2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Sokkolta az érintetteket. 

A Reuters szerint a Pentagon egy bírósági dokumentumban közölte, hogy a transznemű katonákat elbocsátják az Egyesült Államok hadseregéből, hacsak nem kapnak mentességet. A dokumentum szerint az Egyesült Államok kormányának politikája, hogy „magas követelményeket állítson a katonák felkészültsége, harci képessége, egységessége, őszintesége, alázata és tisztessége terén.”

Az intézkedés szigorúbb, mint Donald Trump korábbi adminisztrációja alatt bevezetett korlátozások, jogvédők példátlannak nevezték az intézkedést. Trump egy januári végrehajtási rendeletében a transznemű katonák ellen személyesen is fellépett, azt állítva, hogy a nemi identitás megváltoztatása „nem egyeztethető össze a katona számára elvárt alázattal és önzetlenséggel.”

A Pentagon korábbi közlése szerint a hadsereg nem fogad új transznemű jelentkezőket és nem támogatja a nemváltáshoz szükséges orvosi beavatkozásokat. A mostani döntés kiterjeszti a tilalmat az aktív katonákra is.

Tisztogatásról beszélnek
Tisztogatásról beszélnek
Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo

 

A hadseregnek 30 napon belül el kell készítenie az érintettek azonosítására szolgáló eljárást, majd 30 napon belül meg kell kezdenie az elbocsátásukat. A dokumentum alapján az új politika az amerikai katonai szolgálat követelményeihez igazodik, és összeférhetetlennek tartja a transzneműek katonai szolgálatát.

A Pentagon szerint mentesség csak „rendkívüli kormányzati érdek” esetén lehetséges, az érintetteknek pedig 36 hónapos stabil nemi identitást kell igazolniuk.  Shannon Minter, az LMBTQ+ közösség jogait védő NCLR jogásza teljes tisztogatásnak nevezte az intézkedést.

A szabályozás ellen több szervezet, köztük az NCLR és a GLAD Law pert indított, azzal érvelve, hogy az megsérti az Egyesült Államok alkotmányának ötödik kiegészítését. A Gallup közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 58 százaléka támogatja a transznemű katonák szolgálatát, de ez az arány 2019 óta csökkent.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Szlovénia is küld katonákat Grönlandra
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 13:15
A szlovén kormány döntése alapján két katonatisztet küldenek Grönlandra egy dán vezetésű nemzetközi katonai gyakorlat előkészítésére és végrehajtására – közölte a szlovén védelmi minisztérium szombaton.
Nemzetközi Marco Rubio és Tony Blair is helyet kapott Trump gázai béketestületében
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 12:27
Többek között Donald Trump amerikai elnök veje, Jared Kushner, az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio és a korábbi brit miniszterelnök, Tony Blair is tagja lett a gázai béketestületnek, amit az amerikai elnök vezet.
Nemzetközi A Moody's diplomáciai megoldást valószínűsít Grönland ügyében
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 08:10
Megerősítette Dánia lehetséges legjobb, Aaa szintű besorolásait a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti, és nem számol Dánia nemzetbiztonsági kockázatainak jelentős növekedésével.
Nemzetközi Moszkva szerint teljes egészében az oroszok kezén van Kupjanszk
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 19:37
Teljes egészében orosz ellenőrzés alatt áll a Harkiv megyei Kupjanszk, annak ellenére, hogy az ukrán fegyveres erők megpróbáltak behatolni a városba – jelentette Szergej Kuzovlev, az Ukrajnában harcoló orosz Nyugat csapatcsoportosítás parancsnoka pénteken Andrej Belouszov védelmi miniszternek.
Nemzetközi A németek segítenek fűteni Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 19:16
Elkülönít 60 millió euró kiegészítő forrást Németország, hogy segítsen Ukrajnának megbirkózni az energiaellátási nehézségekkel, amelyeket a legutóbbi orosz támadások okoztak – jelentette be pénteken Johann Wadephul német külügyminiszter berlini sajtótájékoztatóján, miután találkozott osztrák hivatali partnerével, Beate Meinl-Reisingerrel.
Nemzetközi Rejtélyes fegyverszállítmányt kapott Ukrajna pénteken
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 16:31
Csak annyit árult el Zelenszkij, hogy légvédelmi rakétákról van szó.
Nemzetközi Nem fogja elhinni, mekkora nyereséget termelt az egyik amerikai nagybank
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 15:31
Négymilliárd dollárt, azaz jelenlegi árfolyamon 1463 milliárd (!) forintot – három hónap alatt.  
Nemzetközi Elmagyarázta a lengyel kormány, miért nem küld katonákat Grönlandra
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 14:22
Lengyelország meg akarja őrizni a NATO egységét, ezért nem küld katonákat Grönlandra az európai misszió keretében – közölte a lengyel nemzetvédelmi miniszter pénteken Varsóban, a litván hivatali kollégájával tarott sajtóértekezleten.
Nemzetközi Szisztematikusan hazudik az orosz vezetés az ukrán frontról amerikai elemzők szerint
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 14:01
Azt a hamis látszatot próbálják kelteni szerintük, mintha az ukrán hadsereg az összeomlás szélén állna. Putyin pedig nem enged a béke kérdésében.
Nemzetközi Megcsörrent Putyin telefonja – de most nem Ukrajnáról beszélt
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 13:16
Az iráni helyzetről egyeztetett telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök – közölte a Kreml sajtószolgálata pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG