4p

Népszavazás a megszállt ukrán területeken, Németország optimista, hogy átvészeli a telet, Putyin szerint az USA globális hatalma irreális. Ezek is történtek ma a háborúval kapcsolatban. 

  • A megbízott orosz hatóságok Ukrajna négy megszállt területén – Donyeckben, Luhanszkban, Herszonban és Zaporizzsjában – kedden bejelentették, hogy szeptember 23-27. között népszavazást tartanak az Orosz Föderációhoz való csatlakozásról. Azért olyan sürgős a szavazás megtartása, mert Ukrajna visszafoglalta az ország keleti részén fekvő területeket, köztük egy kis szimbolikus részt a luhanszki régióban, amely teljesen orosz meghatalmazottak irányítása alatt állt.

  • Bármilyen népszavazás az Oroszországhoz való csatlakozásról az oroszok által megszállt ukrán területeken, megsemmisítené a Kijev és Moszkva közötti tárgyalások időablakát - idézte a Liga.net ukrán lap az ukrán elnök hivatalának szóvivőjét kedden. „A népszavazások nélkül még mindig van egy kis esély a diplomáciai megoldásra. A népszavazások után viszont nem” – idézte Serhiy Nykyforovot a Liga.net.

  • A Fehér Ház elutasította Oroszország azon terveit, hogy Ukrajna egyes részein népszavazást tartson, és kijelentette, hogy Moszkva csapatokat toborozhat ezeken a területeken, miután jelentős veszteségeket szenvedett a csatatéren. Jake Sullivan, Joe Biden elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a szuverenitás és a területi integritás elveinek megsértésének nevezte a népszavazást.

Fémdetektorral vizsgál át egy sírt az azonosítatlan áldozatok földi maradványait exhumáló csoport egyik tagja a kelet-ukrajnai Harkiv megyében levő Izjumnál 2022. szeptember 16-án, a tömegsír felfedezésének másnapján. Az ukrán hatóságok több mint 440 egyenként elásott holttestet hantoltak ki az orosz erőktől nemrégiben visszafoglalt város melletti erdőben. Fotó: MTI/EPA
Fémdetektorral vizsgál át egy sírt az azonosítatlan áldozatok földi maradványait exhumáló csoport egyik tagja a kelet-ukrajnai Harkiv megyében levő Izjumnál 2022. szeptember 16-án, a tömegsír felfedezésének másnapján. Az ukrán hatóságok több mint 440 egyenként elásott holttestet hantoltak ki az orosz erőktől nemrégiben visszafoglalt város melletti erdőben. Fotó: MTI/EPA

  • Mivel Németország gáztárolóinak kapacitása valamivel több mint 90 százalékos, Robert Habeck gazdasági miniszter szerint Németországnak most „jó esélye van” arra, hogy átvészelje a telet. Németország megelőzte azt a célt, hogy november elejére 95 százalékban megteljenek a földalatti tárolók.

  • Vlagyimir Putyin orosz elnök elítélte az Egyesült Államok erőfeszítéseit, hogy megőrizze globális uralmát, és azt mondta, hogy ezek kudarcra vannak ítélve. Putyin a moszkvai külföldi nagykövetek megbízólevelének átvételekor azt mondta: „A többpólusú világ felé irányuló objektív fejlődés szembesül azok ellenállásával, akik megpróbálják megőrizni hegemóniájukat a globális ügyekben és mindent irányítani – Latin-Amerikát, Európát, Ázsiát és Afrikát”.

  • Ukrajna visszafoglalta a keleti Liszicsanszk városához közeli falut, kicsi, de szimbolikus győzelemmel, ami azt jelenti, hogy Oroszország már nem rendelkezik teljes ellenőrzéssel Luhanszk régió felett, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legfontosabb háborús célja. Luhanszk kormányzója, Szerhij Haidai azt mondta, hogy az ukrán fegyveres erők „teljes ellenőrzés alatt tartják” Bilohorivkát, Liszicsanszk külvárosát. Hamarosan egy seprűvel kiűzzük onnan ezeket a szemétládákat” – mondta. "Lépésről lépésre, centiről centire megszabadítjuk az egész földünket a betolakodóktól."

  • Az ukrán erők északkeleti előretörésének üteme „pánikba” ejtette az orosz erőket – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök éjszakai beszédében. Zelenszkij azt mondta, hogy „az a sebesség, amellyel csapataink mozognak, a normális élet helyreállításának sebessége.”

  • Ukrán igazságügyi szakértők eddig 146, többségében civil holttestet exhumáltak a kelet-ukrajnai Izium közelében lévő tömeges temetkezési helyen - közölte a régió kormányzója hétfőn. Oleh Szinehubov, Harkiv régió kormányzója elmondta, hogy az exhumált holttestek között két gyermek is van. A Kreml visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint az orosz erők háborús bűnöket követtek volna el Ukrajna Harkov tartományában.

  • Az oroszbarát szeparatista, magát kikiáltó Donyecki Népköztársaság (DPR) azt közölte, hogy 10 civil meghalt és 15-en megsebesültek az éjszaka folyamán az ukrán erők lövöldözése során a DPR által elfoglalt területen. A hasonlóan magát szakadárnak valló Luhanszki Népköztársaság (LPR) illetékesei arról tájékoztatták a Tass orosz hírügynökséget, hogy az általa elfoglalt Krasznoricsenszke faluban hét embert, köztük három gyereket öltek meg.

  • Az ukrán fegyveres erők elsüllyesztettek egy orosz csapatokat és felszerelést szállító bárkát a Dnyeper folyón a Herszon régióban található Nova Kahovka közelében – írja a Kyiv Independent.

  • A biztonsági félelmek szinte bizonyosan arra késztették az orosz Fekete-tengeri Flotta Kilo-osztályú tengeralattjáróit a krími Szevasztopolból a dél-oroszországi Novorosszijszkba – állítja a brit védelmi minisztérium a háborúról szóló legfrissebb hírszerzési tájékoztatójában. (The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elsőre lehetetlen küldetésnek tűnik, de van, ami reményt adhat Kármán Andráséknak
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 10:57
A költségvetési szabályok megsértése miatt már két éve van folyamatban túlzottdeficit-eljárás a magyar kormánnyal szemben, habár ennek a megszüntetése alapkövetelmény lenne az euró bevezetéséhez. A számok alapján egyelőre ez inkább csak vágyálomnak tűnik, de jó hír, hogy az Európai Bizottság inkább a tendenciára kíváncsi.
Makro / Külgazdaság Újabb gigászi hitelösszeg folyhat be Zelenszkijéknek
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 10:42
Már meg is született erről a döntés az érintett nemzetközi szervezetnél.
Makro / Külgazdaság Véget ért a foci-vb, máris rátámad Trump az északi szomszédjára
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 08:53
Vaskos vámot vetne ki Kanadára, akikkel közösen rendezték a vasárnap lezárult foci-világbajnokságot.
Makro / Külgazdaság Méregdrágává vált a benzin Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 06:37
Nagyon fáj az amerikaiak pénztárcájának is a további háborúskodás Iránnal szemben.
Makro / Külgazdaság Vége a találgatásnak: Polgár Judit nem vállalja
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 19:25
Megszólalt a sakk-királynő. 
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott rossz hírt Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 18:16
Júniusban két hónap emelkedést követően csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe havi szinten.
Makro / Külgazdaság Mi járhat Varga Mihályék fejében?
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 17:44
Ezt találgatja a piac a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának keddi kamatdöntő ülése előtt. A tippversenybe főszerkesztőnk, Csabai Károly is beszállt, aki a Trend FM hétfő délelőtti adásában nemcsak a biztosra vett monetáris lazításról mondta el a véleményét, hanem arról is, hogy az év végéig hogyan alakulhat a jegybanki alapkamat.
Makro / Külgazdaság Jó hírek érkeztek Kanadából
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 16:45
Kanadában az elemzők által vártnál erőteljesebben lassult a fogyasztói árak éves növekedési üteme júniusban a májusi, több mint kétéves csúcsot követően.
Makro / Külgazdaság Esik az arany ára
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 16:27
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nem lehet nyugodt Szijjártó Péter a BYD székében?
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 14:47
A kormány ki fogja vizsgálni Szijjártó Péter korábbi külgazdasági és külügyminiszter minden, a BYD Magyarország beruházásához kapcsolódó döntését – közölte a miniszterelnök az Országgyűlés ülésén hétfőn napirend előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG