4p

A felkelők szabadrablásba kezdtek a damaszkuszi Elnöki Palotában, így láthatóvá vált, hogy milyen körülmények között élt az el-Aszad-család.

A Hayat Tahrir al-Sham vezette iszlamista lázadás 11 nap alatt megdöntötte az Aszad-család öt évtizedes uralmát Szíriában. Bassár el-Aszad elnök ismeretlen helyre távozott, miután a lázadók körbevették Damaszkuszt. Egyes, eddig meg nem erősített hírek szerint Aszad repülőgépe lezuhanhatott

A fővárosban harcok nélkül foglalták el a kulcsfontosságú épületeket, miközbe az elnöki palotát és a Központi Bankot is kifosztották. A szíriai Elnöki Palota a szíriai elnök rezidenciája volt, Damaszkusz nyugati részén, a Mezzeh-hegyen helyezkedik el, rálátással a városra. Az épület 31 500 négyzetméteres, az a teljes palotakomplexum pedig 510 zer négyzetméteres területen fekszik, biztonsági falak és őrtornyok között.

A palotát Bassár el-Aszad apja, Hafez el-Aszad 1979-ben rendelte meg. A komplexumban található a Köztársasági Gárda főhadiszállása és az elnök magánkórháza is. Az épületet gyakran használták kormányküldöttségek és külföldi vendégek fogadására. Itt találkozott például Bill Clinton amerikai elnök Hafez el-Aszaddal 1994. október 27-én, hogy tárgyaljanak egy béketervről Szíria és Izrael között. Az épület jellegzetessége a szinte felfoghatatlan mennyiségű carrarai márvány. 

A vasárnap a közösségi médiába felkerült ideófelvételeken emberek ágyneműket szórnak a padlóra, míg mások narancssárga Louis Vuitton-dobozokat és megtömött táskákat visznek magukkal. Egy fotón egy lázadó pózol egy térképekkel borított asztalnál az elnöki iroda egyik szobájában.

Aszad luxusautó-gyűjteményének nagy részét is lefoglalták a lázadók, köztük Mercedeseket, Ferrarikat és Audikat. Ezek mennyiségét jól mutatja az alábbi videó:

Emellett a Szíriai Központi Bankot is kifosztottákm szemtanúk szerint emberek táskákkal hordták ki a készpénzt.

Az Aszad-család uralma 1971-ben kezdődött, amikor Hafez el-Aszad katonai puccsal átvette Szíria irányítását. Tekintélyelvű rendszert hozott létre, amely az alavita kisebbség hatalmi monopóliumára és brutális elnyomásra épült. Halála után, 2000-ben fia, Bassár el-Aszad követte, aki modernizációt ígért, de az országot véres polgárháborúba taszította 2011-ben.

Bassár szoros kapcsolatot épített ki Oroszországgal, amely 2015-től Vlagyimir Putyin vezetésével katonailag is beavatkozott a rezsim megmentése érdekében. Az orosz légicsapások és fegyverszállítások segítették Aszadot, hogy visszaszerezze az ország nagy részét. Szíria stratégiai fontosságú volt Putyin számára Oroszország  közel-keleti befolyásának növelésése érdekében és az orosz katonai jelenlét biztosítására, különösen a tartuszi haditengerészeti bázison keresztül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ötven éve nem láttak ilyet Szomália fővárosában
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:31
Mogadishunak a lakói csütörtökön önkormányzati választásokon szavaztak. Ezeket a voksolásokat annak érdekében tartották, hogy előkészítsék az utat a kelet-afrikai ország első közvetlen, országos választásaihoz, amelyekre több mint fél évszázada nem került sor.
Nemzetközi Még nem volt elég a japán jegybank elnökének?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:10
A japán jegybank elnöke, Ueda Kazuo csütörtökön a kamatemelés folytatásáról beszélt.
Nemzetközi Hatott Trump fenyegetése? – az általa kedvelt jelölt nyerte a hondurasi elnökválasztást
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 12:45
Nasry Asfurát szerdán hivatalosan is győztesnek nyilvánították, több mint három héttel a november 30-i választás után. A voksolást késések, technikai problémák és csalási vádak kísérték.
Nemzetközi Az ukránok szerint az oroszok 1,2 millió embert veszítettek
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 11:15
Oroszország mintegy 1 201 230 katonát veszített Ukrajnában a 2022. február 24-i teljes körű invázió kezdete óta – jelentette az Ukrán Fegyveres Erők Vezérkara csütörtökön.
Nemzetközi Volodimir Zelenszkij erőset üzent Putyinnak karácsonyi beszédében
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 10:30
Az ukrán elnök szenteste szólt a nemzethez, felidézve azt a hagyományos hiedelmet, miszerint ezen az éjszakán „megnyílnak az egek”, és az ukránok egyetlen kívánságot fogalmaznak meg.
Nemzetközi Joggal félhet az elnökválasztástól Volodimir Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 09:30
Egy szoros első forduló után a jelenlegi elnök még bejutna a másodikba, de ott két lehetséges jelölttel szemben is alulmaradna egy karácsonykor közzétett ukrán közvélemény-kutatás szerint.
Nemzetközi Tucatnyi ország ítélte el Izraelt a telepespolitikája miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 08:30
Több ország, köztük Nagy-Britannia, Kanada, Németország, szerdán elítélte az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyását 19 új telep létrehozására a megszállt Ciszjordániában, kijelentve, hogy azok sértik a nemzetközi jogot, és az instabilitás fokozásának kockázatát hordozzák magukban.
Nemzetközi Brüsszel beszólt Washingtonnak
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:24
Az Európai Bizottság elítélte, hogy kitiltottak öt európai tisztségviselőt az Egyesült Államokból.
Nemzetközi Szörnyű tragédia történt – már meg is van az oka
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:07
A török hatóságok megtalálták a feketedobozát annak a repülőgépnek, amely előző nap – fedélzetén a líbiai vezérkari főnökkel és más magas rangú katonatisztekkel – zuhant le Ankarától nem messze.
Nemzetközi Zelenszkij felfedte a Trumppal közös béketervét
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 14:53
Az ukrán elnök szerint ez lehet az alapja al háború lezárását célzó jövőbeli megállapodásoknak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG