2p

Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.

Az MI az elkövetkező évtizedben átalakíthatja az energiaágazatot, világszerte megnövelve az adatközpontok villamosenergia-igényét, miközben jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére, a versenyképesség fokozására és a kibocsátások csökkentésére – írja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) Energia és MI című jelentésében.

A jelentés előrejelzése szerint az adatközpontok villamosenergia-igénye világszerte 2030-ra több mint kétszeresére, mintegy 945 terawattórára (TWh) nő, ami valamivel több, mint Japán teljes jelenlegi villamosenergia-fogyasztása. A növekedés legjelentősebb hajtóereje az MI lesz, mivel az MI-optimalizált adatközpontok villamosenergia-igénye 2030-ra várhatóan több mint négyszeresére nő.

Az Egyesült Államokban az adatközpontok energiafogyasztása 2030-ig a villamosenergia-igény növekedésének csaknem felét fogja kitenni. A mesterséges intelligencia használatának köszönhetően az amerikai gazdaság 2030-ban több villamos energiát fog fogyasztani az adatfeldolgozásra, mint az összes energiaigényes termék – beleértve az alumíniumot, az acélt, a cementet és a vegyi anyagokat – előállítására együttvéve. A fejlett gazdaságokban tágabb értelemben az adatközpontok az előrejelzések szerint a villamosenergia-igény növekedésének több mint 20 százalékát adják majd 2030-ig, és ezzel a villamosenergia-ágazat ismét növekedési pályára áll, miután sok gazdaságban évekig stagnált vagy csökkent a kereslet.

A jelentés szerint az adatközpontok növekvő villamosenergia-szükségletének kielégítésére az energiaforrások széles skáláját fogják felhasználni, bár a megújuló energiaforrások és a földgáz költség-versenyképességük és a kulcsfontosságú piacokon való elérhetőségük miatt vezető szerepet fognak betölteni.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megkegyelmezett Trump az olaszok egyik kedvenc ételének
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 17:35
Az Egyesült Államok az eredetileg tervezettnél jóval alacsonyabb pótvámot vet ki több olasz tésztagyártóra, miután felülvizsgálta a dömpingellenes eljárás eredményeit – közölte csütörtökön az olasz külügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság Megmenekült a szerb olajvállalat, de a Mol sem hagyja ott a tárgyalóasztalt
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 16:30
36 nap után újraindulhat Szerbia legfontosabb finomítója, miután Washington ideiglenesen feloldotta a szankciók egy részét. Az amerikai engedély azonban nem hosszútávú megoldás, csak haladék: a háttérben tulajdonosváltási tárgyalások zajlanak, amiben a Mol is érdekelt.
Makro / Külgazdaság Néhány településre igazi pénzeső zúdult 2025 utolsó napján
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 10:40
A vizes világbajnokság előkészületeiről és önkormányzatoknak szóló támogatásokról szólt 2025 utolsó Magyar Közlönye.
Makro / Külgazdaság Miért szednek darabokra hibátlan, új Airbusokat, miközben a fél világ sorban áll értük?
Litván Dániel | 2026. január 1. 07:13
Hibátlan, szinte vadonatúj repülőgépeket adnak el alkatrészenként. A háttérben egy súlyosabb gond van – és persze a kapitalizmus vastörvényei.
Makro / Külgazdaság Lépnek a franciák: nincs több telefonozás az iskolákban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 16:21
Első uniós tagállamként betilthatja a közösségimédia-platformok használatát a francia kormány a 15 év alatti gyerekeknek. A törvényjavaslat szerint azokban az iskolákban, ahol 15-18 évesek tanulnak, okostelefont sem használhatnának a gyerekek.
Makro / Külgazdaság Hiába a Trump-deal, több száz gyógyszer ára emelkedik az USA-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 15:19
Összesen 14 gyógyszergyártóval állapodott meg Donald Trump azzal a céllal, hogy megfékezze az áremelkedést, de a gyártók ennek ellenére is 350 gyógyszer árát emelik a jövő évben. Kilenc másik termék ára viszont csökken.
Makro / Külgazdaság Beindult a legnagyobb akkumulátorpark Észak-Európában
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 14:31
A Kvosted 200 megawattóra tárolókapacitással rendelkezik, és csak egy része a European Energy terveinek: a cég rendszerei 2027-ig összesen 1 gigawattóra kapacitást érhetnek el.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor még több orosz energiahordozó vásárlásáról beszélt
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 14:01
Fontos lenne az orosz-ukrán háborút lezárni, mert úgy több magyar terméket lehetne értékesíteni az orosz piacon – mondta Orbán Viktor december 31-ei interjújában. Hozzátette: több orosz energiahordozót is vásárolhatnánk, ha véget érne a háború.
Makro / Külgazdaság Idén sem ússzuk meg az államadósság-növekedést
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:52
Nagyon úgy tűnik, hogy a tavaly év végi 73,5 százalékos GDP-arányos államadósságot idén nem sikerül megugrani. A harmadik negyedév végén 75,2 százaléknál járt a tartozás mutatója, az év végén tehát csodára lenne szükség, hogy az államháztartás hozza a tavalyi szintet.
Makro / Külgazdaság Meglepő posztot tett ki Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:22
Január 5-re nemzetközi sajtótájékoztatót hirdetett Orbán Viktor, de úgy tűnik, még erre az évre is maradt mondanivalója. Az év utolsó napján délután 1 órakor élő interjút ad közösségi oldalán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG