3p

Teljes körű stratégiai felülvizsgálatot kezdett kedden a július 4-i parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti brit kormány a fegyveres erők védelmi kapacitásainak erősítése végett.

A londoni védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a felülvizsgálatot Sir Keir Starmer miniszterelnök kezdeményezte, és a kijelölt szakértői bizottság 2025 első felében teszi közzé jelentését. A testületet Lord George Robertson volt brit védelmi miniszter, a NATO egykori főtitkára vezeti.

A védelmi tárca keddi ismertetése szerint a felülvizsgálat fő célkitűzései közé tartozik az önálló brit nukleáris elrettentő kapacitás fenntartása és korszerűsítése, Nagy-Britannia nemzetbiztonságának erősítése és az orosz agresszió elleni ukrán küzdelem támogatása. John Healey védelmi miniszter a tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában a brit fegyveres erők kiüresítésével, pazarló közbeszerzési gyakorlattal és a morál elhanyagolásával vádolta az előző, konzervatív párti brit kormányt.

A brit szárazföldi haderő személyi állományának létszáma 102 ezerről 73 ezerre csökkent azóta, hogy a Konzervatív Párt 2010-ben kormányra került. Védelmi szakértők gyakran idézett érvelése szerint a brit hadsereg a napóleoni háborúk ideje óta nem volt olyan kis létszámú, mint most.


Fotó: EPA / ANDY RAIN

A stratégiai felülvizsgálat keddi bejelentéséhez fűzött nyilatkozatában Keir Starmer miniszterelnök is a hadsereg kiüresítésével vádolta az előző brit kormányt és közölte, hogy az új munkáspárti kormány felelősségteljesen ugyan, de növelni fogja a védelmi kiadásokat, tekintettel a veszélyesebbé, ingatagabbá vált világhelyzetre.

A tárca keddi ismertetésében is szerepel a munkáspárti kormány által már a választások után hangoztatott célkitűzés, amely szerint az új brit védelmi stratégia központi eleme a "NATO mindenekelőtt" hozzáállás lesz. A védelmi minisztérium felidézi: Starmer kötelezettséget vállalt arra, hogy Nagy-Britannia a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékára emeli védelmi kiadásait.

David Lammy brit külügyminiszter és John Healey védelmi miniszter a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilapban megjelent minapi közös cikkében a többi NATO-tagországot is arra kérte, hogy a 2,5 százalékos GDP-arányos védelmi ráfordítást jelöljék ki új célként, tekintettel arra, hogy az észak-atlanti szövetség globális kiterjedésű és növekvő, hagyományos és hibrid formákat öltő fenyegetésekkel kénytelen szembenézni.

Közben a The Guardian arról ír, hogy az Egyesült Királyság kész „szorosabb, érettebb” kereskedelmi kapcsolatok kiépítésére az EU-val. A kormányfő a választási kampány során ragaszkodott ahhoz, hogy az Egyesült Királyság az ő élete során ne csatlakozzon újra az EU-hoz. Ehelyett a Munkáspárt kiáltványában elkötelezte magát, hogy szorosabb kereskedelmi és befektetési kapcsolatokat épít ki a 27 tagú tömbbel, többek között egy állat-egészségügyi megállapodás, a turnézó művészek támogatása és a szakmai képesítések kölcsönös elismerése révén. Starmer szerényebb reformokra és melegebb hangnemre támaszkodik Brüsszellel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Rio de Janeiro-méretű lakosság menekült el Ukrajnából
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:38
Az orosz-ukrán háború 2022. februári kezdete óta mintegy 6 millióan hagyták el Ukrajnát a harcok miatt, 57 százalékuk nő – közölte Olekszandr Gladun ukrán demográfus.
Nemzetközi Trump „erősen fontolgatja”, hogy az Egyesült Államok elhagyja a NATO-t
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:10
Az amerikai elnök a The Telegraphnak adott interjút.
Nemzetközi Moszkvából jött: az orosz külügyi szóvivő is megszólalt Szijjártó Péterrel kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 12:50
Oroszország is reagált az ominózus telefonbeszélgetésre Szijjártó Péter és Szergej Lavrov között.
Nemzetközi Két európai uniós miniszterelnök is kifejtette véleményét Szijjártó Péter és Szergej Lavrov telefonbeszélgetéséről
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 11:45
A lengyel Donald Tusk és az ír Micheál Martin undorítónak és baljósnak nevezték a magyar kormány lépéseit, miután kiszivárgott egy hangfelvétel, amelyen Szijjártó Péter azt mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek, hogy megpróbálja az Európai Unió szankciós csomagját Moszkva kedvére módosítani.
Nemzetközi Áldhatja a szerencséjét Európa az iráni háború miatt?
Litván Dániel | 2026. április 1. 05:46
Egy szempontból biztosan. Az amerikai fegyverexport is megérezheti a közel-keleti történéseket, a vevők pedig máshol állhatnak sorba.
Nemzetközi Szárazföldi bevetést fontolgat Trump, elszabadulhat a pokol Iránban
Wéber Balázs | 2026. március 31. 17:40
Az amerikai elnök Izrael nyomására besétált az iráni háborúba, és egyre nehezebben tud kisétálni belőle. Sőt, már egy korlátozott szárazföldi hadműveletet is mérlegel. Eközben a hétvégén országszerte több mint nyolcmillió (!) amerikai tüntetett a politikája, ezen belül a háború ellen. Nagyító alatt ezúttal az eszkalálódó közel-keleti válság.    
Nemzetközi Donald Trump a briteket az iráni olaj egyszerű elrablására szólította fel
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 17:22
Újabb bejegyzéssel szította fel a kedélyeket az Irán ellen folytatott agresszió nyomán.
Nemzetközi A gázai rombolási modellt tervezi Izrael Libanon szomszédos területein
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 17:01
Lerombolják majd a határ menti összes házat, és nem engedik visszatérni az elmenekült 600 ezer embert sem.
Nemzetközi Kínának végre sikerült, ami másoknak nemigen
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 14:20
Az ázsiai hatalom megerősítette, hogy három hajójuk haladt át a Hormuzi-szoroson.
Nemzetközi Olaszország megtagadta Donald Trumpnak a segítséget
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 14:00
Megtiltották az amerikai repülőgépeknek, hogy használják a Szicília szigetén lévő légibázist közel-keleti műveleteikhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG