5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Amikor az előrehozott választásokat kihirdette, 20 százalékos előnyt próbált mandátumokra váltani a brit miniszterelnök. Ehhez képest a kampány olyan pocsékul sikerült, hogy a konzervatívok többsége jelentősen olvadt - Theresa May már 6 hely elvesztését is katasztrófának tartotta előzetesen, erre még többet bukott el. Az angol font már az exit poll hírére nagyot zuhant.
  • Nemhogy nem erősödött meg, még az abszolút többséget is elveszítette a kormányzó konzervatív párt
  • Jóval több mandátumot veszítettek az előrehozott választásokon annál, amit May előzetesen vereségnek jelölt meg
  • A szavazatok többségét elnyerte a konzervatív párt, így az ír unionistákkal kisebbségi kormány alakítására még van esély
  • A skót nacionalisták nagyot buktak, jelentősen csökkent a skót függetlenedés esélye
  • Az angol font nagyot esett a várható bizonytalan politikai helyzet hírére

Tart az eredmények összesítése az Egyesült Királyságban tartott csütörtöki előrehozott parlamenti választás után. Az abszolút többség megszerzéséhez 326 parlamenti helyet kellene elnyerni, ám jelen állás szerint a korábban biztos előnnyel rendelkező kormánypártnak ez nagy meglepetésre nem fog sikerülni - elemzők már arról beszélnek, hogy még az sem biztos, hogy Theresa May egyáltalán kormányt alakíthat majd. A jelenleg legvalószínűbb forgatókönyv szerint ezt a konzervatív párt megteheti majd (az északír unionisták támogatásával), de a legnagyobb valószínűsége most annak van, hogy a kormánypárt ezt nem a jelenlegi miniszterelnök jelölésével teszi majd - a pártot csúfos eredménybe kergető Maynek le kell majd vonnia a következtetéseket.

Nagy meglepetést hozott már az exit poll is: a szavazófülkék bezárása után közzétett adatok azt jelezték előre, hogy a kormányzó konzervatív pártnak lesz ugyan a legtöbb mandátuma, de az abszolút többséget nem sikerül megszerezniük. Frissítés: az eredményeket itt találja >>>> Ez pedig bőven vereséggel ér fel Theresa May miniszterelnök pártjának: amikor teljesen váratlanul bejelentette az előrehozott választások kiírását, a közvéleménykutatások szerint 20 százalék körüli előnyben jártak, ráadásul a politikai ellenfeleket (is) váratlanul érte a választások kiírása, így kezdetben igen zilált kampányt láthattunk a Munkáspárttól.

Ritka nagy politikai melléfogás: így herdálj el 20 százalékos előnyt pár hét alatt

A cél az volt, hogy a 20 százalékos előnyt mandátumokra tudják váltani - csakhogy a kampánnyal May alaposan mellényúlt, mivel saját személyére építette. Úgy gondolta, a 20 százalék kizárólag neki köszönhető és nem pártjának, hogy az ő karizmája a fő vonzerő, ezért azt is megengedheti magának, hogy népszerűtlen, sőt sokak számára ijesztő programmal kampányoljon - írtuk korábbi háttérelemzésünkben.

Nyitják a szavazóurnákat. Fotó: EPA / Paul Mcerlane

A 20 százalékos előnyt a viszonylag rövid kampányidőszakban sikerült úgy elherdálni, hogy a konzervatívok jelen állás szerint akár egy tucat parlamenti helyet még veszítettek is meglévő pozíciójukból, míg a Munkáspárt erősebb lett. Erősödött a liberális párt, meglepetésre mandátumainak több mint harmadát elveszítette a Skóciát kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt.

"Ha csak hat helyet is elveszítek, elveszítem a választásokat" -

így fogalmazott több alkalommal Theresa May miniszterelnök a kampány során. Ehhez képest ennél szinte biztosan jóval több helyet sikerült elveszítenie.

A kilépési tárgyalássorozat a britek és az EU között június 19-én, hétfőn indul.

Theresa May az áprilisi bejelentés során azt mondta, az előrehozott választásokkal erősebb felhatalmazást szeretne kapni a Brexit-tárgyalásokhoz - ehhez képest lényegesen gyengébb pozícióból vághat neki a tervek szerint 11 nap múlva a meglepő egységet és erőt mutató Európai Unióval a kilépéssel kapcsolatos feltételrendszer meghatározásának.

Theresa May Maidenhead körzetben szerzett mandátumot, győzelmi beszédében arról beszélt, pártja stabilitást hoz - nem pedig saját sikeréről. Fotó: EPA / Will Olivier

Az exit poll 2015-ben valamelyest alulbecsülte a konzervatívok végeredményét és túlbecsülte a Munkáspártét - így az eredmények közzétételéig nem lehet készpénznek venni, hogy a kormánypárt súlyos vereséggel felérő győzelmet aratott. Jelenleg a mandátumok bő 90 százalékánál van eredmény, az előrejelzések az exit pollban szereplő 314 megszerzett konzervatív mandátumnál valamivel több, 315-320 parlamenti helyet jósolnak a konzervatívoknak. A végeredmény egyébként pénteken dél körülre várható.

Nicola Sturgeon, a Skót Nemzeti Párt vezetője. Pártja nagyot veszített az előrehozott választásokon. Fotó: EPA / Robert Perry

A piacokat megint nagyon meglepték - meredeken zuhant az angol font

Első reakcióként az angol font méreteset zuhant: a dollárral és az euróval szemben is közel 2 százalékot veszített értékéből. Korábban londoni pénzügyi elemzők az árazások alapján úgy látták, hogy a piaci szereplők komoly konzervatív győzelemre számítanak - az exit poll eredmények közzététele után nem csoda, hogy mélyrepülésnek indult a font.

Ha azonban a meglepetés ereje elmúlik, a piacok átértékelhetik az eredményeket: jelentősen csökkent ugyanis a "hard Brexit", azaz a megegyezés nélküli kiválás esélye, a választóknak nem jött be a kemény hangnem, ahogy a politikai felállás is az engedékenyebb tárgyalási pozíció felé tolódott el - ez azt jelentheti, hogy a szorosabb uniós kötődés megtartása érdekében a britek nem fenyegetőzhetnek azzal, hogy csak úgy felállnak a tárgyalóasztaltól, vagy hogy szigorúan korlátozzák a bevándorlást.

Elsőként azonban fel kell szállnia a ködnek, ki kell derülnie, milyen politikai erő milyen erős felhatalmazással ülhet a tárgyalóasztalhoz, kinek a vezetésével - ez a bizonytalanság addig rányomhatja a bélyegét a brit fontra.

Így szakadt be a brit font az exit poll eredmények nyilvánosságra kerülésekor. Friss árfolyamok >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődött.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG