3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az emberkereskedelem elleni világnap alkalmából az Európa Tanács Emberkereskedelem Elleni Fellépés Szakértői Csoportja (GRETA) összehangolt intézkedésekre szólított fel annak érdekében, hogy felszámolják e bűncselekményt különösen a gyermekek vonatkozásában, valamint hogy csökkenteni lehessen kiszolgáltatottságukat, hatékonyabbá tenni a nekik nyújtott segítséget és az emberkereskedők elszámoltathatóságát.

A strasbourgi székhelyű, 46 tagországból álló Európa Tanács szakértői arról tájékoztattak keddi közleményükben, hogy a GRETA csatlakozott az Emberkereskedelem Elleni Ügynökségközi Koordinációs Csoporthoz (ICAT), mert "az emberkereskedelem fokozott kockázata, a gyermekek kiszolgáltatottságának megelőzése összehangolt fellépést igényel".

Hangsúlyozták: mivel az emberkereskedelem minden harmadik áldozata gyermek, a megelőzésére és felszámolására tett erőfeszítések még mindig nem elegendőek.

Alapvető fontosságúnak nevezték annak biztosítását, hogy a gyermekkereskedelem megelőzése, valamint a gyermekáldozatok segítése és védelme a gyermekvédelmi rendszerek szerves részét képezzék, valamint konfliktusok és válsághelyzetek esetén integrálódjanak a humanitárius koordinációs struktúrákba, különösen a felnőtt kísérő nélküli, illetve a szüleiktől elszakított kiskorúak esetében.

Még mindig nem elég hatékony az Európa Tanács szerint
Még mindig nem elég hatékony az Európa Tanács szerint
Fotó: Depositphotos

Az Európa Tanács emberkereskedelem elleni egyezménye megköveteli a részes államoktól, hogy tegyenek konkrét intézkedéseket a gyermekek védelmére, és csökkentsék kiszolgáltatottságukat, különösen azáltal, hogy védelmező környezetet biztosítanak nekik - emlékeztettek. Figyelmeztettek továbbá, hogy az emberkereskedelem áldozatává vált gyermekeket gyakran bűnelkövetőkként kezelik, és olyan bűncselekményekért, amelyek elkövetésére kényszerítették őket - például lopás vagy kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények - megbüntetik őket.

"A tagállamoknak eleget kell tenniük az emberkereskedelem áldozatainak jogaival kapcsolatos kötelezettségeiknek. Ez magában foglalja az emberkereskedelem gyermekáldozatai azonosításának javítását, valamint az együttműködés megerősítését annak érdekében, hogy minden egyes ügy esetében biztosítsák a gyermek mindenek felett álló érdekeinek tiszteletben tartását" - fogalmaztak.

Hangsúlyozták továbbá, hogy fokozni kell a gyermekek online "behálózását" megakadályozó intézkedéseket, többek között az internetszolgáltatókkal való együttműködés révén. Fel kell hívni továbbá a gyermekek, a szülők és az oktatási intézmények dolgozóinak figyelmét a gyermekek interneten keresztül történő megtévesztésének kockázataira - hangoztatták. A GRETA emellett aggodalomra okot adónak nevezte, hogy a tagállamokban hiányzik az emberkereskedelem gyermekáldozatainak társadalmi reintegrációját biztosító hosszú távú támogatási rendszer.

A szakértők végezetül felszólították az Európa Tanács emberkereskedelem elleni egyezményének részes államait, hogy tegyenek eleget a gyermekáldozatok jogaival és a velük való bánásmóddal kapcsolatos jogi kötelezettségeiknek, amelyek - mint emlékeztettek - magukban foglalják az áldozatok azonosítását és a segítségnyújtást nekik, a felnőtt kísérő nélküli gyermekek törvényes gyámjának azonnali kijelölését, valamint a gyermekek által kényszerítés hatására elkövetett bűncselekmények miatt kiróható büntetés tilalmára vonatkozó rendelkezés tiszteletben tartását. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Micsoda karrier! KGB-ügynökből üzleti coach
Elek Lenke | 2026. április 19. 17:34
Jelena Sztanyiszlavovna Vavilova, a Külügyi Hírszerző Szolgálat, a KGB nyugalmazott ezredese a félelmetes hírű szervezetben szerzett tapasztalatait hasznosítja az üzleti életben.
Nemzetközi Fordít egyet a cseh külpolitika irányán Andrej Babis
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 16:34
Le az elvekkel, éljen a pragmatizmus!
Nemzetközi Bulgáriában is az „oligarchikus kormányzási modell” a választások tétje – öt éven belül nyolcadszor
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 15:38
Ezzel kampányol a legesélyesebb párt, a sokadig előrehozott választást tartják vasárnap a balkáni országban.
Nemzetközi Kezd tényleg bepöccenni Trump Irán miatt – vasárnap újabb fenyegetést intézett
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 15:18
Ha nincs megállapodás, akkor visszatér a középkorba visszabombázás forgatókönyvéhez.
Nemzetközi Eddig nem látott szögből kapták le az új amerikai csodabombázót – vannak furcsa részletek
Litván Dániel | 2026. április 19. 14:31
Már megint valami nagyot gurítottak az amerikai mérnökök? Nem véletlen, hogy eddig ebből a szögből nem láthattuk a B-21-et.
Nemzetközi Irán szerint messze van a megállapodás az Egyesült Államokkal
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 11:24
Előrehaladás van a tárgyalásokon, de a vége még messze.
Nemzetközi Milliókkal támogatja a svéd kormány a bevándorlók hazatelepülését
Elek Lenke | 2026. április 19. 10:33
Több mint 12 millió forintnak megfelelő összeű svéd koronát kap, aki hajlandó hazatelepülni Svédországból Namíbiába. Ennyi pénzből gyönyörű házat lehet építeni az afrikai országban.
Nemzetközi Mekkora bajban van a NATO? Megszólalt a főtitkár
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 10:14
Kiléphet Mark Rütte szerint az Egyesült Államok a NATO-ból?
Nemzetközi Izrael és Amerika újra lecsap Iránra?
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 08:56
Mindkét országban erősen fontolgatják a lehetőséget.
Nemzetközi Tudja, mi az az „ifjúsági buborék”?
Kormos Olga | 2026. április 18. 17:22
A kormányt megrengető tüntetések, mint például Bangladesben, Iránban, Nepálban és Srí Lankán az elmúlt években mind összefüggésbe hozhatók azzal, amit a demográfusok „ifjúsági buboréknak” neveznek. Eközben Kína gazdasági lassulása és az Egyesült Államok növekvő államadóssága részben a két hatalom elöregedő lakosságának tudható be. Ezzel szemben Brazília, India és Vietnam közelmúltbeli gazdasági növekedése a gazdaságilag aktívak „demográfiai nyereségét” tükrözi.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG