2p

Az amerikai elnök ezzel kampányígéretét váltja valóra – jelentette be a Fehér Ház. 

Trump aláírja azt a régóta várt végrehajtási rendeletet, amelynek célja az Oktatási Minisztérium bezárása – jelentette a Reuters a Fehér Ház összegzése alapján.

Már az aláírás előtt jogi kihívásokkal nézett szembe a rendelet: demokrata államügyészek egy csoportja pert indított, hogy megakadályozza a minisztérium felszámolását és a múlt héten bejelentett több mint 1300 alkalmazott elbocsátását.

Trump és milliárdos tanácsadója, Elon Musk már korábban is megpróbáltak kongresszusi jóváhagyás nélkül kormányzati intézményeket, például az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét megszüntetni, de az Oktatási Minisztérium bezárása lenne Trump első kísérlete egy kabinetszintű ügynökség megszüntetésére.

Elon Musk milliárdos Donald Trump elnökválasztási győzelme után elemében van
Elon Musk milliárdos Donald Trump elnökválasztási győzelme után elemében van
Fotó: MTI/EPA/Allison Dinner

Felperzselt föld

Trump nem zárhatja be az ügynökséget kongresszusi törvényhozás nélkül, ami nehézségekbe ütközhet. A republikánusok ugyan 53:47-es többséggel rendelkeznek a szenátusban, de egy ilyen jelentős jogszabályhoz legalább 60 szavazat szükséges, ami azt jelenti, hogy hét demokrata szenátor támogatására is szükség lenne. A demokrata szenátorok eddig nem mutattak hajlandóságot az Oktatási Minisztérium felszámolásának támogatására.

Patty Murray demokrata szenátor keményen bírálta az intézkedést: „Trump és Musk romboló erővel esnek neki az Oktatási Minisztériumnak, és elbocsátják a dolgozók felét” – nyilatkozta, és megfogadta, hogy harcolni fog Trump és Musk „felperzselt föld” politikája ellen.

Hatékonyság

A múlt hónapban Trump kijelentette, hogy az Oktatási Minisztériumot azonnal be kell zárni, de elismerte, hogy ehhez szüksége van a Kongresszus és a tanári szakszervezetek támogatására.

A szövetségi kormányzat oktatás feletti ellenőrzése megbukott – nem szolgálja sem a diákok, sem a szülők, sem a tanárok érdekeit – áll a Fehér Ház összegzésében.

A dokumentum szerint a minisztérium 1979-es létrehozása óta több mint 3 ezer milliárd dollárt költött, de ez nem javította a diákok teljesítményét a szabványosított teszteredmények alapján.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Tökéletes vihar közelít a Nyugat-Balkán energiaszektorához – az EU küldi
Bózsó Péter | 2025. december 21. 06:01
Az Európai Unió a széndioxid-kibocsátástól „piszkos” energia behozatalára 2026-tól vámot vet ki. Ez jelentősen érinti a Nyugat-Balkán energiaszektorát, amely jelentős mértékben exportál az unióba.
Nemzetközi Komoly változások jönnek Rómában
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 16:25
Azoknak kell jegyet váltani, akik a lehető legközelebbről akarják megcsodálni a Trevi-kutat, vagyis le akarnak sétálni a lépcsőin a medence széléig, hogy onnan dobjanak be aprópénzt a vízbe – indokolta a város főpolgármestere.
Nemzetközi Többszáz migránsra bukkantak Kréta partjainál
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 15:59
Több mint 650 illegális bevándorlóra bukkant Kréta partjainál a görög parti őrség és az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynöksége, a Frontex az utóbbi két napban – jelentette az ERT görög közszolgálati televízió a parti őrség bejelentésére hivatkozva.
Nemzetközi Nincs vége: amerikai és orosz tisztviselők Floridában tárgyalnak Ukrajnáról
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 15:10
Alighogy végetért az európai uniós csúcs, tovább folynak a tárgyalások. 
Nemzetközi Ukrajna azt állítja, hogy orosz olajfúrótornyot és járőrhajót talált el a Kaszpi-tengeren
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 14:17
Ukrajna nem csak a Földközi-, hanem a Kaszpi-tengeren is csapást mért. 
Nemzetközi Így tisztelegtek a vizimentősök a Bondi Beach tragédiája után egy héttel
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 13:02
A szörfösök életmentői kritikus szerepet játszottak a támadás utáni időszakban. 
Nemzetközi Megérkezett Harry és Meghan karácsonyi üdvözlőlapja is
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 11:12
Katalin és Vilmos karácsonyi fotója már kijött, Harry és Meghané azonban csak most került nyilvánosságra. 
Nemzetközi Hét elefántot ütött el egy indiai gyorsvonat
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 11:11
2020 óta legalább egy tucat elefánt pusztult el gyorshajtó vonatok következtében India Asszám államában.
Nemzetközi Úgysem találja ki, kit neveznek ki havannai magyar nagykövetnek
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 10:11
Egy kétszeres olimpiai bajnokot.  
Nemzetközi Amerika szíriai célpontokat tarolt le
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 08:49
Beváltotta ígéretét Donald Trump, nem hagyta megtorlás nélkül, hogy december 13-án az Iszlám Állam támadásaiban amerikai katonák haltak meg. Mintegy 100 precíziós eszközzel vettek célba 70, az Iszlám Államhoz köthető célpontot a Szíria középső részén fekvő Palmyra körzetében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG