3p

Egy vádpontra nem találtak elég bizonyítékot a finnek, de a többi is elég, hogy élete végéig a hűvösön maradjon az orosz neonáci.

Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték pénteken Finnországban Vojiszlav Tordent, a neonáci félkatonai Ruszics csoport egyik vezetőjét 2014-ben Kelet-Ukrajnában elkövetett háborús bűncselekmények miatt.

A 2023 júliusa óta Finnországban fogva tartott, 38 éves férfit helyi sajtójelentések szerint többek között egy sebesült ukrán fogoly megcsonkításáért ítélték el – derült ki a helsinki bíróság közleményéből.

Tordent azzal vádolták, hogy 2014 őszén harcosaival együtt részt vett 22 ukrán katona meggyilkolásában a kelet-ukrajnai Luhanszk Moszkva-barát szakadár térségében egy rajtaütés során. Ezt a vádat később a bíróság ítéletében elvetette. Mint a kiadott közleményből kiderült azért, mert

„a bizonyítékok nem tették lehetővé, hogy bizonyossággal megállapítsák, hogy a Ruszics csoport egyedüli felelős a rajtaütésben. Más fegyveres csoportok is jelen voltak a helyszínen”.

A többi vádpont, amely alapján az orosz állampolgárt elítélték, a támadás során alkalmazott kegyetlenséggel kapcsolatos. A bíróság a férfit egy sebesült ukrán katona megölésében találta bűnösnek. Továbbá azért, mert felhatalmazta a parancsnoksága alatt álló fegyvereseket, hogy megcsonkítsanak egy másik ukrán katonát, Ivan Isszikot, aki belehalt sérüléseibe. A katona arcába a csoport által használt jelképet egy kolovratot, küllős kereket véstek. Ezt a szimbólumot az ultranacionalista és neonáci csoportok használják Oroszországban és Kelet-Európában.

A két másik háborús bűntett, amelyekért a férfit elítélték az, hogy a félkatonai csoport harcosairól készült és terjesztett megalázó fotókon egy katona holtteste előtt pózolnak. A bíróság egyben bűnösnek találta olyan online üzenetek terjesztésében is, amelyek szerint a Ruszics nem mutat kegyelmet.

A finn legfelsőbb bíróság korábban már döntött Vojiszlav Torden Ukrajnának való kiadatása ellen, az ottani börtönkörülményekre hivatkozva.

Finnország az ilyen típusú bűncselekmények esetében az egyetemes joghatóság elvét alkalmazza, ami azt jelenti, hogy bizonyos súlyos bűncselekményeket az elkövetés helyétől függetlenül büntetőeljárás alá vonhat.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kórházban Trump jogi mentőangyala
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 08:13
Kritikus, de stabil állapotban került kórházba Rudolph Giulianit, New York korábbi polgármestere, Donald Trump elnök egykori bizalmasa.
Nemzetközi Ennyit ért Trump ígérete? Újabb hajókat ért támadás
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 07:28
Kemény dolga lesz az amerikaiaknak, ha meg akarják fékezni az iráni gyorsnaszádokat.
Nemzetközi Trump most épp mentené a hajókat a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 06:52
Az Egyesült Államok haditengerészeti kíséretet biztosítva segít átkelni a Hormuzi-szoroson az Arab-öbölben rekedt semleges hajóknak hétfőn – jelentette be Donald Trump amerikai elnök.
Nemzetközi Mark Zuckerbergtől kapnak ötletet a vagyonukat külföldre menekítő hazai gazdagok?
Elek Lenke | 2026. május 3. 16:51
A világ egyik legdrágább ingatlanjában lakik a Meta és a Facebook atyja.
Nemzetközi Nő a hajléktalan gyerekek száma Oroszországban
Elek Lenke | 2026. május 3. 11:44
Van aki direkt betöri a kirakatot, hogy bevigyék melegedni a rendőrörsre.
Nemzetközi Trump asztalán az iráni béketerv, most értékeli az amerikai elnök
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 09:10
Donald Trump amerikai elnök közölte szombaton, átnézi az új, 14 pontos iráni béketervet, de hozzátette, „nem tudom elképzelni, hogy elfogadható lenne.”
Nemzetközi Aggódva figyelhet Európa Trump szavaira
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 08:20
A korábban bejelentett ötezernél jóval több katonát fog kivonni az Egyesült Államok Németországból – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök szombaton.
Nemzetközi Csőbe húzhatták Donald Trumpot az iráni háborúval
Privátbankár.hu | 2026. május 2. 16:52
Az amerikai elnök erős izraeli nyomásra szállt be az iráni háborúba, amely azonban nem a várakozásaik szerint alakult. Most pedig már nem tudja, hogyan szálljon ki belőle.
Nemzetközi Ötezer katonát von ki Trump Németországból
Privátbankár.hu | 2026. május 2. 14:58
Az Egyesült Államok ötezer katonát von ki Németországból – jelentette be a Sean Parnell, az amerikai hadügyminisztérium szóvivője pénteken.
Nemzetközi Újabb szörnyű támadás történt Ukrajnában: buszon utazó civilek az áldozatok
Privátbankár.hu | 2026. május 2. 13:28
Orosz drón csapódott be egy autóbuszba a dél-ukrajnai Herszon városban szombaton korán reggel, két ember életét vesztette, hét másik megsebesült – közölték a hatóságok.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG