2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Bíróság elé állt Jun Szogjol, aki szerint szó sem volt puccskísérletről, ő csak figyelmeztetni akarta a dél-koreai népet. Akár halálbüntetést is kiszabhatnak rá.

Megkezdődött hétfőn Jun Szogjol volt dél-koreai elnök büntetőpere, akit a tavaly decemberi, hat órán át érvényes hadiállapot kihirdetése miatt lázadás vezetésével vádolnak.

Az elnöki tisztségéből felmentett Jun ellen januárban indítottak büntetőeljárást lázadás miatt. Amennyiben bűnösnek találja a bíróság, akár hosszú börtönbüntetésre is ítélhetik. Az ügyészség szerint Jun felhatalmazás nélkül tett kísérletet az állami intézményrendszer megbénítására, és ezzel veszélybe sodorta az alkotmányos rendet az országban.

Hétfői tárgyalásán a volt elnök tagadta, hogy államcsínyt próbált volna végrehajtani.

„A hadiállapot nem egyenlő az államcsínnyel”

- hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nem állt szándékában megbénítani az országot, csupán egy „békés figyelmeztetést” akart küldeni az ellenzék „túlkapásai” miatt. A hadiállapottal arra akarta felhívni a figyelmet, hogy a parlamentben a többséggel rendelkező ellenzék eljárást indított több mint húsz tisztségviselő, köztük az állami számvevőszék vezetője ellen, amit veszélyes fordulópontnak értékelt.

Elmondása szerint a hadiállapot kihirdetése egy „üzenetértékű” figyelmeztetés volt a nemzetnek, amelyről korábban védelmi miniszterével is egyeztetett. Ugyanakkor elismerte, hogy a hadsereg egyes tagjai valóban túllépték a hatáskörüket. Szavai szerint a katonák félreérthették a szándékát, mivel őket más irányelvek alapján képezték ki hadiállapot bevezetése esetén.

A lázadás vádja Dél-Koreában rendkívül súlyos következményekkel járhat, akár életfogytiglani börtönbüntetéssel vagy halálbüntetéssel is – bár az utóbbi kiszabására 1997 óta nem volt példa az országban.

Jun Szogjol tavaly december 3-án – általános megdöbbenést keltve – pár órára hadiállapotot hirdetett, ellenzéke szerint azzal a céllal, hogy leszámoljon politikai ellenfeleivel. Emiatt december közepén – a parlament által kezdeményezett alkotmányos vádeljárás nyomán – felfüggesztették hivatalából.

Dél-Koreában június 3-án elnökválasztást tartanak, miután az alkotmánybíróság április elején helybenhagyta a Jun ellen indított alkotmányos vádeljárást, és ezzel végleg elmozdította hivatalából az elnököt.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Végleg hazarendeli nagykövetét Izraelből egy nagy uniós ország
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 15:44
A lépés a feszültség további növekedését jelzi Spanyolország és Izrael között.
Nemzetközi Már a Hormuzi-szoroson áthaladó hajókat támadják
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 15:32
Ettől tartott a fél világ: teherhajót ért támadás, több embert keresnek, a legénység 20 tagját sikerült kimenteni.
Nemzetközi Már Oroszország és Brüsszel is újraindítaná a Barátságot – most Ukrajnán a világ szeme
Wéber Balázs | 2026. március 11. 14:49
Moszkva készen áll ismét olajat pumpálni a Barátság kőolajvezetékbe, Brüsszel pedig helyszíni szemlére kért lehetőséget Ukrajnától, és szintén szeretné helyreállítani a szállítást. Kijev továbbra is ódzkodik ettől – szerdán mindenesetre magyar tárgyalóküldöttség indult az ukrán fővárosba. 
Nemzetközi Forbes: tovább nőtt Donald Trump vagyona
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 14:33
Kijött az amerikai Forbes milliárdoslitája. 
Nemzetközi Iráni háború: mi a lehet a legvalószínűbb forgatókönyv?
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 14:10
Folyamatosan megy a találgatás, hogy mikor, hogyan és mekkora kárral ér véget az iráni-amerikai (-izraeli, stb.) háború. Az Erste Befektetési Zrt. elemzői több lehetséges kimenetelt is felvázoltak.
Nemzetközi Barátság kőolajvezeték: elindult a vizsgálóbizottság Kijevbe
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 12:57
Elindult Kijevbe a Barátság kőolajvezeték állapotát vizsgáló küldöttség, amelynek célja, hogy a tárgyalóasztalnál a magyar érdeket határozottan képviselje és a kőolajvezeték minél hamarabb újrainduljon – közölte az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, a küldöttség vezetője szerdán a záhonyi magyar-ukrán határátkelőhelyen.  
Nemzetközi Izland ismét hajlik az EU-csatlakozásra
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 11:14
Ha az izlandiak az augusztus 29-i népszavazáson az EU-tárgyalások újraindítása mellett szavaznak, akkor megelőzhetik az éllovas Montenegrót a blokkba való csatlakozásért – mondta a miniszter a Politicónak.
Nemzetközi Légiriadók, kilőtt iráni hadihajók, fenyegető hekkerek: ez történt az éjjel a Közel-Keleten
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 10:15
Légiriadók voltak Izraelben, tovább támadták Libanon, az amerikai hadierő aknák lerakására kialakított iráni hadóhajókat lőtt ki. 
Nemzetközi Súlyosbodik a helyzet: humanitárius segélyt küldenek Libanonba
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 07:32
Az Európai Unió sürgősségi humanitárius segélyt mozgósított Libanon számára a közel-keleti helyzet súlyosbodása és az országban romló humanitárius körülmények miatt – közölte kedden az Európai Bizottság.
Nemzetközi Rakétákkal támadták az ukránok Brjanszkot, civilek haltak meg
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 07:12
Hat civil életét vesztette, sok a súlyos sérült.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG