Donald Trump sajtótájékoztatót tartott a NATO csúcs után, amelyen többek között ezt mondta:
„Hosszú volt az út, de megérte. Néhányan odajöttek hozzám, és azt mondták: „Uram, 20 éve próbáljuk 3 százalékra-ra emelni a védelmi kiadásokat és nem sikerült, önök pedig 5 százalékra emelték”.
Történelmi mérföldkőhöz érkezett ez a hét , amikor a NATO-szövetségesek elkötelezték magukat a védelmi kiadások drasztikus, a GDP 5 százalékára való emelése mellett, amit senki sem gondolt igazán lehetségesnek. Ezek után azt mondták: Megcsináltad, uram. Azt hiszem, tényleg megtettem – jelentette ki Trump.
Fotó: MTI/EPA/Will Oliver
Hozzátette: a múltban csak néhány ország érte el ezt a célt – Lengyelországot megnevezve - de ez most megváltozott.
Trump szerint Európa nagyobb felelősségvállalása segíteni fog a jövőbeli katasztrófák esetén, de komoly katonai eszközökre - lehetőleg amerikaiakra – kell költenie.
„Létfontosságú , hogy ezt a plusz pénzt komoly katonai hardverbürokráciára költsük, és remélhetőleg a hardvert Amerikában fogják gyártani, mert nekünk van a világ legjobb hardvere.”
Arra a kérdésre, hogy Putyinnak Ukrajnán túlmutató területi ambíciói lehetnek-e, Trump azt mondta, hogy „lehetséges”.
Hozzátette:
„Azt tudom, hogy szeretné lerendezni azt, amiben van, mert ki akar jutni ebből az egészből. Ez egy káosz a számára.”