3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vannak előnyei annak, hogy Nagy-Britannia öt éve kilépett az Európai Unióból, állítja a brit kormány.

A brit EU-tagságról 2016 nyarán tartott népszavazáson a résztvevők 51,89 százalékos többsége a kilépésre voksolt.

Nagy-Britannia öt évvel ezelőtt, 2020. január 31-én távozott az EU-ból, majd 11 havi átmeneti időszak után az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett.

A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője pénteken, a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) ötödik évfordulóján tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a munkáspárti kormány is tudja, hogy „az eddiginél jobb eredménnyel is lehetne hasznosítani a Brexit előnyeit a brit nép javára”, ugyanakkor annak is tudatában van, hogy brit nemzeti érdek a jelenleginél szélesebb együttműködés az EU-val.

A Downing Street szóvivője hangsúlyozta, hogy az unió Nagy-Britannia legnagyobb kereskedelmi partnere, legközelebbi szomszédja, és az EU-val folytatott együttműködés létfontosságú segítség a brit nemzetbiztonságot érő folyamatos fenyegetésekkel szembeni fellépéshez.

Már öt éve elhagyták az EU-t
Már öt éve elhagyták az EU-t
Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

Hozzátette: London éppen ezért dolgozik az EU-val vállvetve a szorosabb kétoldalú partneri viszony kialakításáért.

Arra a kérdésre, hogy a Brexitből milyen előnyök származtak, a kormányszóvivő példaként említette, hogy London szabadon hozzáigazíthatja pénzügyi szolgáltatási szektorának szabályozását a hazai piaci környezethez, és ez javítja a londoni pénzügyi központ versenyképességét.

A Brexit gazdasági hátrányai azonban a lakosság többsége és a brit kormányhoz közel álló elemzőműhelyek szerint is meghaladják a kilépésből származó előnyöket.

A kormány számára hivatalos előrejelzéseket készítő elemzőcég, az Office for Budget Responsibility (OBR) előrejelzése szerint a brit hazai össztermék (GDP) a Brexit miatt hosszú távon hozzávetőleg 4 százalékkal, a brit export és az import egyaránt 15 százalékkal lesz alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság az EU tagjaként ugyanebben az időtávlatban elérhetett volna.

A legnagyobb brit közvéleménykutató csoport, a YouGov a Brexit ötödik évfordulója elé időzített reprezentatív felmérésében kimutatta, hogy a választók 55 százaléka ma már hibának tartja Nagy-Britannia kilépését az EU-ból, és szintén 55 százalék azoknak az aránya, akik támogatnák az újbóli csatlakozást az EU-hoz.

A munkáspárti brit kormány nem akarja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, Keir Starmer miniszterelnök azonban többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni az unióhoz fűződő kapcsolatokat.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Egész jól haladt a béketárgyalás, amikor Trump dühösen kifakadt az oldalán
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 17:03
Az amerikai elnök arról írt, hogy semmiféle hálát nem kapott az erőfeszítéseiért az ukrán vezetéstől. Ő nem vesz részt a genfi béketárgyaláson, az ott lévő korábbi ukrán védelmi miniszter azonban bizakodó.
Nemzetközi Légi támadás érte Libanon fővárosának környékét
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 16:32
A Bejrút melleti Dahiyehben és a Haret Hreik lakóövezetben csapódtak be a bombák, a célpont a Hezbollah vezetője volt. 
Nemzetközi Személyesen állapodhat meg Zelenszkij és Trump a béke feltételeiről
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 15:12
Vasárnap délután is tart a genfi béketárgyalás, amin az amerikai külügyminiszter, és az ukrán elnöki hivatal vezetője is részt vesz. Egy amerikai tisztviselő arról beszélt: addig úgysem fognak megállapodni, amíg Volodimir Zelenszkij és Donald Trump nem találkozik.
Nemzetközi A kínai külügyminiszterhez is elért a Kína-Japán konfliktus
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 13:42
Sokáig nem szólalt meg Wang Ji, kína külügyminisztere azzal kapcsolatban, Japán hogyan reagálna egy esetleges kínai agresszióra Tajvannal szemben. Most azt mondta, a japán kormányfő vörös vonalat lépett át.
Nemzetközi A legnagyobb Moszkva környéki hőerőművet találta el az ukrán haderő
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 12:44
A Shatura hőerőműben három transzformátor is kigyulladt, óriási lángok csaptak fel.
Nemzetközi Európa még ma önálló béketervvel rukkolhat elő a genfi tárgyaláson
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 11:48
Az amerikai tervvel szemben egy önálló javaslatot fogalmaznak meg az európai vezetők, amelyet még ma bemutathatnak Genfben.
Nemzetközi Magas rangú uniós tisztviselők is helyet kapnak a vasárnapi béketárgyaláson
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 09:36
Ursula von der Leyen jobbkeze mellett ott lesz Svájcban az Európai Tanács elnökének tanácsadója is. Ez nagy változtatás, hiszen a 28 pontos amerikai béketervről eddig nem kérdezték meg az Európai Unió álláspontját.
Nemzetközi Mire fordítja sokmillió dollárját Leonardo DiCaprio és Taylor Swift?
Elek Lenke | 2025. november 22. 17:04
Egy bizonyos fokú gazdagság és siker után kötelező a Hollywood környéki hatalmas villa – később egy lakás New Yorkban, Londonban és mondjuk Malibun – meg persze számos sportautó. De a hírességek közben üzletemberek is, akik vagy megfogadják befektetési tanácsadóik és jogászaik tanácsát, vagy nem.
Nemzetközi Brüsszel üdvözli Trump 28 pontos béketervét, de van egy kis gondjuk
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 16:55
Ursula von der Leyen szerint az amerikai javaslatcsomag további munkálatokat igényel.
Nemzetközi Már meg is van, hol ülnek le tárgyalni a békéről az amerikaiak az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 15:44
Svájcban konzultál Kijev és Washington.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG