2p

A liberális USR párt csak a saját jelölje mellett kampányolhat – döntötte el a választási bizottság.

A román központi választási bizottság (BEC) döntése szerint nem kampányolhat a független Nicusor Dan mellett a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) – írta a választási testület közleménye alapján vasárnap a Maszol hírportál, amit az MTI is ismertetett.

A BEC szombaton este hozott döntésével a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egyik beadványára reagált, melyben az USR több, a független Nicusor Dant népszerűsítő választási hirdetését kifogásolta. A testület azt is közölte, hogy eltávolíttatta egy közösségimédia-platformról a kifogásolt hirdetéseket.

A választási bizottság szerint törvénysértésnek minősül, hogy az USR nem a saját bejelentett államfőjelöltje, Elena Lasconi pártelnök mellett, hanem egy másik jelölt mellett kampányol. Ezáltal „a jelölések benyújtásának határideje után egy új jelöltre tesz javaslatot, ami elfogadhatatlan” – írták a közleményben.

Nicusor Dan független elnökjelölt ajándékot vesz át
Nicusor Dan független elnökjelölt ajándékot vesz át
Fotó: X/ @NicusorDanRO

A bizottság emlékeztet: az USR az említett határidőig, március 19-éig jelöltet állított Elena Lasconi személyében, és amíg van jelöltje az első fordulóban, nem támogathat egy másik, ugyanabban a választási folyamatban részt vevő jelöltet.

Ionut Mosteanu, az USR szóvivője és képviselőházi frakcióelnöke a döntésre reagálva úgy értékelte, „az egész rendszer rászállt az USR-re”, hogy megakadályozzák Dan támogatását. „Ez azt jelenti, jó döntést hoztunk” – írta Facebook-oldalán.

A saját jelöltet már nem támogatják

A rendszerkritikus párt több mint kétszáz tagot számláló politikai bizottsága csütörtökön határozott arról, hogy megvonja a támogatást saját elnökjelöltjétől, és helyette a párt korábbi alapítóját, a független Nicusor Dan bukaresti főpolgármestert támogatja az elnökválasztás első fordulójában.

A döntést a közvélemény-kutatások eredményeivel indokolták, melyek szerint Dannak jóval nagyobb esélye van bejutni az elnökválasztás második fordulójába.

Elena Lasconi közölte: nem lép vissza a jelöltségtől, és pert indít az ellene irányuló döntést kezdeményező párttársai ellen. A párt azt is bejelentette, nem támogatja Lasconi kampányát, és az arra kötött eddigi szerződések ellenértékét sem fizeti ki. Közölte továbbá, hogy mivel pártként nem finanszírozhatja Dan kampányát, tagjai és szimpatizánsai révén fogja ezt megtenni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Patthelyzet Szlovéniában
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 15:13
Az államfő nem állít miniszterelnök-jelöltet.
Nemzetközi Netanjahunál prosztatarákot diagnosztizáltak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:56
Még 2024-ben, csak most hozták nyilvánosságra.
Nemzetközi Zelenszkij kész tárgyalni Putyinnal a békekötésről
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 13:31
Az ukrán elnök szeretné, ha a megbeszélésekre Azerbajdzsánban kerülne sor.
Nemzetközi Már Romániát is elérték az orosz drónok
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 13:04
Több mint kétszáz embert evakuáltak Romániában dróntörmelékek miatt.
Nemzetközi Nem nyugszik Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:51
Kormány a halálbüntetések végrehajtásának gyorsításáról szóló intézkedéseket hozott.
Nemzetközi Magyar Péternek már a miniszterelnök-helyettes személyére is van jelöltje
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:13
A külügyminiszteri poszt várományosa, Orbán Anita lehet a befutó.
Nemzetközi Szörnyű tragédia történt
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 08:55
Lezuhant és meghalt egy lengyel turista a szlovák Magas Tátrában.
Nemzetközi Megnyugodhatnak a külföldi repülésre készülők
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 08:46
A brit kormány szerint nincs hiány repülőgép-üzemanyagból.
Nemzetközi Durván megfenyegették az oroszok Brüsszelt
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 08:32
Az orosz külügyi szóvivő szerint Moszkva kemény választ fog adni az EU huszadik szankciócsomagjára.
Nemzetközi Félelemben él a londoni zsidó közösség, egyre gyakoribbak a zsinagógákat érő támadások
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 16:08
A rendőrség szerint iszlamisták fiatal fiúkat vesznek rá gyújtogatásra pénzért, egy 17 éves gyanúsított el is ismert egy kísérletet. A tanárok inkább oda-vissza kísérik a gyerekeket az iskola és a buszmegállók között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG