2p

Alakul a közös költségvetési tervezet.

Az uniós tagállamok nagykövetei megállapodtak az Európai Unió Tanácsának 2025-ös uniós költségvetési tervezetre vonatkozó álláspontjáról, mely összesen 191,53 milliárd euró kötelezettségvállalást és 146,21 milliárd euró kifizetést tartalmaz - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége szerdán.

A brüsszeli tájékoztatás szerint a jövő évi költségvetés célja, hogy támogassa az EU hosszú távú prioritásait és céljait, hangsúlyozva a források elosztásának megvalósítható, elővigyázatos és kiegyensúlyozott megközelítését.

Formálódik a költségvetési tervezet
Formálódik a költségvetési tervezet
Fotó: Depositphotos

A közlemény Banai Pétert, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkárát idézte, aki kiemelte a költségvetés fontosságát a hosszú távú uniós prioritások és célok megvalósítása tekintetében. Hangsúlyozta, hogy az elért megállapodás jó kiindulópontot biztosít az Európai Parlamenttel folytatandó tárgyalásokhoz, ezzel lehetővé téve a költségvetés időben történő elfogadását.

A javasolt költségvetés célja az elővigyázatos költségvetés-tervezés biztosítása, illetve mozgástér biztosítása az előre nem látható körülmények esetére - fogalmazott.

Az államtitkár elmondta, a 2025-ös költségvetés egyrészt biztosítja az EU hagyományos politikáinak, köztük a kohézió és mezőgazdaság finanszírozását, illetve a 2021 és 2027 közötti többéves pénzügyi keret félidei felülvizsgálatában megerősített prioritások finanszírozását. A tagországok pénzügyminisztereiből álló tanács szeptember 13-ig, írásbeli eljárás keretében fogadja el hivatalosan álláspontját. A megállapodás a magyar uniós elnökség számára iránymutatásul szolgál a 2025-ös uniós költségvetésről szóló, az Európai Parlamenttel tervezett tárgyalások során, amelynek jogszabályi határideje november 18. - tájékoztatott a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin és Donald Trump – frissítve
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 19:14
Oroszország kész folytatni a tárgyalásokat Ukrajnával.
Nemzetközi Káoszba torkollhat július negyedike
Elek Lenke | 2025. július 3. 18:41
Hetvenkétmillió amerikai nem otthon tölti a Függetlenség Napját. 
Nemzetközi Ukrajna amerikai cégekkel közösen dróngyártásba kezd
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 17:43
Több amerikai vállalattal írt alá megállapodást Ukrajna közös dróngyártásról, beleértve elfogó drónok előállítását is – jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nemzetközi Orosz lőszerraktárakat semmisítettek meg az ukránok
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 16:21
Egy stratégiailag fontos faluban.
Nemzetközi Veszélyes reformokra készül Románia – az uniós hiánycélok árnyékában
Bózsó Péter | 2025. július 3. 14:24
Az új bukaresti kormány nehéz döntések előtt áll a hatalmas költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedéseivel: a köztisztviselői állások ötödét számolhatja fel, miközben emelné az áfát, a jövedéki adókat, sőt új szerencsejáték-adót is bevezetne.
Nemzetközi Olyan meleg van, hogy le kellett állítani egy atomerőművet
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 13:49
Svájcban a hőség miatt túlságosan felmelegedett a környékbeli, a reaktorok hűtésére használt Aare-folyó vize – jelentette be csütörtökön a német határhoz közeli Beznauban működő létesítményt üzemeltető Axpo.
Nemzetközi Padlófék Németországban: a Tesla eladásai hatalmasat estek
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 13:01
Pedig a piac nő. 
Nemzetközi Több ezer dolgozóját elküldi a Microsoft
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 11:40
Több üzletágban is lesznek leépítések. 
Nemzetközi Ursula von der Leyen keserű levelet kapott a cégvezetőktől
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 11:10
Airbus, BNP Paribas és más nagyvállalatok vezetői szerint az EU-s AI-törvény árt Európa versenyképességének.
Nemzetközi Trump egyet visszalép: újraindulhat a chip- és etánexport Kínába
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 10:48
Az egyesült Államok feloldotta a kínai chiptervező szoftverekre és etánra vonatkozó exporttilalmat, enyhítve a kereskedelmi feszültséget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG