3p

Amíg az összes túsz nem tér vissza, addig még tárgyalni sem tárgyal tovább Izrael.

Csak a túszok hazatérése után következnek a palesztinokkal kötendő tűzszüneti megállapodás további pontjai – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az elesettek családtagjaival tartott találkozón vasárnap.

„Nem lépünk tovább a húsz pont egyikében sem, amíg nem valósul meg az első pont, vagyis minden túsz – élő és halott – kiszabadulása, amíg nem tér vissza Izrael területére az utolsó túsz”

- mondta Netanjahu a Hősi fórum nevű, elesett katonák családtagjait tömörítő szervezettel tartott találkozóján Netanjahu.

„A Palesztin Hatóság nem fog uralmat gyakorolni Gázában a háború után. Sem a Hamász (terrorszervezet), sem annak képviselői nem lesznek részesei a Gázai övezet irányításának. Izrael felelős és aktív lesz a lefegyverzésük felügyeletében”

- tette hozzá.

„Arra számítunk, hogy már a közeljövőben megvalósul az első szakasz, és minden túsz azonnal kiszabadul. De az izraeli hadsereg Gáza városának központjában van, és minden lehetőségre felkészült. Amennyiben a Hamász megtagadja a túszok szabadon bocsátását, a hadsereg újra fokozni fogja a tüzet, amíg a Hamász el nem bukik, és minden túsz haza nem tér” – közölte vasárnap Jiszráel Kac védelmi miniszter, szintén az izraeli vezetők bizalmatlanságát jelezve, egy állami emlékünnepségen.

A Donald Trump amerikai elnök kezdeményezte húszpontos tűzszüneti és túszalku-terv részleteinek megvitatása hétfőn kezdődik Kairóban Izrael és a Hamász delegációjának részvételével.

A palesztin iszlamista szervezet küldöttsége Halíl al-Hadzsa vezetésével vasárnap érkezik Kairóba, ahol találkozik Steve Witkoff-fal, az amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával, valamint Jared Kushnerrel, Donald Trump vejével és tanácsadójával.

A megbeszélésen jelen lesznek katari képviselők is, és főként a túszok – elsősorban az életben lévő túszok – szabadon bocsátásának mikéntjét, az izraeli erők részleges kivonását, a dróntevékenység leállítását és a harcok befejezését vitatják meg. A Hamász követeli Marvan Barguti szabadon bocsátását is, akit terrorgyilkosságokért ötszörös életfogytiglanra ítéltek, és izraeli börtönben tartanak fogva.

Dani Miran, a magyar állampolgársággal is rendelkező, Gázában fogva tartott Omri Miran édesapja a ynet hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy

„amikor meglátom Omrit magam előtt állni, akkor fogom tudni, hogy ez valóban megtörtént”.

Elmesélte, hogy Roni, Omri egyik kislánya megkérdezte az Egyesült Államokba készülő édesanyját, hogy „ezúttal sikerül majd hazahozni apát?”, és elmondta, hogy a család „teljesen tisztában van a helyzettel.”

A tel-avivi tőzsdeindex jelentősen emelkedett a gázai megállapodás reménye és az ebből adódó befektetői optimizmus miatt. Izrael fő tőzsdeindexei új történelmi csúcsokat érnek el, mivel a befektetők bíznak a Trump tervben, amely szerint hazajut minden Gázában fogva tartott túsz, és véget ér a háború az övezetben. A terv szeptember 29-i bejelentése óta a TA-35 index 5,2 százalékkal, a TA-125 5,8 százalékkal, míg a TA-90 7,7 százalékkal nőtt – derül ki a tőzsde hivatalos adataiból.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Betaláltak az orosz drónok: egy román falutól méterekre lángol egy olajtanker a Dunán
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 19:59
A hajó tele van.
Nemzetközi Zelenszkij és Macron kezet fogtak: Ukrajna örülhet
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 17:35
Szándéknyilatkozatot írtak alá.
Nemzetközi Meghívót kapott a magyar miniszter Ukrajnába – ez a válasza
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 15:49
Az informális miniszteri csúcsra hívták.
Nemzetközi Komoly árnyoldalai is lehetnek az amerikai LNG-szállításoknak
Wéber Balázs | 2025. november 17. 15:26
Washington amerikai LNG-vel is helyettesítené az orosz gázt Európában, amiben elosztóközpontként kulcsszerepet szán Görögországnak. A tervnek azonban megvannak a hátulütői: az amerikai cseppfolyósított földgáz jelenleg nagyon drága, az infrastruktúra-kiépítés környezetvédelmileg aggályos, a megújulók előretörése pedig lassulhat.
Nemzetközi Korrupciós gyanúba keveredett ukrán cégben tűnt fel Trump korábbi fontos embere
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 13:56
Új területen kapott munkát a volt külügyminiszter,
Nemzetközi Távollétében ítélték halálra a diáklázadást vérbe fojtó miniszterelnököt Bangladesben
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 13:20
Megszületett a bangladesi ítélet.
Nemzetközi Nagy a baj? Már a svájci GDP is csökken
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 12:57
2023 óta nem történt ilyen.
Nemzetközi Tusk: szabotázs volt a vasúti robbantás Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 11:39
A cél egy vonat felrobbantása lehetett.
Nemzetközi Orosz rakétatámadás Harkivnál: három halott, tíz sebesült
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 08:44
Az éjszakai támadás többemeletes lakóházakat rongált meg.
Nemzetközi Putyin nem fog örülni, ha ezt az adatot megmutatják neki
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 07:50
Az orosz GDP növekedése 0,6 százalékra lassult a harmadik negyedévben éves szinten a második negyedévi 1,4 százalékról – közölte nem végleges adatként a statisztikai hivatal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG