2p

Sokan attól tartanak, hogy Donald Trump elnök átfogó vámintézkedései, amelyek kereskedelmi háborút robbantottak ki, tovább növelik az árakat és gyengítik a gazdaságot.

A Michigan Egyetem fogyasztói hangulatindexe 57,9 pontra esett, ami 2022 novembere óta a legalacsonyabb érték, szemben a februári 64,7 ponttal. A Reuters által megkérdezett közgazdászok 63,1 pontra való esést vártak — számol be róla a hírügynökség.

Az index teljesen eltüntette Trump 2024-es választási győzelme után bekövetkezett javulást.

A márciusi hangulatromlás a gazdaság több területén tapasztalt negatív várakozásokat tükrözi, beleértve a személyes pénzügyeket, a foglalkoztatást, az inflációt, az üzleti környezetet és a részvénypiacot.

  • A republikánus szavazók várakozásai 10 százalékkal csökkentek.
  • A független szavazók körében 12 százalékos visszaesés volt tapasztalható.
  • A demokraták várakozásai pedig 24 százalékkal estek vissza.

„A fogyasztók mindhárom politikai táborból egyetértenek abban, hogy a gazdasági kilátások február óta romlottak” – mondta Joanne Hsu, a Michigan Egyetem Fogyasztói Felmérésének igazgatója.

Van elégedett fogyasztó is — Donald Trump őket látja
Van elégedett fogyasztó is — Donald Trump őket látja
Fotó: AFP

Pártállástól függetlenül

A Michigan Egyetem Fogyasztói Felmérése pénteken arról számolt be, hogy a hangulatromlás és az inflációs félelmek politikai pártállástól függetlenül érintik a fogyasztókat. A megkérdezettek szerint „a gazdaságpolitikai döntések gyakori változásai megnehezítik a jövő tervezését”, ami visszaköszön néhány üzleti felmérésben is.

A Trump által időről időre bevezetett vámok és az egyre fokozódó kereskedelmi feszültségek veszélyeztethetik a gazdasági növekedést. Az árak emelkedésétől való félelem – amely miatt a hosszú távú inflációs várakozások az 1993 eleje óta nem látott szintre emelkedtek – kihívást jelent a jegybank, a Federal Reserve (Fed) számára, amely mérlegeli a következő lépéseket a monetáris politikában.

„Az esküdtszék meghozta ítéletét: a Trump 2.0 politika árt a gazdaságnak és Amerika jövőbeli jólétének” – mondta Christopher Rupkey, az FWDBONDS vezető közgazdásza.

„A fogyasztók megijedtek, és gyors árnövekedésre számítanak, annak ellenére, hogy Washington arról győzködi őket, hogy a kereskedelmi vámok jót tesznek a gazdaságnak.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nemet mondott Trumpnak egy nagy uniós ország – háborús összefoglaló
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 19:55
Ez történt az amerikai-izraeli-iráni háborúban.
Nemzetközi Keményen kiosztotta Trumpot a kínai külügyminiszter Irán önkényes megtámadása miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 17:46
A nagyhatalmak nem támadhatnak meg más országokat pusztán amiatt, hogy fölényben vannak katonailag, és a világ nem térhet vissza a „dzsungel törvényéhez” – jelentette ki hétfőn Vang Ji kínai külügyminiszter az Irán elleni amerikai-izraeli támadásra utalva.
Nemzetközi Az ENSZ is elítélte az iráni iskola szétlövését – már 175-en vesztették életüket
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 16:31
Az áldozatok többsége valószínűleg gyerek. A New York Times valósnak találta a helyszíni felvételeket. Egyelőre nem tudni, hogy Izrael vagy az Egyesült Államok követte el a támadást.       
Nemzetközi Megszólalt Putyin szóvivője: Oroszország nem segít Iránnak
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 15:52
Szerinte a BRICS-együttműködés nem ír elő kölcsönös segítségnyújtást fegyveres agresszió esetén.  
Nemzetközi Megint áll a bál Kijev és Budapest között: bekérették a nagykövetet
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 14:46
Bekérették az ukrán nagykövetet a Külgazdasági és Külügyminisztériumba a szomszédos országban továbbra is zajló kényszersorozás miatt, amelynek két újabb magyar nemzetiségű fiatal esett áldozatául – közölte a tárcát vezető Szijjártó Péter hétfőn Budapesten.
Nemzetközi Orbán Viktor szerint ez a felvétel is bizonyítja, hogy működőképes a Barátság kőolajvezeték
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 14:01
Műholdfelvételek bizonyítják, hogy a Barátság kőolajvezeték újraindításának technikai akadálya nincs – közölte Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn.
Nemzetközi Törik a transzatlanti tengely? Vészjósló nyilatkozatot tett Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 13:09
Az amerikai elnök egy interjúban azt mondta, hogy nagyot csalódott Keir Starmer brit miniszterelnökben a brit támaszpontok amerikai használatának kezdeti tilalma miatt.
Nemzetközi Egészen bizarr: három amerikai vadászgépet is lelőttek „véletlenül”
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 12:54
Egy ideig az is hihetetlennek tűnt, hogy akár egyetlen amerikai harci repülő is lezuhant, aztán kiderült, hármat is leszedett a légvédelem. Csak éppen nem az ellenségét.
Nemzetközi Kellemetlen hírt közölt Zelenszkij – megdöccen a békekötés az iráni konfliktus miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 12:32
Az ukrán elnök szerint egy csapásra sok minden bizonytalanná vált a korábban kitűzött tárgyalások kapcsán.
Nemzetközi Közölte a hadsereg: megnyílhat a légtér lassacskán
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 11:36
Hiába az eszkaláció, megnyílhat az égbolt a repülők előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG