3p

A grönlandiak közül csak hat százalék szeretné, ha félig autonóm országuk elszakadna Dániától és az Egyesült Államok részévé válna, míg 43 százalék Donald Trump érdeklődését lehetőségnek tartja.

Egy új felmérés szerint a grönlandiak 85 százaléka elutasítja, hogy elhagyja a dán királyságot az Egyesült Államokhoz való csatlakozás érdekében, míg 9 százalék nem tudja, mit gondoljon erről. Ugyanakkor abban a kérdésben, hogy Donald Trump amerikai elnök érdeklődése lehetőséget vagy fenyegetést jelent-e, a grönlandiak szinte egyenlően megosztottak – írja az Euractiv.

A válaszadók 43 százaléka szerint Trump érdeklődése egy lehetőség – ezt az álláspontot osztja Qupanuk Olsen, Grönland legismertebb influenszere is, akivel az Euractiv a múlt héten Nuukban találkozott. „Szerintem fantasztikus, hogy Trump érdeklődést mutat Grönland iránt. Ez százszorosára gyorsítja az országunk függetlenedését” – mondta a sziget legismertebb influenszere.

Ennek ellenére valamivel többen, 45 százalék úgy véli, hogy Trump érdeklődése fenyegetést jelent az ország számára.

A főváros, Nuuk lakóinak kilátásai javulhatnak
A főváros, Nuuk lakóinak kilátásai javulhatnak
Fotó: X/@RealDenUSA

Inkább maradnak dánok, mint hogy amerikaiak legyenek

A felmérés a lakosság állampolgársági preferenciáját is vizsgálta. Grönland 56 ezer lakosából 55 százalék inkább a dán útlevelet választaná, míg 8 százalék az amerikai állampolgárságot részesítené előnyben. 37 százalék pedig nem tudott választ adni.

A kutatást a Verian készítette a dán Berlingske napilap és a grönlandi Sermitsiaq média számára 2025. január 22. és január 27. között. Az eredmények 497, reprezentatív módon kiválasztott, 18 év feletti grönlandi állampolgár webes interjúin alapulnak, és nem, életkor, régió, valamint a 2021-es grönlandi parlamenti választásokon leadott pártpreferencia alapján súlyozták azokat.

Dánia területi integritását támogatókat keres

A felmérést a dán miniszterelnök, Mette Frederiksen európai fővárosokat érintő körútja után tették közzé, amelynek célja az volt, hogy támogatást szerezzen Nuuk és Koppenhága számára. Hétfőn Berlinben találkozott Olaf Scholz német kancellárral, Párizsban Emmanuel Macron francia elnökkel, majd Brüsszelben Mark Rutte NATO-főtitkárral.

Egy nappal korábban az EU külügyminisztereinek ülésén szó esett az európai támogatásról Grönland számára. Az EU új külügyi főképviselője, Kaja Kallas kijelentette, hogy az Európai Unió Dániát és autonóm területét támogatja, és „nem folytat tárgyalásokat” Grönlandról.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ma is egyezet az Egyesült Államok és Irán a Hormuzi-szoros ügyében
Privátbankár.hu | 2026. július 11. 09:39
Az Egyesült Államok azt szeretné, ha Irán nem lőne többet az áthaladó hajókra.
Nemzetközi Tegnap nagy napja volt a brit uralkodónak, éveket várt erre a pillanatra
Privátbankár.hu | 2026. július 11. 09:33
III. Károly találkozott Amerikában élő unokáival. 
Nemzetközi Ezért akadt ki Trump az irániakra megint, ezért szabadultak el az indulatok
Privátbankár.hu | 2026. július 11. 09:16
 Irán elpusztítását helyezte kilátásba az amerikai elnök, ha Teherán megpróbálná megölni őt.
Nemzetközi Ismét borul minden a Közel-Keleten? Irán élesen bírálja Washingtont
Privátbankár.hu | 2026. július 11. 08:50
 Az iráni külügyminiszter szerint ők betartják azt, amit ígértek. 
Nemzetközi Örülhetnek a spanyolok: a Belgium elleni negyeddöntőben is Merino volt a kulcsjátékos
Privátbankár.hu | 2026. július 11. 08:31
A negyeddöntőben 2-1-re legyőzték a spanyolok a belgákat. 
Nemzetközi Nem indul újra a közelgő választáson Berlin polgármestere
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 17:37
Kai Wegner, Berlin konzervatív polgármestere pénteken bejelentette, hogy nem indul második mandátumért a német főváros két hónap múlva esedékes választásán.
Nemzetközi Idén óriási dzsembori lesz a francia nemzeti ünnep Párizsban
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 17:09
Legalább 25 állam-, illetve kormányfő, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn Párizsba érkezik az Ukrajna támogatására kész országok koalíciójának egyeztetésére, majd másnap jelen lesz a francia nemzeti ünnep alkalmából rendezett hagyományos katonai díszszemlén, amelyet ötszáz külföldi katona fog megnyitni – jelentette be a francia elnöki hivatal.
Nemzetközi Súlyos hasmenést okozó parazitajárvány terjed az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 16:27
Számos amerikai államban felütötte fejét a járvány, az elmúlt hetekben több ezer esetet jelentettek.
Nemzetközi Ismét káoszt okozott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 16:07
Menesztette a szövetségi választási előkészítő bizottság két demokrata tagját Donald Trump amerikai elnök, mert nem igazodtak a választási szabályok módosítását célzó törekvésekhez – közölte a Fehér Ház pénteken.
Nemzetközi Jó hír érkezett az illegális határátlépésekről
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 14:36
A legtöbb migrációs útvonalon csökkent az Európai Unióba irányuló illegális határátlépések száma, az előző év azonos időszakához képest az idei első félévben 37 százalékkal kevesebben, mintegy 49 ezren próbáltak átjutni az EU külső határain – tájékoztatott az EU határ- és partvédelmi ügynöksége, a Frontex pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG