2p

Nehéz évre számít idén is legfőbb külkereskedelmi partnerünk, Németország vegyipara.

Nehéz évre számít idén is a német vegyipar - szúrta ki az MTI az ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VCI szombaton honlapján. A termelés volumen várhatóan alacsony szinten stagnál, az értékesítési árbevétel pedig 3,5 százalékkal csökken a 2023-ashoz képest - írta a Verband der Chemischen Industrie e.V.

Cseppet sem jó kilátások.
Cseppet sem jó kilátások.
Fotó: Depositphotos

A szervezet értékelése alapján a német vegyipari és gyógyszeripari ágazat kijózanító utolsó negyedévvel zárta 2023-at. Különösen az európai ipar gyenge teljesítménye és az intenzív nemzetközi versenyben elmaradt megrendelések miatt csökkentek az eladások Németországban és külföldön. 

A harmadik legnagyobb német feldolgozóipari ágazat termelési volumene 7,9 százalékkal, értékesítési árbevétele pedig 12,2 százalékkal csökkent tavaly, összesen 229,3 milliárd euróra.

A VCI 2024 egészére vonatkozóan stagnáló termelési volumenre számít, az árak csökkenése miatt pedig az iparág értékesítési árbevétele várhatóan 3,5 százalékkal esik vissza.

Wolfgang Große Entrup, a VCI ügyvezető igazgatója csalódást keltőnek nevezte 2023-at. Kitért arra, hogy nemcsak a vegyipar-gyógyszeripar, hanem az egész német gazdaság szenved a lanyha konjunktúra és a strukturális problémák miatt.

Az óvatosan pozitív jelek ellenére a VCI vezére még nem látja a gazdasági fordulat jeleit. 

Az energia- és nyersanyagpiacokon továbbra is feszült a helyzet. A megrendelések tartós hiánya és a magas németországi termelési költségek továbbra is nehezítik az üzletmenetet - közölte.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Aggódhat Donald Trump a fogyasztók miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:45
Az Egyesült Államokban 2014 óta a legalacsonyabb szintre csökkent a fogyasztói bizalom januárban.
Makro / Külgazdaság Szaúd-Arábia elveti a „Kockát”
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:00
Szaúd-Arábia felfüggesztette egy monumentális, kocka alakú felhőkarcoló tervezett építését Rijád belvárosának egyik fejlesztési központjában, miközben újraértékeli a projekt finanszírozását és megvalósíthatóságát – mondta az ügyet ismerő négy forrás.
Makro / Külgazdaság Majdnem szomorú rekordot döntött Románia
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 17:20
146 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a román központi költségvetés – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság A cseh devizakereskedő idén növekedési fordulatot vár Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:40
A magyar gazdaság 2026-ban a hároméves stagnálást követően várhatóan visszatér a növekedéshez. A GDP ütemének várható gyorsulását azonban elsősorban átmeneti tényezők hajtják: a választási fiskális ösztönzők, az alacsony infláció rövid időszaka és az új ipari kapacitások fokozatos beindulása – írja az Akcenta.
Makro / Külgazdaság A német vállalatok kínai beruházásai négyéves csúcsra emelkedtek Amerika kereskedelmi háborújának hatására
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:20
A Reuters számára összeállított adatok szerint 2025-ben négyéves csúcsra emelkedtek a német vállalatok kínai beruházásai, ami rávilágít arra, hogy Donald Trump amerikai elnök kereskedelempolitikája arra ösztönzi az iparágakat és a kormányokat, hogy máshol erősítsék üzleti kapcsolataikat.
Makro / Külgazdaság Kipukkanhat a vámlufi? Nem véletlenül lett sietős Donald Trumpnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:21
Néhány napon belül, egészen pontosan február 1-jétől tovább szélesedhet a vámháború az Egyesült Államok és Európa között. Donald Trump amerikai elnök a Grönlanddal kapcsolatos területi és erőforrásigényeit hátráltató európai országokkal szemben 10 százalékos, pótlólagos vámokat jelentett be, amelyek adott esetben június 1-jétől még tovább emelkedhetnek. De az is könnyen elképzelhető, hogy az újabb kereskedelmi szankciókból végül semmi sem lesz.
Makro / Külgazdaság Itt az év első kamatdöntése, Varga Mihályék nagy fordulat előtt állhatnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:00
A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó rátán az év első kamatdöntő ülésén.
Makro / Külgazdaság Kell változtatni az szja-n a választások után? Mellár Tamással ezt is megvitatjuk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:30
A közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke február 4-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Von der Leyen megint megcsinálta – mit szólnak majd a Karmelitában?
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:10
Történelmi megállapodást hozott tető alá az Európai Bizottság elnöke.
Makro / Külgazdaság Jó üzletre váltja a Mol Trump és Putyin barátságát – nagyot kaszálhat a NIS megszerzésén a magyar olajcég
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 10:57
Nem csak egy finomítót szerez meg a magyar olajcég – és az ár is nagyon kedvezőnek tűnik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG