2p

A vörös Vietnám az Egyesült államokkal szemben a negyedik legnagyobb kereskedelmi aktívumot érte el. A kimagasló eredményt a gyenge vietnámi deviza is segítette.

Az Egyesült Államok Vietnammal szembeni kereskedelmi hiánya a kiigazított adatok alapján elérte a 111,6 milliárd dollárt 2024 első 11 hónapjában, az előző évi azonos időszaki 94,8 milliárd dollárral szemben. A délkelet-ázsiai ipari központból származó export volumene nőtt, amit a dong dollárral szembeni rekordzuhanása is segített – jelentette a Reuters. Az amerikai statisztikai hivatal kedden közzétett legfrissebb adata közel 18 százalékos amerikai hiánynövekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest. Csak novemberben további 11,3 milliárd dollárral nőtt Vietnám kereskedelmi többlete, ami több mint októberben.

Az adatok megerősítik, hogy a kommunista vezetésű ország a negyedik legnagyobb kereskedelmi többlettel rendelkezik az Egyesült Államokkal szemben, amelyet csak Kína, az Európai Unió és Mexikó előz meg.

Az amerikaiakat meghátrálásra késztető vietnámi kommunista vezető,  Ho Si Minh az utca emberérét nézi
Az amerikaiakat meghátrálásra késztető vietnámi kommunista vezető, Ho Si Minh az utca emberérét nézi
Fotó: Wikipédia

Vietnam, amelynek az Egyesült Államok a legnagyobb exportpiaca, olyan amerikai multinacionális vállalatoknak, mint az Apple, a Google, a Nike és az Intel is otthont ad, amelyek főleg exportra fókuszáló ipari tevékenységet folytatnak a délkelet-ázsiai országban.

Kockázatos többlet

Az elemzők úgy látják, hogy ez a nagy vietnámi többlet komoly kockázatot jelent az exportra támaszkodó nemzet számára, miközben Donald Trump leendő amerikai elnök azzal fenyeget, hogy akár 20 százalékos vámot vet ki az összes amerikai importra. Ezt a kockázatot tetézi a vietnami dong erős zuhanása az elmúlt hónapokban, közel kerülve a dollárral szembeni valaha volt legalacsonyabb szinthjéhez.

Washingtonban szorosan figyelik ezt a gyengülő tendenciát, mivel Vietnam egyike azon országoknak, amelyeket potenciális valutamanipuláció miatt vizsgálnak.

„Ha az Egyesült Államok azt érzékeli, hogy Vietnam szándékosan gyengén tartja a dongot, hogy ezzel tisztességtelen kereskedelmi előnyhöz jusson, az újabb alapot adhat arra, hogy valutamanipulációval vádolják” – mondta Leif Schneider, a Luther nemzetközi ügyvédi iroda vietnámi egységének vezetője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Több európai nagyhatalom külügyminisztere már ma tárgyal Grönland védelméről
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 12:49
Arra készülnek több európai ország külügyminisztere, hogy az Egyesült Államok megszállhatja Grönlandot, ezért már szerdán tárgyalnak a lehetséges válaszlépésekről. A német, a francia, a lengyel és a dán külügyér biztosan részt vesz a találkozón. 
Nemzetközi Tüntetés Jeruzsálemben: egy 18 éves fiút gázoltak halálra
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 12:14
Ultraortodox zsidók tüntettek a katonai sorkötelezettségük ellen Jeruzsálemben. A demonstrálók több helyen tüzet gyújtottak, kukákat és gyúlékony folyadékokat égettek az utca közepén, egy buszsofőr halálra gázolt egy 18 éves fiút.
Nemzetközi Ciprus vette át a stafétát, ez vár az Európai Unióra a következő fél évben
Imre Lőrinc | 2026. január 7. 11:53
Idén január elsejével Ciprus vette át az Európai Unió soros elnökségét. A szigetország területi megosztottsága, a Törökországgal fennálló viták miatt benne van a pakliban, hogy a szokásosnál is izgalmasabb fél év áll most az EU előtt. Ciprus másodjára tölti be ezt a pozíciót, de 2012-höz képest ég és föld a különbség.
Nemzetközi Nem állítja le a lőszerbeszerzést Ukrajna számára Orbán Viktor egyik fő szövetségese
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 10:50
Csehország nem állítja le a lőszerbeszerzést Ukrajna számára, továbbra is összehangolja a kezdeményezést, de pénzt erre a célra már nem ad – közölte Andrej Babis cseh miniszterelnök a X közösségi hálózaton kedden késő este, miután Párizsban részt vett az úgynevezett tettrekészek koalíciójának tanácskozásán.
Nemzetközi Maduro bukására fogadott, 143 millió forintot nyert egy ismeretlen játékos
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 10:29
Az előrejelzés-alapú fogadási platformon, a Polymarketen nyert egy ismeretlen 436 ezer dollárt, miután elfogták Nicolas Madurot. Arra tette fel a tétjeit, hogy Maduro január végén már nem lesz Venezuela elnöke.
Nemzetközi Megszólalt a német kancellár: katonákat küldhet Ukrajnába a tűzszünet után
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 10:09
Ukrajna újjáépítése elválaszthatatlanul összefonódik a biztonsági garanciákkal – jelentette ki kedden Friedrich Merz német kancellár a kijevi vezetést támogató úgynevezett tettrekész országok koalíciójának tanácskozását követően.
Nemzetközi Földi pokolban raboskodik az elrabolt venezuelai elnök – ezek a megdöbbentő körülmények
Kollár Dóra | 2026. január 7. 09:56
Kétes hírű létesítményben várja a sorsát Nicolás Maduro.
Nemzetközi Ez gyorsan ment: Trump máris rátette a kezét a venezuelai olajra
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:09
Az Egyesült Államok venezuelai olajat foglal le és értékesít „a venezuelai és az amerikai nép javára” Donald Trump amerikai elnök Truth Social közösségi platformon közzétett üzenete szerint.
Nemzetközi Megállapodott az ukrajnai békefenntartásról Nagy-Britannia és Franciaország
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 06:36
Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök kedden írta alá a szándéknyilatkozatot. Más partnerországok is küldhetnek katonákat Ukrajnába egy esetleges békemegállapodás után a tettrekészek koalíciójából.
Nemzetközi Venezuelában csaphat össze az Egyesült Államok és az Európai Unió?
Bózsó Péter | 2026. január 7. 05:42
Az Európai Unió hamarosan véglegesítheti a szabadkereskedelmi megállapodását a dél-amerikai Mercosur kereskedelmi blokkal, amelyben Venezuela felfüggesztett tagsággal rendelkezik, miközben Donald Trump elnök „átvette” Venezuela irányítását.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG