5p

Hogy Trump 2.0 alatt a Washington-London „különleges kapcsolatból” marad-e valami nagyon különleges, azt még nem tudjuk. De az sokatmondó, hogy a brit nép és egyes brit politikai vezetők már valóban „visszaállítást” akarnak Európával. Káncz Csaba jegyzete.

Donald Trump amerikai elnök tavaly novemberi újraválasztása sokkolta Amerika potenciális ellenségeit, kritikusait és versenytársait, de az Egysült Áééamok egyes szövetségeseit és barátait is elbizonytalanította. Egy héttel beiktatása után már látható, hogy senki – talán még maga Trump sem – tudja, hogy a kereskedelemről, a külkapcsolatokról, Kínáról, Ukrajnáról, a NATO-ról és más ügyekről szóló agresszív retorikája mennyire válik majd reális politikává.

Musk zavart okozott

De az Egyesült Királyságban már most aggodalmak merültek fel Trump „Legjobb Cimborája”, Elon Musk és az Egyesült Királyság szerinte szörnyű állapotával kapcsolatos sárdobálása miatt.

Ezek némelyike már-már komikus. Más részei egyszerűen megmagyarázhatatlanok. Musk ugyanis azt sugallja, hogy „elkerülhetetlen a polgárháború” az Egyesült Királyságban.

Nos, Nagy-Britanniában utoljára a 17. században volt polgárháború és az országnak esze ágában sincs azt megismételni. De túllépve Musk különcségein, a jóval komolyabb téma az, hogy a második Trump-elnökség kezdete ébresztőnek bizonyult az Egyesült Királyság számára.

Anti Donald Trump tüntetők még 2019-ben Londonban
Anti Donald Trump tüntetők még 2019-ben Londonban
Fotó: Depositphotos

A titkos Trump-értelmező csoport

A BBC arról számol be, hogy a kormány magas rangú minisztereinek egy kis, titkos csoportja – egy „belső kabinet” – már javában mérlegeli, hogyan kezeljék Trump 2.0 kiszámíthatatlanságát. Ennek pozitív eredményei lehetnek, ha ez nemcsak a kormányzati politikák, hanem az Egyesült Királyságnak a világban betöltött szerepének üdvözlendő átértékeléséhez is vezet.

A brit közvélemény már maga is átértékelte azt, amit mostanra a Brexit néven ismert jelentős politikai hibának -sőt katasztrófának – tekint. Tavaly áprilisban a The Economist megjegyezte, hogy bár ritkán fordul elő, hogy a szavazók népszavazások után hamarosan meggondolják magukat, „a Brexit kivételnek tűnik.”

Decemberre a Nemzeti Társadalomkutatási Központ arról számolt be, hogy a közvélemény-kutatások szerint „a szavazók, beleértve azokat is, akik támogatták az EU-ból való kilépést, nem különösebben elégedettek azzal, ahogyan a Brexit alakult”. Tízből hatan úgy érzik, hogy ez „rosszul sikerült”, és a lakosság több, mint fele úgy gondolja, hogy utólag visszatekintve Nagy-Britannia hibázott, amikor az EU elhagyására szavazott. A lakosság 51 százaléka gondolja úgy, hogy a következő öt éven belül új népszavazást kellene tartani.”

Tektonikus változások

A Trump elnökségével kapcsolatos bizonytalanságok és az EU-val való kapcsolatok megerősítésének vágya az új felmérések szerint arra vezettek, hogy a britek 68 százaléka (!) a Brexitet a politikai önkárosítás sikertelen aktusának tekinti, amelyet idővel vissza lehetne – és vissza is kellene – fordítani. A friss gondolkodás az ellenzéki pártokra is kiterjed.

A Konzervatív Párt új vezetője, Kemi Badenoch szerint hiba volt, hogy pártja növekedési terv nélkül jelentette be, hogy az Egyesült Királyság kilép az EU-ból. Pontosabban a konzervatívoknak egyáltalán nem volt valódi tervük a Brexitre – ezért van a mai napig ekkora fejetlenség a brit politikában és gazdasági életben.

A korábbi konzervatív miniszterelnök, David Cameron önelégülten feltételezte, hogy a Brexit soha nem fog megtörténni, és országa az EU-ban marad. Badenoch asszony kezdi elfogadni, hogy valóban súlyos hibákat követtek el.

A Liberális Demokraták vezetője, Ed Davey még erőteljesebben menetel ugyanebben az irányban. Davey 72 törvényhozó parlamenti jelenlétével megerősödve most azt követeli, hogy Nagy-Britannia a Brexit kudarcának véget vetve 2030-ig csatlakozzon újra az EU vámuniójához egy Európával kötendő nagyobb megállapodás részeként. Reményei szerint ez fellendíti majd a brit vállalkozásokat, segíti a növekedést, és megszünteti a brit-EU kereskedelem néhány költséges, Brexit utáni bürokratikus akadályát. Ki nem mondva ez végső soron lezárná a Brexit vesszőfutását.

A politikai osztály pontosan érzékeli, hogy közhangulat megváltozott. Badenoch asszony  elmozdult a Brexit hibájának felismerésében. A liberális demokratáknál Ed Davey is  az új közhangulatot tükrözi azzal, hogy a vámunióhoz való újbóli csatlakozást támogatja.

Ezek a brit politikában bekövetkezett elmozdulások a 2016-os Brexit álmaitól a 2025-ös Brexit rémületes valóságáig akkor is bekövetkeztek volna, ha Trump második ciklusa soha nem következik be. A Trump-hatás azonban gyorsító hatású.

Fussunk a nép után

Beiktatása arra emlékezteti a brit közvéleményt, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok „különleges kapcsolata” manapság már sokkal kevésbé különleges, különösen egy tranzakciókra éhes elnökkel, aki a legjobb üzletet akarja követelni szövetségeseitől. A brit diplomaták a múltban néha jelentős nézeteltéréseknek voltak tanúi miniszterelnökeik és az amerikai elnökök között. Ezeket általában lekicsinylik vagy titokban tartják, míg nyilvánosan mindkét fél keményen igyekszik egységes frontot mutatni.

2019 júliusában Kim Darroch, az Egyesült Királyság washingtoni nagykövete kénytelen volt felmondani, amikor nyilvánosságra került az első Trump-elnökségről adott lesújtó értékelése. Hogy a Trump 2.0 alatt a „különleges kapcsolatból” marad-e valami nagyon különleges, azt még nem tudjuk. De az sokatmondó, hogy a brit nép és egyes brit politikusok valóban „visszaállítást” akarnak Európával.

Badenoch és Davey pártvezetők taktikus megszólalásai emlékeztethetnek bennünk Alexandre Ledru-Rollin 19. századi francia politikus szellemes megjegyzéséhez, aki így viccelődött: „Ott megy a nép. Követnem kell őket, mert én vagyok a vezetőjük.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
Nemzetközi Meglepetés Japánban – rosszabbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:40
Emelkedett a japán feldolgozóipari vállalatok üzleti hangulatindexe a második negyedévben.
Nemzetközi A japánok nem kérnek Donald Trump rizsájából – nincs vámalku
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:10
Japán nem hajlandó mezőgazdasági ágazatát feláldozni az Egyesült Államokkal folytatott vámcsökkentési tárgyalások kedvéért – közölte Akazawa Ryosei gazdasági miniszter és főtárgyaló kedden, miután Donald Trump élesen bírálta Tokiót amiatt, hogy nem importál amerikai rizst.
Nemzetközi Most egy kávézót bombáztak le Gázában – mintegy huszan meghaltak
Wéber Balázs | 2025. július 1. 12:30
Mindeközben az izraeli kormányfő bizalmasa Washingtonban tárgyal majd egy újabb tűzszünetről.
Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG