5p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Miközben európai vezető politikusok megdöbbenéssel fogadták a Fehér Házban pénteken történt óriási diplomáciai botrányt és Zelenszkij „kidobását”, a magyar külgazdasági és külügyminiszter „az elmúlt három év legnagyszerűbb pillanatáról” beszél. Az ukrán elnök még bízik abban, hogy meg lehet menteni a kapcsolatokat.

„A dzsungel törvénye érvényes. A botrány Donald Trump és Volodimir Zelenszkij között azt jelzi, hogy már egy új világban élünk: a Nyugat egykori vezető hatalmában már nem lehet bízni” – jelentette ki az egyik legnagyobb német napilap, a Der Spiegel egyik jegyzetében azután, hogy sokkoló, a nyugati diplomáciában szinte példa nélküli jelenetek játszódtak le pénteken a Fehér Házban Washingtonban, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hivatalos fogadásán.

Hihetetlen jelenetek 

Ezen Donald Trump amerikai elnök és alelnöke, J.D. Vance nagyon kemény hangnemben támadta Zelenszkijt. Azzal vádolták például, hogy az ukrán államfő nem hálás az Egyesült Államok által az utóbbi években Ukrajnának nyújtott támogatásért.

Trump azt is felrótta Zelenszkijnek, hogy „emberek millióinak életét teszi fel egy szerencsejátékon”, „a harmadik világháborúval hazardíroz”, „tiszteletlen” az Egyesült Államokkal szemben, és arra figyelmeztette a szemmel láthatóan megdöbbent ukrán elnököt, hogy „nincs abban a helyzetben, hogy diktáljon.”

Trump egyúttal gyakorlatilag válaszút elé állította Zelenszkijt: vagy hajlandó megállapodni (a békéről), vagy az Egyesült Államok „kiszáll”.

Az indulatok azután szabadultak el, hogy Zelenszkij kétségbe vonta J.D. Vance megítélését, miszerint a békéhez „a diplomácián keresztül” vezet az út. „Milyen fajta diplomáciáról beszél” – mondta Oroszország háború előtti agressziójára (a Krím bekebelezése, donyecki területek elszakítása) utalva. Felrótta J.D. Vance-nek azt is, hogy soha nem járt Ukrajnában.

Az ukrán elnök arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok védve van Oroszországtól, van köztük egy „szép óceán”, de a jövőben „meg fogja érezni” majd (a háborút).

Kirúgták a Fehér Házból

Az amerikai elnök a találkozó után a Truth Social oldalán azt írta: „Zelenszkij elnök nem kész békét kötni, ha Amerika is részt vesz ebben” és „majd akkor jöhet vissza, ha készen áll a békére”.

Amerikai médiajelentések szerint a szócsata után Zelenszkijt gyakorlatilag „kirúgták” a Fehér Házból – nem magától hagyta el az épületet, hanem kiutasították.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt kikíséri a Fehér Házból Abigail Jones ügyvezető protokollfőnök a botrányosra sikerült találkozó után
Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt kikíséri a Fehér Házból Abigail Jones ügyvezető protokollfőnök a botrányosra sikerült találkozó után
Fotó: MTI/EPA/Shawn Thew

Az ukrán elnök azért utazott Washingtonba, hogy kétoldalú megbeszélést folytasson az Egyesült Államok elnökével főként az ukrajnai háború befejezésének lehetőségeiről és az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról. Látogatásának fő célja lett volna továbbá, hogy Trumppal közösen aláírják az ukrajnai ásványkincsekről szóló ukrán-amerikai gazdasági megállapodást, amelyet a napokban öntöttek végső formába.

A találkozó utánra meghirdetett sajtótájékoztatót azonban törölték, és az ásványkincsekkel kapcsolatban sem írták alá a tervezett megállapodást.

Zelenszkij még bízik

A találkozó után Zelenszkij – úgy tűnt – próbálta menteni a helyzetet, és üzent az Egyesült Államok népének. „Nagyon hálás vagyok az amerikaiaknak minden támogatásukért” – mondta a Fox Newsnak.„Önök nagyon sokat segítettek nekünk a kezdetektől fogva (…) segítettek túlélni.” Arra a kérdésre, hogy szerinte bocsánatot kellene-e kérnie Trumptól, azt mondta: „Tisztelem az elnököt és tisztelem az amerikai népet.”

Hozzátette: „Azt gondolom, hogy nagyon nyíltnak és őszintének kell lennünk, és nem vagyok biztos benne, hogy rosszat tettünk.” Elismerte, hogy az összecsapás „nem volt jó”, de bizakodását fejezte ki, hogy politikai kapcsolatát Trumppal meg lehet menteni. „Őszinte akarok lenni, és szeretném, ha a partnereink megértenék a helyzetet.”

Európa megdöbbent, a magyar kormány örül

A történtek megdöbbentették az európai vezetőket, akik egymás után fejezték ki szolidaritásukat az ukrán elnökkel. Bár általában nem említették név szerint Donald Trumpot, nyilatkozataik egyértelművé tették, hogy egyre nagyobb a szakadék az Egyesült Államok és hagyományos európai szövetségesei között az ukrajnai háborúval kapcsolatban.

Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője a The Guardian szerint például úgy fogalmazott: „A szabad világnak új vezető kell”, és ez a feladat az európai országokra hárul majd.

Teljesen más hangot ütött meg ugyanakkor Orbán Viktor miniszterelnök: „Az erős vezetők békét csinálnak. A gyengék háborút. Ma Trump elnök bátran kiállt a béke mellett. Akkor is, ha ezt sokaknak nehéz megemészteni. Köszönet érte!” – írta Facebook oldalán.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig ma hajnalban kijelentette: „Tegnap mindenki számára, minden eddiginél világosabban kiderült, hogy ki akar békét és hogy ki akar háborút.”

Szerinte Donald Trump „kiállása a béke mellett az elmúlt három év legnagyszerűbb pillanata volt.”

Reméli, hogy Trump „sikerre viszi az amerikai-orosz tárgyalásokat, mert csak egy amerikai-orosz megállapodás hozhatja vissza a békét.”

A transzatlanti kapcsolatokban tapasztalható törésről beszélt nemrég a Klasszis Klub Live-ban Káncz Csaba gepolitikai szakértő:  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Volodimir Zelenszkij fejbe kólintaná Orbán Viktort
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 19:59
Az ukrán elnök erős kijelentését az amerikai elnökkel folytatott megbeszélése után mondta el a svájci Davosban.
Nemzetközi Most a franciák tartóztatták fel az orosz árnyékflotta egyik tankhajóját
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 19:41
A francia haditengerészet csütörtökön a Földközi-tengeren feltartóztatott egy Oroszországból érkező olajszállító hajót, amelyről feltételezhető, hogy az Ukrajna elleni agressziós háborút finanszírozó árnyékflottához tartozik – jelentette be Emmanuel Macron államfő.
Nemzetközi Orbán Viktor megértést nem, de áramot ígért Volodimir Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 18:22
A magyar miniszterelnök bejegyzésben fejtettet ki véleményét, utalva – meglátása szerint – az ukrán elnök hozzá való hízelgésének hiábavalóságára.
Nemzetközi Donald Trump üzenetet küldött Vlagyimir Putyinnak: „a háborúnak véget kell érnie”
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 17:22
Ezt azt követően mondta, hogy állítása szerint „jó” megbeszélést folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel csütörtökön Davosban.
Nemzetközi Kiderült: Venezuela új elnöke előre megbeszélte Amerikával Maduro elrablását
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:22
Források szerint a venezuelai rezsim befolyásos személyiségei titokban amerikai és katari tisztviselőknek ígéretet tettek, hogy egyetértenek Maduro távozásával.
Nemzetközi Kiderült, mi lesz Grönland sorsa: Trump mindent megkap, Európa megőrizheti az arcát
Litván Dániel | 2026. január 22. 14:39
Nagyon úgy tűnik, hogy az amerikai elnök nem meghátrált Grönland ügyében, hanem pontosan azt érte el, ami eredetileg is a célja volt. Európa pedig bevette a blöfföt.
Nemzetközi Jövő héten nyit Gáza rafahi határátkelőhelye Egyiptommal
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 14:20
Gáza egyiptomi határátkelőhelye a jövő héten újra megnyílik, miután nagyrészt le volt zárva az izraeli-Hamász háború alatt – jelentette be csütörtökön a Washington által támogatott palesztin technokrata vezető, aki az enklávét igazgatja.
Nemzetközi Az Egyesült Államok csütörtökön hivatalosan is kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO)
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 14:00
Szakértők figyelmeztettek, hogy a kilépés az amerikai és a globális egészségügyet egyaránt sújtani fogja, valamint megsérti azt az amerikai törvényt, amely előírja Washington számára, hogy 260 millió dollárt fizessen meg az ENSZ egészségügyi ügynökségének a tartozásaiból.
Nemzetközi Az EU-Mercosur megállapodás valószínűleg ideiglenesen lép hatályba márciustól
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 13:21
Az EU dél-amerikai országokkal kötött szabadkereskedelmi megállapodása valószínűleg már márciusban ideiglenesen hatályba lép – mondta egy uniós diplomata csütörtökön a Reutersnek, annak ellenére, hogy az EU legfelsőbb bíróságán megkérdőjelezték az egyezményt.
Nemzetközi Az Európai Parlament elutasította az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítványt
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 13:02
Elutasította az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön. A javaslatot 165 képviselő támogatta, 390-en ellene szavaztak, 10-en tartózkodtak.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG