3p
A nemzetgazdasági miniszter szerint már érezhető a tavalyi bérmegállapodás kedvező államháztartási hatása.
MTI Fotó: Kovács Tamás

A kormányzati intézkedéseknek köszönhetően kedvezően alakultak az első két hónap áfabevételei – monda a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály szerint már érezhető a tavaly őszi hatéves bérmegállapodás hatása, de a szociális hozzájárulási adó alakulása is biztató.

A nemzetgazdasági miniszter jelentős sikernek nevezte a Paks II. beruházás engedélyezését és elmondta, hogy idén csaknem 100 milliárd forint tett felre a kormány a beruházás előkészítésére. Ha ennél nagyobb lenne az összeg, az a tartalékok terhére rendezné a többletkiadásokat, az idei költségek jelentős részét pedig hazai forrásból finanszírozzák – tette hozzá. A beruházásról már telefonon is egyeztetett Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin.

Varga Mihály a brüsszeli döntést követően ült asztalhoz a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel, és mint kiderült, Lázár János szerint idén már mintegy 200 milliárd forint kiadás merülhet fel az új atomerőművel kapcsolatban. Ha ez valóban így lenne, akkor a forrásokról a kormánynak kell gondoskodnia – vagy a költségvetés tartalékaiból, vagy orosz hitelezéssel. Ugyanakkor, amíg rendelkezésre állnak hazai források, addig azokból finanszírozzák a beruházást - monda Varga Mihály.

Az áfa-bevételek pörgették a büdzsét

A költségvetés helyzetéről a miniszter kifejtette: azt követően, hogy az idén januárban 123,4 milliárd többlet alakult ki az államháztartásban, az idei első két hónap előzetes adataiban már szerepet játszottak a tavalyi bérmegállapodás pontjai. A minisztérium jelentése alapján februárban 57 milliárd forintos többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere, az első kéthavi többlet pedig 180,4 milliárd forintot tett ki.

A hónap végére 144,2 milliárd forint lett a központi költségvetés, az elkülönített állami pénzalapok 48,4 milliárd forintos többletet, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 12,2 milliárd forintos hiányt mutattak.

Kockázatos a kamatkörnyezet?

A nemzetgazdasági miniszter szerint az államháztartási többlet kialakulásához elsősorban a növekvő áfa-bevételek járultak hozzá, de az emelkedő bérek miatt a tb járulékbevételek is pozitívan alakultak – a járulékcsökkentés ellenére is. Varga Mihály ugyanakkor felhívta a figyelmet: márciusban deficitet mutat majd az államháztartás a jelentős mértékű áfa-visszautalások miatt.

Kockázatot jelenthet a kamatkörnyezet változása az államháztartási folyamatokra – folytatta. Ha további hozamemelkedés lesz a nemzetközi pénzpiacokon, az befolyásolhatja az államháztartás finanszírozását. Az emelkedő hozamok kihívást jelenthetnek, emiatt az államháztartás finanszírozásában nem szabadna kizárni semmilyen finanszírozási lehetőséget, így a tárca idén nyitva tartaná a devizakötvény-kibocsátás kérdését.

Ismét tárgyal az IMF és a magyar kormány

Az éves gazdaságpolitikai konzultáció jegyében tárgyalt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Nemzetközi Valutaalap misszióvezetőjével, Khaled Sakrral. Az IMF Alapokmányának IV. cikkelye alapján a Valutaalap valamennyi tagországról legalább évenkénti gyakorisággal készít gazdaságpolitikai értékelést. További részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: Trump megadta, amit kért, jön a szankciómentesség
Kollár Dóra | 2025. november 7. 21:31
Sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: van néhány ötletem, hogyan gyakoroljak nyomást Putyinra
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 19:58
Washingtoni látogatása során arról kérdezték a magyar kormányfőt, egyetért-e Trumppal abban hogyan lehetne tárgyalóasztalhoz kényszeríteni Vlagyimir Putyint. Azt mondta, van néhány ötlete, és ezeket meg is osztja Trumppal.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: Ha Orbán Viktor választási tűzijátékához kell a békecsúcs, azt nem támogatom
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 19:14
Az ukrán elnök hosszan beszélt Orbán Viktorról pénteken, és azt mondta: a magyar kormányfő most Oroszország élő üzenetküldő szolgáltatása az Egyesült Államokban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton: Dolgozunk a Budapest-New York járat helyreállításán
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 16:42
A nemzetgazdasági miniszter a turizmusról tárgyalt az Egyesült Államokban. 
Makro / Külgazdaság Szigorítja az orosz állampolgárok vízumfeltételeit az EU
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 14:32
Az orosz állampolgároknak minden alkalommal új vízumot kell igényelniük, ha az Európai Unióba akarnak utazni. Az EU a kérelmezők szoros és gyakori ellenőrzése miatt döntött így.
Makro / Külgazdaság Mol: Lehetséges a leválás az orosz olajról
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 13:58
Változtatott álláspontján a Mol, most már lehetségesnek tartják, hogy az Adria-kőolajvezetéken keresztül is ellássák a százhalombattai finomítót. A bejelentés éppen az Orbán-Trump találkozó napján érkezett.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a nagy deal: kiszivárgott, miről állapodhatott meg Orbán Viktor és Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 12:40
A Bloomberg szellőztette meg a várható megállapodás részleteit.
Makro / Külgazdaság Ha csak Varga Mihályon múlna, egy ideig még nem lenne kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 12:00
A közép-kelet-európai országok az elmúlt években kiemelkedő eredményeket értek el az infláció csökkentésében, ugyanakkor továbbra is fontos feladat az inflációs várakozások mérséklése, az árstabilitás helyreállítása és megőrzése – erről beszélt Varga Mihály a 7. Magyar – Lengyel Jegybanki Konferencián Varsóban.
Makro / Külgazdaság Nyílt levelet kapott Orbán Viktor a Trump-találkozó előtt
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 11:40
Erőteljes üzenetet küldtek az amerikai szenátorok, méghozzá az orosz olajvásárlásokkal kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság Megüzenték Trumpék: nem érdemes az oroszokkal bizniszelni
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 11:20
Hatott az amerikai kommunikáció, a ciprusi központú Gunvor Group vissza is vonta az oroszországi cégre tett felvásárlási ajánlatát. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG