallgatókat csoportosítottak át, így állt össze egy 50 tagú csapata, akik rövid idő alatt beletanultak a feladatokba, s akár újra összeállhatnak, ha kell.

„A hatvani kórházban nagyjából 95-98 százalékos a Covid-telítettség, és a sürgősségin a betegek 50-60 százaléka Covid-tünetekkel jelentkezik”

– mondja Dr. Zacher Gábor toxikológus szakorvos, aki jelenleg mentőorvosként dolgozik a vidéki kórházban, s hozzáteszi: előfordul, hogy komplett családok kerülnek be a kórházba, és néha csonka családok távoznak.

Véleménye szerint is bírja az egészségügy a terhelést, mert van még némi tartalék, hiába fáradtak, nem fogják feladni.

„A Fradi-szív visz előre minket, az utolsó emberig ki fogunk tartani” – fogalmaz focinyelven a toxikológus.

Dr. Purebl György pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója a rendelésein gyászt, depressziót és kilátástalanságot és kétségbeesést tapasztal az embereken. Ezért jó, hogy van kurázsi és elkötelezettség az egészségügyi dolgozókban, akiket már nem tud úgy ledönteni a vírus, mint az első hullámban, hiszen be van oltva szinte mindenki közülük.

„Fontos az embereknek megtanítani, hogyan birkózhatnak meg a pszichés terheikkel, mert saját maguknak is tudnak segíteni" - mondja.

Ezek a módszerek tanulhatóak, a legjobb antidepresszív mód például az egészséges életmód. De kiemeli a mindfullnes-t, amely a létbizonytalan társadalmakban jött létre és most remekül használható.

OLTÁSI HAJLANDÓSÁG

Arról, hogy változott-e az oltási hajlandóság Szlávik doktor azt mondja, érdekes dinamikája van a folyamatnak. Decemberben meglódult az oltási kedv, aztán az oltásellenes hangok miatt alább hagyott, aztán megint meglódult, amikor az első oltottaknak nem lett bajuk és egyre több oltás jelent meg. Most pedig, a védettségi bizonyítványnak köszönhetően még többen hajlanak már az oltásra, köztük a fiatalok is.

„Az a jó oltás, ami bennünk van, mert az véd meg. Persze van a vakcinák között némi különbség, de a cél ugyanaz” - mondja.

De hozzáteszi, hogy jó lett volna, ha az oltási kampányokat megelőzik az oltást segítő reklámok, amikkel most már utólag lehet is találkozni.

Zacher Gábor szerint be kéne engedni a forgatócsoportokat a magyar kórházakba is. Fotó: Facebook
Zacher Gábor szerint be kéne engedni a forgatócsoportokat a magyar kórházakba is. Fotó: Facebook

„Oltani mindenek előtt!” – jelenti ki Zacher Gábor.

Mert a mérleg egyik serpenyőjében ott van, hogy meghalhatunk, a másikban az öt, lassan hat vakcina. Ugyanakkor azt látja, hogy burokban kapnak információt az emberek, ezért emberközelivé kéne hozni a kórházakban zajló életet.

„A dunaszerdahelyi kórházban készült riport a valóságot mutatta meg, amire szükségük van az embereknek. De a magyar kórházak tabuk ilyen szempontból, alig-alig engednek be forgatócsoportokat vagy újságírókat” – hívja fel a figyelmet az orvos a létező jelenségre.

A pszichiáter Purebl szerint a Covid mindennél rosszabb és kiszámíthatatlanabb, mint bármelyik oltás. A fiataloknak pedig fontos lenne elhinniük, hogy ez nem az a Covid, amit eddig ismertünk

„Akkor oltják be az emberek magukat, ha látják, hogy a szomszédnak nem lett baja, mert így működik az emberi viselkedés”.

 

ÍGY HAT A PSZICHÉNKRE

Purebl György szerint óriásiak a járvánnyal járó pszichés terhek, 2020 végére a depresszió gyakorisága megháromszorozódott, a szorongásos zavarok megduplázódtak, a transzgenerációs szorongások gyakorisága pedig ugrásszerűen megnőtt.

Purebl György szerint elképzelhető egy járvány utáni pszichés cunami. Fotó: Semmelweis
Purebl György szerint elképzelhető egy járvány utáni pszichés cunami. Fotó: Semmelweis

Magyar mentális statisztikai adatok hiányában Zacher Gábor amerikai adatokat hozott, például 2020-ban 8 millió doboz nyugtató fogyott a tengerentúlon, 500 ezerrel több, mint 2019-ben – ezekből lehet a magyar helyzetre is következtetni. Az otthoni magány a szerhasználatok szempontjából nem jó, még több alkohol és még több dohány fogy, nő az online függőség és sorozatfüggőség, kérdés, hogy ezekről le tudunk-e majd szokni?

„Egy pozitív hozadéka azonban van az otthoni létnek: nehezebb lett kábítószerekhez hozzáférni, és fel is ment az áruk. Otthon nincs olyan nagy kedv ezek használatára, ezért az alkalmi drogfüggőség legalább visszaesett.”

Szlávik János az egyik legnagyobb pszichés megterheléssel a Covid-osztályokon találkozik, ahol a kórházba került emberek egyedül, kiszolgáltatva fekszenek és nem tudnak kapcsolatot teremteni a szeretteikkel.

„A kritikus helyzetű embereknek ezért megengedem a látogatást, de borzasztó lelki teher az egész”.

Purebl György szerint fel lehet vértezni magunkat a tartós bizonytalanság ellen is, és ebben jó barátunk lehet az internet, ahonnan megbízható helyekről meg kell tanulnunk a feszültség oldását, illetve most már elég sok online segítő szervezet is létezik.

„Az akut járvány lezajlása után valószínűleg egy pszichés cunami is várható” – mondja a jövőről a pszichiáter, aki azzal zárta a beszélgetést, hogy egy 30 országban zajló reprezentatív WHO-vizsgálatnak egy hét múlva lesznek meg az eredményei, melyben Magyarország is részt vett.

Az élő beszélgetést a két nemzetközileg elismert szegedi kutató – dr. Horváth Péter informatikus és dr. Kintses Bálint biológus – vezette, akik rendszeresen szerveznek kerekasztalbeszélgetéseket a jelenleg legforróbb témákban. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brutálisan megdrágult a tengeri szállítás, vagyonokat kérnek a konténerhajóktól
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 17:09
Egyes hajók áthaladási foglalásáért a Panama-csatornán több mint egymillió dolláros (312 millió forint) díjat fizettek a közelmúltban árverésen – közölte csütörtökön a Panama-csatorna Hatóság, hozzátéve, hogy a szokatlanul magas árak inkább a kereslet ideiglenes emelkedését tükrözik, és nem tartós torlódást a csatornán.
Makro / Külgazdaság Kapcsoljuk Pogátsa Zoltánt – a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal a Soproni Egyetem docensével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Kína egy új, ötéves tervvel várja Trumpot, de vajon megvalósul-e a történelmi csúcs?
Imre Lőrinc | 2026. április 23. 14:31
Új, ötéves tervet hirdetett Kína, ami a nagyhatalmi versengés szempontjából az Egyesült Államok számára is jelzésértékű lehet. Ezt mintha Donald Trump is érezné, ugyanis nagy várakozásokkal tekint a kínai elnökkel tartandó pekingi csúcstalálkozója elé. Aminek az időpontja továbbra sem ismert, az Egyesült Államok ugyanis még mindig az iráni háborúval és a károk eltakarításával van elfoglalva.  
Makro / Külgazdaság A Mol is bejelentette: megtörtént, amire közel 3 hónapja vártak
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 14:15
Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Makro / Külgazdaság Látványosan befolyásolta a gazdasági hangulatot az áprilisi választás
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 13:45
Jelentősen nőtt, 27 havi csúcsára emelkedett a GKI Gazdaságkutató konjunktúra-indexe áprilisban. Az üzleti és a fogyasztói várakozások is javultak – mondta Petz Raymund vezető kutató a GKI csütörtöki online sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság A krach előtt még gyorsan felpörgették az iráni háború által leginkább sújtott gazdaságot
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 13:18
A várt visszaesés helyett jelentősen élénkült a brit gazdaság aktivitása áprilisban a csütörtökön ismertetett mérőszámok alapján. Elemzők szerint ugyanakkor valószínűleg rövid távú fellendülésről van szó, miután a vállalatok a beszerzésekkel igyekeztek megelőzni az iráni háború várható inflációs és ellátási hatásait.
Makro / Külgazdaság Az Európai Ügyészség nagyon várja Magyarország csatlakozását
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 12:51
Már 22 állammal van tapasztalatuk.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktorék után alig maradt valami az államkasszában
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 11:22
Titokzatos nagy lyuk tátong a büdzsében.
Makro / Külgazdaság Reagált az Erste arra, hogy Simor András szerint az MNB alelnöke megzsarolta az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 09:51
Kiszámíthatóan működő Magyarországban bíznak.
Makro / Külgazdaság A tiszás kétharmad könnyedén elzárhatja a NER-es pénzcsapokat
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 08:38
35 évre kiosztott koncessziókat vehet vissza a Tisza-kormány az Orbán-rezsim által kiválasztott cégektől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG