3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A vasárnap véglegessé vált eredmények alapján nagyarányú győzelmet aratott az észak-írországi helyhatósági választásokon a brit fennhatóság ellen küzdő legnagyobb katolikus párt, a Sinn Féin.

Az észak-írországi tanácsi választásokat csütörtökön tartották meg, és a vasárnap ismertetett hivatalos végeredmény szerint a Sinn Féin 144 mandátumot szerzett, 39-cel többet, mint a 2019-es előző helyhatósági választáson.

A katolikus párt így az ír sziget egy évszázaddal ezelőtti megosztása óta először az észak-írországi tanácsokban is a legnagyobb politikai erővé vált, a második helyre szorítva a Demokratikus Unionista Pártot (DUP).

A DUP, amely a mostani választáson 122 tanácsi mandátumot szerzett meg, hagyományosan az észak-írországi koronahű protestáns közösség fő pártja, amelynek korábban helyhatósági szinten és a belfasti parlamentben, a Stormontban is megkérdőjelezhetetlen volt a többsége.

A 11 észak-írországi tanácsi körzetben 462 választott tanácsnoki helyért versengtek a jelöltek. A Sinn Féin az érvényes voksok 30,9 százalékát szerezte meg, 7,7 százalékponttal többet, mint 2019-ben. A DUP jelöltjeire 23,3 százaléknyian szavaztak, 0,8 százalékponttal kevesebben, mint legutóbb.

Kormányfő lehet Michelle O’Neillből (jobbra).  Fotó: EPA/MARK MARLOW
Kormányfő lehet Michelle O’Neillből (jobbra). Fotó: EPA/MARK MARLOW

A Sinn Féin egy éven belül másodszor aratott jelentős választási győzelmet. A párt a tavaly májusi észak-írországi parlamenti választáson is - ugyancsak addig példátlan módon - megszerezte a legtöbb képviselői mandátumot, és azonnal jelezte, hogy napirendre kell venni az 1921-ben megosztott ír sziget egyesüléséről szóló népszavazás kiírását.

A tavalyi választás nyomán a felekezetközi hatalommegosztáson alapuló belfasti kormánynak a Sinn Féin alelnöke és észak-írországi tagozatának vezetője, Michelle O'Neill személyében először lenne katolikus vezetője, ha ez a kormány megalakul.

A kormányalakítást azonban a DUP bojkottálja, a hivatalos indoklás szerint azért, mert nem fogadja el a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréhez fűzött, Észak-Írország különleges státusára kidolgozott különmegállapodást, amelynek célja az, hogy Írországba - vagyis az Európai Unió egységes belső piacára - ne kerülhessen át ellenőrizetlen termék Észak-Írország területéről.

E cél érdekében a Nagy-Britanniából Észak-Írországba irányuló áruforgalmat kell eseti ellenőrzésnek alávetni, de a DUP álláspontja szerint ez a megoldás kikezdi Észak-Írország alkotmányos helyzetét az Egyesült Királyságon belül.

Vasárnap, a tanácsi választások eredményének ismertté válása után Michelle O'Neill felszólította a DUP-t, hogy hagyja abba a Stormont bojkottját, és tegye lehetővé a felekezetközi kormányzat újbóli megalakulását.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felfoghatatlan összeg nyomába indul az NVVH, Unger Anna első interjúját adta elnökként
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 19:43
Arról is beszélt, miért tarthatnak egyes eljárások akár hat évnél is tovább.
Makro / Külgazdaság Az NVVH elnöke és helyettese is 24 órás rendőri védelmet kap
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 17:42
Éjjel-nappal vigyáznak Unger Anna Rózára és Tasnády Katalinra.
Makro / Külgazdaság Csökkent a dízelár, de a benzinesek nem örülhetnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 16:36
A dízel nagykereskedelmi ára változatlan marad, a benziné emelkedik szombaton.
Makro / Külgazdaság Olasz sztárcsapatok lesznek a Ferencváros ellenfelei az Európa Ligában
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 14:11
Kisorsolták az Európa Liga 2026-27-es kiírásában a ligaszakasz párosításait, a Ferencváros két olasz nagycsapattal is szembenézhet a következő időszakban.
Makro / Külgazdaság Napokon belül Budapestre jön az Európai Tanács elnöke
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 13:17
António Costa Magyar Péterrel tárgyal, a fő kérdés az Európai Unió következő hosszútávú költségvetése lesz.
Makro / Külgazdaság Unger Annát megválasztotta a tiszás kétharmad
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 12:55
Ő lett a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal elnöke.
Makro / Külgazdaság Júliusban is gyenge maradt a külső kereslet
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 10:51
Egyre kevesebb marad a külkereskedelmi többletből.
Makro / Külgazdaság Júliusban megint több volt a temetés, mint a születés
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 08:59
Júliusban 6197 gyermek született, 8,2 százalékkal, 551-gyel kevesebb, mint 2025 júliusában.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak és több a munkanélküli Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 08:30
A munkanélküliek száma 222 ezer fő a KSH szerint.
Makro / Külgazdaság Tordai Bence szerint nyomozás indult Paks 2 miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 19:12
Hűtlen kezelés gyanújával nyomoz a rendőrség. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG