2p

Magasabb fordulatszámra kapcsolt az amerikai elnök. 

Donald Trump amerikai elnök helyi idő szerint kedden bejelentette, hogy huszonöt százalék körüli vámot vetne ki az autóimportra, valamint hasonló mértékű terheket a gyógyszeripari termékekre és a félvezetőkre. Az autóipari vámok akár április másodikán életbe léphetnek, miután kabinetje jelentést nyújt be a lehetséges importkorlátozásokról, írta meg a Reuters

Trump régóta hangoztatja, hogy szerinte az amerikai autóexportot tisztességtelenül kezelik: az Európai Unió például tízszázalékos vámot vet ki az autóimportra, miközben az Egyesült Államokban ez mindössze 2,5 százalék. Ugyanakkor az Egyesült Államok huszonöt százalékos vámot alkalmaz a pickupokra, kivéve, ha azok Mexikóból vagy Kanadából származnak, ami jelentős előnyt jelent az amerikai autógyártóknak.

Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi biztosa szerdán Washingtonban tárgyal amerikai tisztviselőkkel a Trump által kilátásba helyezett vámokról.

Az elnök azt állítja, hogy az EU jelezte, hajlandó lenne csökkenteni az amerikai autókra vonatkozó vámokat, de ezt az uniós törvényhozók cáfolták.

A gyógyszerekre és félvezetőkre kivetett vámok kezdetben szintén huszonöt százalékosak lennének és egy éven belül fokozatosan emelkednének. Trump nem közölt pontos időpontot a bevezetésükre, de hangsúlyozta, hogy időt adna a cégeknek amerikai gyárak létrehozására, így elkerülhetik a terheket.

Az elnök januári beiktatása óta tízszázalékos vámot vetett ki minden kínai importra, március tizenkettedikétől pedig megszűnik a kivételes bánásmód, így huszonöt százalékos acél- és alumíniumvám vonatkozik majd minden partnerországra. Az autóipari vámokat Trump már 2018-2019-ben is fontolgatta, de akkor végül nem hozott intézkedést. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kiakadt Trump, hogy korlátoznák a külpolitikában
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 11:30
A Szenátus korlátozná Trumpot, de a Képviselőház és maga az elnök is ezt még felülírhatják.
Nemzetközi Ritka fegyvert vetett be Oroszország, az ENSZ BT összehívását kezdeményezte Ukrajna
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 10:55
Oroszország az Oreshnik ballisztikus rakétával vette célba Ukrajnát csütörtök éjszaka. A megtámadott fél az ENSZ Biztonsági Tanácsának és az Ukrajna-NATO Tanácsnak az összehívását kezdeményezte.  
Nemzetközi Kolumbiai elnök: „valós fenyegetést” jelent az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 08:50
Gustavo Petro a venezuelai események fényében nyilatkozott.
Nemzetközi Folytatódtak a véres tüntetések Iránban
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 07:40
Csütörtökön is hatalmas tüntető tömegek vonultak végig Irán fővárosában és más városokban; a beszámolók szerint ez az elmúlt évek legnagyobb erődemonstrációja a vallási vezetés ellenzői részéről.
Nemzetközi Pénzzel győzhetik meg Trumpék a grönlandi lakosokat?
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 07:00
Amerikai tisztviselők arról egyeztettek, hogy egyösszegű kifizetéseket küldjenek a grönlandi lakosoknak annak érdekében, hogy meggyőzzék őket a Dániától való elszakadásról, és esetleges csatlakozásukról az Egyesült Államokhoz – állítja négy, az ügyet ismerő forrás.
Nemzetközi Országszerte leállt az internet Iránban
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 20:01
Miközben egyre hevesebb tiltakozások zajlanak a súlyosbodó válság miatt.
Nemzetközi Szomália visszautasítja az amerikai vádakat
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 19:32
Segélyügyben robbant ki a vita.
Nemzetközi Felháborodtak az oroszok, jogellenesnek tartják az amerikai hajólefoglalást
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 18:03
Felszólították Amerikát, hogy térjenek vissza a nemzetközi tengerjog alapelveihez.
Nemzetközi Írország egy követ fúj a magyar kormánnyal
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 16:53
Ahogy Franciaország, Lengyelország és Magyarország jelezte, ők sem fogják megszavazni az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást.
Nemzetközi Ukrajna kész a végső egyeztetésre
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 15:21
Az Ukrajnának nyújtandó amerikai biztonsági garanciákról szóló kétoldalú dokumentum lényegében készen áll arra, hogy legfelsőbb szinten véglegesítsék – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG