3p
A júniusi 609 után júliusban 474 építőipari cég szűnt meg Magyarországon, de nem lehet felhőtlen az öröm.

A júniusi rekord után némiképp visszaesett a megszűnési ráta júliusban az építőiparban. „Nincs okunk azt gondolni, hogy ez egy kedvezőbb tendencia első jele lenne. Sokkal inkább azt gondoljuk, hogy a második félévben, sőt még jövőre is magas marad és akár nőhet is megszűnési ráta. A júliusi adatok ugyanis, a  szezonalitási hatásokat figyelembe véve, jól illeszkednek a növekvő cégtörlési számokat mutató trendbe” – mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.

A lakáspiac javulása adat némi reményt

Az építőipar a KSH adatai szerint a tavalyi első féléves fellendülés után megtorpant, ahogy kifutottak alóla a jelentős EU-s támogatásokból finanszírozott infrastrukturális beruházások. „A magasépítést valójában egy percre sem érte el a fellendülés, pedig ez az a terep, ahol a rossz likviditási helyzetben levő, felszámolással, kényszertörléssel fenyegetett kisvállalkozások leginkább várják a fellendülést” – mondja Tóth Tamás. Az Opten igazgatója szerint a lakáspiac új keletű felfutása hozhat némi előrelépést a kisebb cégeknek, de ez földrajzi értelemben a fővárosra, szegmens szerint pedig a kicsi, könnyen kiadható lakásokra korlátozódik. A befektetési céllal lakást keresők jelentős része felújított ingatlanokat keres, vagyis kevés megrendelést hoz a vállalkozásoknak.

A pénzpiacok elmúlt napokban tapasztalt mélyrepülése és a hónapok óta tartó bizonytalanság ugyanakkor további kisbefektetőket fordíthat az ingatlanpiac felé. A vállalkozó szellemű beruházók akár még a felújítás kockázatát is vállalhatják, ami jótékony hatással lehet az építőiparra is. A felfutó ingatlanárak normál esetben ugyan pozitív stimulust jelenthetnének, de a kereslet földrajzi és szegmens szerinti megoszlása, valamint a hirtelen felfutás még nem győzte meg a nagybefektetőket arról, hogy érdemes nagy léptékű ingatlanfejlesztési projekteket indítani. Ezt támasztja alá, hogy bár az ágazat termelési volumene nő, a szerződésállomány volumene csaknem 50 százalékkal elmarad az egy évvel ezelőttitől.

Tisztulni látszik a piac

Kedvező jelenség ugyanakkor, hogy a megszűnések között fokozatosan csökken azoknak az aránya, amelyek felszámolási eljárás eredményeként következtek be, azaz a piac tisztulni látszik: kevesebb adós cég dől be.

„A lánctartozás nem a múlté az ágazatban, de az világosan látszik, hogy a láncok száma, hossza és felhalmozott adósság értéke is csökkent az elmúlt egy évben” – mondja az igazgató. Ennek egyik látható jele az is, hogy egyre kevesebb olyan céget lehet látni az újonnan létrejöttek között, amelynek a tulajdonosa korábban vezető tisztviselőként vagy szintén tulajdonosként érintett lett volna más vállalkozások bedöntésében.

Új társaság – hála a megerősített tulajdonosi felelősségnek – amúgy is kevesebb alakul: júliusban mindössze 228 bejegyzést tett közzé a cégbíróság, ami kevesebb mint a fele a törléseknek. Ezzel ismét folytatódott a működő vállalkozások számának csökkenése az építőiparban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
Makro / Külgazdaság Ruszin-Szendi Romuluszék már a háború utánra is készülnek
Litván Dániel | 2026. június 25. 14:39
Mindenki várja a békét, de bizonyos problémák csak akkor kezdődnek igazán. Erről is volt szó a V4 országok honvédelmi minisztereinek találkozóján.
Makro / Külgazdaság Ekkor dönthetnek az Airbnb-k sorsáról Józsefvárosban
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:37
Októberben dönt Józsefváros vezetése a rövidtávú lakáskiadás szabályozásáról. A kerület, a lakónegyedek és a társasházak szintjén is kvótákat vezetnének be.
Makro / Külgazdaság Egyelőre nem lesz még olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:10
Péntektől sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára nem változik.
Makro / Külgazdaság Sokéves csúcson az ingázók száma, emelkedhet a munkanélküliség idehaza
Imre Lőrinc | 2026. június 25. 12:33
Hiába közölt a vártnál kedvezőbb munkaerőpiaci adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusban, az elemzők szerint ez nem feltétlenül utal trendfordulóra. A demográfiai folyamatok, a vendégmunkások behozatalának szigorítása is kockázatot jelentenek, tartalék pedig a fiatalok és az idősek, valamint a külföldön dolgozók hazacsábításában lehet. Az ingázók száma egyébként több mint 6 éves csúcsra ugrott.
Makro / Külgazdaság Az MNB szerint simán ki lehetne vezetni az árstopokat
Herman Bernadett | 2026. június 25. 12:20
Ha most júniusban kivezetnék az árrésstopokat és árstopokat, akkor is csak 2 százalékos lenne az idén az infláció a friss Inflációs Jelentés szerint. Olyan jó a helyzet, hogy március óta 2 százalékponttal csökkent a jegybank inflációs várakozása. 
Makro / Külgazdaság K&H: 5 tipp, hogy okosan gazdálkodj az első fizetéseddel
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:56
A nyári diákmunka jó alkalom a tudatos pénzügyi szokások kialakítására.
Makro / Külgazdaság Megérkeztek a friss számok, így áll most a magyar munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:30
Idén májusban 4 millió 654 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma Magyarországon, míg a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékon áll – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG