2p

Nem tetszik Brüsszelnek az új, elméletben az orosz befolyást és nyomásgyakorlást vizsgáló bizottságnak zöld lámpát adó lengyel törvény.

A lengyel elnök, Andrzej Duda aláírását várja csak az a múlt héten megszavazott törvény, amelynek értelmében vizsgálóbizottságot állítanának fel Lengyelországban az orosz befolyás és nyomásgyakorlás vizsgálatára. A Politico szerint azonban a törvény "megszólaltatta a vészcsengőket az uniós fővárosokban és Washingtonban is".

Andrzej Duda lengyel államfő katonai tiszteletadás mellett fogadta Joe Biden amerikai elnököt a varsói államfői rezidencián 2023. február 21-én - most fagyosabbá vált a viszony? Fotó: MTI/AP/Evan Vucci
Andrzej Duda lengyel államfő katonai tiszteletadás mellett fogadta Joe Biden amerikai elnököt a varsói államfői rezidencián 2023. február 21-én - most fagyosabbá vált a viszony? Fotó: MTI/AP/Evan Vucci

Sokan ugyanis úgy vélik, hogy a Kreml ügynökei szerint a törvény valódi célpontjai a közelgő, sorsdöntő parlamenti választásokon induló ellenzéki jelöltek lehetnek, különösen a korábbi miniszterelnök és az Európa Tanács volt elnöke, Donald Tusk.

"Az új törvény a poltikai megfélemlítés és üldözés eszköze, amellyel megakadályozható a változás a következő lengyel választáson. Ez egy jogalkotási botrány Európa szívében"

- mondta a Politicónak Manfred Weber, az Európai Néppárt vezetője.

Aggodalmait az amerikai külügyminisztériumban is osztják, ahol egy erős hangú közleményben ítélték el a törvényt, kiemelve hogy ez "az orosz befolyás feltárásának álcája alatt arra lehet használható, hogy az ellenzéki jelöltek indulását megakadályozza a rendes eljárások alól kibújva".

Az uniós testületek is figyelik az eseményeket, és Věra Jourová értékért és átláthatóságért felelős uniós biztos szerint meg is fogják tenni a megfelelő lépéseket:

"Biztosíthatom Önöket, hogy nem fogunk habozni azonnali lépéseket tenni, ha ezt szükségesnek látjuk."

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Moszkvában is hiánycikk lesz a benzin?
Elek Lenke | 2026. június 29. 19:13
Szigorú ellenőrzés alatt állnak a moszkvai benzinkutak, ami elsőre meglepően hangzik, hiszen Oroszország a világ egyik legnagyobb kőolajtermelője. Az elmúlt hetek eseményei tükrében azonban mindez nem tűnik elképzelhetetlennek.
Makro / Külgazdaság Ismét megmozdult a föld Venezuelában
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 17:24
De nem volt olyan erős a rengés, mint korábban.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „sokkoló állapotban” találtuk a költségvetést a kormányülésen
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 16:08
A miniszterelnök az Országgyűlés rendkívüli ülése előtt elmondott napirend előtti felszólalásában a magyar költségvetés helyzetéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Lövöldözés volt Németországban, öt halott
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 15:13
Az indíték nem ismert.
Makro / Külgazdaság Nem lesz az amerikai gazdaság örömünnepe a foci-vb?
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 14:22
Így alakult a helyzet a kieséses meccsek előtt.
Makro / Külgazdaság A hőségre az üzemanyagárak sem mozdulnak
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 12:10
Holnaptól sem a 95-ös benzin, sem pedig a gázolaj ára nem változik. A kutak várják a közel-keleti békét, meg persze a védett üzemanyagár kivezetését.
Makro / Külgazdaság Nemcsak az időjárás, a költségvetés helyzete is nagyon meleg
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 10:21
Magyar Péter: „Az előző kormány tevékenysége miatt akár 7-8 százalék is lehet az idei költségvetési hiány.”
Makro / Külgazdaság Egy-két milliárdos cég különösen jól járhat az óriásplakátok betiltásával
Vámosi Ágoston | 2026. június 29. 10:03
Október 1-jétől Budapest nagy részéről eltünteti a reklámfelületeket a Fővárosi Önkormányzat rendelete, néhány kivétellel. A Privátbankárnak egy iparági szereplő arról beszélt, hogy a bontás sokba kerül, és perek tucatjai várhatók. De mennyibe kerül egy reklámháló a Széll Kálmán téren, vagy az Oktogonon, és melyik cégtípus a legnagyobb vesztese a döntésnek?
Makro / Külgazdaság Ennek örülhettek a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. június 29. 05:57
Megérkezett az új Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.
Makro / Külgazdaság Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 16:59
Óriásiak a területi különbségek Magyarországon a NEET- (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok arányát nézve. Budapest előzi a legjobb uniós ország arányát is, Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont katasztrofális a helyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG