3p

Az EU és az Egyesült Királyság közti áruforgalom ellenőrzésének kérdése régóta húzódik.

Brit kormányforrások és EU-illetékesek egybehangzó nyilatkozatai szerint elérhető közelségbe került a megoldás a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti kereskedelmet szabályozó, rendkívül heves vitákat szító észak-írországi protokoll ügyében. Dominic Raab brit miniszterelnök-helyettes a BBC közszolgálati televízió vasárnapi magazinműsorában úgy fogalmazott, hogy „haladás történt” a kérdésben, bár a végleges egyezményre még várni kell.

Leo Varadkar ír kormányfő az RTÉ ír közszolgálati televíziónak azt mondta, hogy az ügy „a megoldás felé araszol”.

Kormányforrásokat idéző brit médiaforrások szerint egy ideig úgy volt, hogy már szombaton bejelentik a megállapodást. A Sky News brit kereskedelmi hírtelevízió úgy tudta, hogy III. Károly király is fogadta volna Londonban Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét az egyezség elérésének alkalmából, de ez a program és egyelőre a megállapodásról szóló bejelentés is elmaradt.

A vasárnapi lapokban idézett brit kormányforrások nem zárják ki, hogy Rishi Sunak miniszterelnök hétfőn a londoni alsóházban ismerteti a megállapodás részleteit.

Rishi Sunak kormányfő akár már hétfőn a brit alsóház elé tárhatja a tervezetet. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN
Rishi Sunak kormányfő akár már hétfőn a brit alsóház elé tárhatja a tervezetet. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN

Az észak-írországi protokoll ügye a legélesebb viszály forrása az Európai Unió és a brit kormány között azóta, hogy Nagy-Britannia távozott az EU-ból.

A brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréhez fűzött 64 oldalas dokumentum alapján Észak-Írország a Brexit után is harmonizált árukereskedelmi viszonyrendszerben maradt az EU egységes belső piacával és vámuniójával, annak érdekében, hogy ne kelljen újból fizikai ellenőrzést bevezetni az Ír Köztársaság és Észak-Írország határán.

A 499 kilométeres, valaha katonai szigorral őrzött határon, amely a Brexit óta az Egyesült Királyság és az EU egyetlen közös szárazföldi vámhatára, az 1998-as nagypénteki megállapodás által elindított észak-írországi megbékélési folyamat egyik legfontosabb eredményeként hosszú évek óta semmiféle ellenőrzés nincs.

Így viszont a protokoll alapján a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti áruforgalmat kell eseti ellenőrzéseknek alávetni észak-írországi kikötőkben, annak megakadályozására, hogy Észak-Írországból Írországba – vagyis az unió egységes belső piacára – ellenőrizetlen termékek kerüljenek be.

A konzervatív párti brit kormány és az észak-írországi britpárti protestáns pártok azonban hosszú ideje követelik az EU-tól a protokoll átalakítását, arra hivatkozva, hogy a brit-északír kereskedelem ellenőrzési kötelme Nagy-Britannia és Észak-Írország között hozott létre belső vámhatárt, és ez kikezdi Észak-Írország alkotmányos pozícióját az Egyesült Királyságon belül.

Észak-Írország nem része Nagy-Britanniának, de vele együtt alkotja az Egyesült Királyságot a brit korona fennhatósága alatt.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem kell aggódni az üzemanyag-ellátás miatt? Megszólalt a minisztérium
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 19:14
Nincsenek ellátási gondok.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: adónemeket töröl el a kormány, nagy változások jönnek
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 18:00
A miniszterelnök már kora délután beharangozta, hogy adóügyekben hozott döntéseket a kormány, a részleteket pedig Facebook-oldalán közzétett videójában ismertette.
Makro / Külgazdaság Fontos lépéshez érkezett az iskolakezdési támogatás bevezetése
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 17:27
A törvényjavaslat felkerült a parlament honlapjára. 
Makro / Külgazdaság Megdicsérték a Magyar-kormányt Brüsszelben, de még akad teendő
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 14:12
Közzétették a jogállamisági jelentést.
Makro / Külgazdaság Megint elmeszelte Magyarországot az Európai Unió bírósága
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 13:14
A jogállamisági eljárást is befolyásolhatja az ítélet.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ügyek, amelyekkel mielőbb kezdenie kell valamit a Magyar-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 12:46
A Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár az Európai Tanács ajánlásait átlapozva arra jutott, noha azok nem igazan bírnak fegyelmező erővel, de hivatkozási alapnak is jók lehetnek, ha a kormány már elszánta magát az olyan korrigáló döntésre, amelynek nem csak azonnali nyertesei vannak.
Makro / Külgazdaság Jelentkezzen, aki érti, mi történik a magyar benzinárakkal!
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 12:31
Újra lángol Irán, a magyar kutakon viszont mintha betonba öntötték volna az árakat.
Makro / Külgazdaság Brüsszeli megerősítés: tényleg az élmezőnyben Magyarország
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 11:57
Csak hat országban mutatott ki a magyarnál alacsonyabb harmonizált fogyasztóiár-indexet az Európai Bizottság statisztikai hivatala.
Makro / Külgazdaság Hiába dolgozott volna bő háromszoros áron, Lázár János a NER-es vállalkozók cégével kötött 30 éves szerződést
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 11:44
Vitézy Dávid ismertette a korábbi miniszter egyik utolsó érdekes döntését.
Makro / Külgazdaság Együtt csengetett be Kármán András és Varga Mihály
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 10:21
A tőzsdére vinnék a magyarok pénzét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG