2p

A washingtoni botrány Ukrajnában is aggodalmat kelt a várható negatív hatások miatt.

„Tanúi lehettünk, ahogy éppen véget érnek kapcsolataink Trumppal”, így kommentálta Olekszij Honcsarenko ukrán parlamenti képviselő, a menekültügyi bizottság elnöke a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint a pénteki botrányt, amely során Donald Trump amerikai elnök és alelnöke, J.D. Vance nagyon kemény hangnemben támadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Házban tett látogatása során.

Az ukrán képviselő nem érti, hogy miért a kamerák és ezáltal a világ nyilvánossága előtt kellett „botrányt rendezni”, és miért nem lehetett ezt a kulisszák mögött elintézni.„Ennek az összeütközésnek nagyon komoly következményei lehetnek mindannyiunk számára”, tette hozzá.

Egyúttal kritizálta Zelenszkijt, aki szerinte nem beszélhetett volna így a fő szövetségesével (az ukrán elnök többek között azt mondta Trumpnak és J.D. Vance-nek, hogy az Egyesült Államok védve van Oroszországtól, van köztük egy „szép óceán”, de a jövőben „meg fogja érezni” majd a háborút). „Ez nem játék, emberek milliói harcolnak és halnak meg”, tette hozzá Honcsarenko.

Trump és Zelenszkij szócsatája a Fehér Házban
Trump és Zelenszkij szócsatája a Fehér Házban
Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo

Megjegyzése miatt ugyanakkor őt is kritikák érték. Bírálói emlékeztették, hogy a botrányt J.D. Vance és Donald Trump okozta és szította.

A Kyiv Independent szerint Zelenszkij jobban visszafoghatta volna magát a találkozón, ugyanakkor jogos érv az is, hogy olyan helyzetbe hozták, amit nem nyerhetett meg.

Makszim Borodin, az időközben orosz kézre került Mariupol tanácsának egykori helyettes vezetője pedig egyenesen azt írta az X-en, hogy Trump és J.D. Vance „azért provokálták Zelenszkijt, hogy beszüntethessék a fegyverszállításokat.”

A FAZ szerint Ukrajnában most olyan érzés uralkodik, hogy az eddigi legfontosabb háborús szövetségesük, az Egyesült Államok végérvényesen oldalt váltott. Az ukránok attól tartanak, hogy a fegyverszállítások már kilátásba helyezett megkurtítása mellett egyéb segítségeket (titkosszolgálati információk, kiképzés) is megvonhatnak tőlük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Minél közelebb kerül Ukrajna az uniós csatlakozáshoz, annál inkább fogyhat Brüsszel lelkesedése
Vámosi Ágoston | 2026. június 21. 06:01
Ukrajna megnyitotta az uniós csatlakozáshoz szükséges fejezeteket, de Friedrich Merz német kancellár szerint az sem biztos, hogy 2034-re teljesíti a feltételeket. Az ország működését áthatja a korrupció, a jogerős ítélet pedig ritka, mert alig maradt bíró. Kárpátalján az átlagfizetés kevesebb, mint az egyharmada a magyar átlagbérnek, de a benzin majdnem ugyanannyiba kerül, mint Magyarországon.
Nemzetközi Leeshet az álla, ha megtudja, hol készül a világ legjobb kávéja
Elek Lenke | 2026. június 20. 17:01
A világ legnépszerűbb, legelterjedtebb itala, ráadásul legális, pedig élénkít. Ahány ország, annyiféle ízlés, hagyomány, szokás. De a kávé népszerűsége verhetetlen. Több mint egymilliárd ember fogyasztja minden nap. Nem véletlen tehát, hogy a világ legtekintélyesebb turisztikai és gasztronómiai magazinjai, mint például az amerikai Travel and Leisure, rendszeresen beszámolnak eme ital híveinek az újdonságokról.
Nemzetközi Az utolsó érintetlen kontinenst is elérte a madárinfluenza
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 16:45
Ausztrália megerősítette az első H5N1 madárinfluenza esetet.
Nemzetközi Irán ismét blokkolja a Hormuzi-szorost
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 16:29
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől, írja az MTI.
Nemzetközi Vonatbalesetek éjszakája: Angliában is tragédia történt
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 15:51
Kilenc ember állapota kritikus a bedfordi vonatbalesetben, amelyben meghalt a sofőr. Ez péntek este történt, másnap hajnalban pedig Németországban siklott ki egy tehervonat.
Nemzetközi Münchennél egy tehervonat több vagonja is a mélybe zuhant
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 14:50
Hídról zuhant le egy tehervonat több vagonja Münchennél, egy ember meghalt – közölték szombatra virradóra a német hatóságok, a hídon két tehervonat ütközött össze.
Nemzetközi Úgy tűnik, beindult az ukrán-lengyel adok-kapok
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 13:57
Kirilo Budanov, az ukrán elnöki iroda vezetője és Vaszil Bodnar varsói ukrán nagykövet lemondott a korábban Lengyelország által adományozott Lengyel Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztjéről, tiltakozásul amiatt, hogy Karol Kitét Nawrocki Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől visszavette az állami kitüntetést. 
Nemzetközi Már úton van Svájcba Trump főtárgyalója
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 13:15
Ismét felveszik a fonalat, jönnek az újabb tárgyalások, Trump veje már a helyszínen van.
Nemzetközi Példátlan intézkedés: az USA leállítja a HIV-programok finanszírozását Dél-Afrikában
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 11:39
Az amerikai kormány bejelentette, hogy leállítja a HIV és az AIDS terjedésének megfékezésére irányuló dél-afrikai programok finanszírozását.
Nemzetközi Olyasmire készül Oroszország, amire még nem volt példa – működnek a „nagy hatótávolságú szankciók”?
Litván Dániel | 2026. június 20. 11:19
Egyre inkább éreztetik a hatásukat az ukrán támadások. Importálni kényszerül Oroszország az üzemanyagból, holott tavaly még millió tonnákat exportált.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG