3p

Két nap rekordmértékű napi megbetegedés után csökkent a Covid-19-cel megfertőződtek száma déli szomszédainknál, ami még így is magas - közölte a válságstáb szombaton.

A testület jelentése szerint pénteken 162-vel nőtt, és elérte a 6420-at a megfertőzöttek száma. Csütörtökön még 208 újonnan azonosított fertőzöttről számoltak be. Két új haláleset történt, így a járvány halálos áldozatainak száma 165-re emelkedett. A betegek közül 106-an vannak kórházban, közülük tízen lélegeztetőgépen. 

A legtöbb új esetet ezúttal is a fővárosban, Zágrábban és Split-Dalmát megyében regisztrálták. A zágrábi esetek is a tengerparthoz kötődnek.  A vírus tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed, és a fiatalok a koronavírus legfőbb terjesztői, ezért a válságstáb ismét szigorításokat vezetett be. Péntektől tíz napig az éjszakai szórakozóhelyek, bárok és kávézók csak éjfélig lehetnek nyitva, továbbá zárt térben nem rendezhetnek bulikat.

Kérdés, fellélegezhetnek-e a turisták (a kép egy opatijai kávézóban készült, fotó: EPA/ANTONIO BAT)
Kérdés, fellélegezhetnek-e a turisták (a kép egy opatijai kávézóban készült, fotó: EPA/ANTONIO BAT)

Ugyanakkor a szabadtéri rendezvényeken is be kell tartani a társasági távolságtartás szabályait és a higiéniai előírásokat, amelyeket most sokkal szigorúbban fognak ellenőrizni a hatóságok.

A szomszédos Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint az elmúlt 24 órában 32-vel 2401-re nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma. Új halálesetet nem regisztráltak, a járvány halálos áldozatainak száma így 129 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze 16-an vannak kórházban, közülük hármat ápolnak intenzív osztályon. Szlovéniában ötödik napja nő az új esetek száma. A behurcolt fertőzések többsége a népegészségügyi intézet szerint Horvátországból származik, és a fiatalok körében terjedt el.

Bár korábban a Szlovénia nem zárta ki annak lehetőségét, hogy "vörös listára" helyezi szomszédját, és kötelező karantént rendel el az onnan érkezők számára, járványügyi szakemberek enyhítenének ajánlásaikon. A kormánynak jövő héten javasolni fogják, hogy csak a 15-35 éve közötti korosztály érintse az új rendelet.

Janez Jansa kormányfő szombaton Twitter-oldalán azt írta: a felelőtlen lépések veszélybe sodorhatják az egészségügyi ellátási rendszert, és mindenki egészségét, ugyanúgy több ezer szlovén ember jól megérdemelt szabadságát is. "Legyünk szolidárisak és felelősségteljesek" - hívta fel a fiatalok figyelmét a miniszterelnök. 

Zágráb és Ljubljana április végétől és május elejétől szigorú óvintézkedések mellett fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, hogy újraindítsa a gazdaságot, valamint megnyitotta határait több európai uniós ország állampolgárai előtt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt az Európai Parlament elnökével Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:25
A Magyarországgal szembeni, 7-es cikkely szerinti eljárást belátható időn belül lezárhatják.
Makro / Külgazdaság Újabb fontos döntéseket hozott a kormány – itt vannak a bejelentések
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:04
Csütörtökön 11 órától tartották a kormányszóvivői sajtótájékoztatót, amelyen ismét kormánydöntésekről, valamint az uniós pénzek hazahozatalának állásáról is szó esett.
Makro / Külgazdaság Kulcsfontottságú rendeletet adott ki a kormány az uniós forrásokról
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:50
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF) 3680 milliárd forint jut Magyarországnak. Ennek a felhasználásáról hónapokon belül dönteni kellene, de a kormány talált módot arra, hogy ne kelljen kapkodni.
Makro / Külgazdaság Energianagyhatalom lehet Magyarország, ezt kell hozzá tenni
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:30
Magyarország hosszabb távon a közép-európai energiakereskedelem meghatározó szereplőjévé válhat, ha a tárolási és hálózati infrastruktúra fejlesztése lépést tart a termelés bővülésével – írta a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.
Makro / Külgazdaság Fellélegzett az olajpiac, de ekkor nyugodhat meg igazán
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:10
Az Arab-öböl menti államok olajtermelése valószínűleg októberre helyreáll, de a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok mennyisége így sem haladja meg a háború előtti szint 70 százalékát – vélik az amerikai Goldman Sachs bank szakértői, akiket a Bloomberg idézett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Mi jöhet a kamatstop eltörése után? Jelasity Radovánt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 11:40
Az Erste elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke június 25-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb áresés a benzinkutakon, napok kérdése lehet a védett rendszer eltörlése
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 10:50
Jelentősen csökkennek az üzemanyagárak idehaza annak köszönhetően, hogy a világpiaci kőolajárak is zuhannak az amerikai-iráni megállapodás hírére.
Makro / Külgazdaság Olyanra készülhetnek a csehek, amire Varga Mihályék valószínűleg még csak nem is gondolnak
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 09:07
Kamatot emelhet a cseh jegybank. 
Makro / Külgazdaság Recseg-ropog, az év elején zsugorodott az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 08:50
Oroszország GDP-je 0,2 százalékkal csökkent az idei első negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a statisztikai hivatal végleges adatként.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG