2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Hollandia csökkenti a fejlesztési segélyeket, és csak az ország érdekeit szolgáló projektekre költ.

Hollandia jelentősen csökkenti a más országoknak juttatandó fejlesztési segélyekre szánt forrásokat, és ezentúl csak olyan esetekben ad támogatást, amik az ország saját érdekeit szolgálják – írja a 444 az NlTimes-ra hivatkozva.

„A holland kormány ezentúl a »Hollandia az első« elvet követi a fejlesztési segélyek kiosztásában” – jelentette be tunéziai látogatásán Reinette Klever, a radikális jobboldali Szabadságpárt (PVV) politikusa, a külkereskedelmi és fejlesztési együttműködésért felelős miniszter.

A tervek szerint a kormány jelentős megszorításokat fog végrehajtani a nemi egyenlőség előmozdításával, illetve az oktatással és klímavédelemmel kapcsolatos projektek finanszírozásában, és csak olyan projekteket fog finanszírozni, amik közvetlen előnyökkel járnak Hollandia számára.

Hollandia ezentúl magát teszi első helyre
Hollandia ezentúl magát teszi első helyre
Fotó: Depositphotos

„Így nemcsak azokat az országokat és embereket támogatjuk, akiknek a legnagyobb szüksége van rá, hanem saját országunkba is befektetünk” – mondta a miniszter, akinek a politikája inkább a külkereskedelemre fókuszál, mint a fejlesztési együttműködésre.

Dick Schoof kormánya azt tervezi, hogy idén 500 millió euróval, majd évente további 2,4 milliárd euróval csökkenti a fejlesztési segélyek keretét. A segélyszervezetek támogatását évente 200 millió euróval mérséklik, és 2025-től saját bevételeik felét kell előteremteniük a korábbi negyede helyett.

Az NlTimes arról is beszámolt, hogy Hollandia csak a párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségeit teljesíti, de ezen felül nem vállal további klímavédelmi lépéseket. Az UNICEF és az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) támogatását a felére csökkentik.

A kormány a fejlesztési segélyek nagy részét holland cégek által irányított projektekre fordítja, főként az élelmiszerbiztonság, a vízgazdálkodás és az egészségügy területén. Klever szerint ez hatékonyabb felhasználása az adófizetők pénzének, mint olyan célokra költeni, amikben Hollandia nem rendelkezik kellő szakértelemmel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Elvileg életbe lépett a tűzszünet Libanon és Izrael között
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 06:56
Az egyezség azonban elég törékeny.
Nemzetközi Nem fenyegethet országokat csak úgy reggelente – kiosztották Trumpot
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 20:21
A brazil elnök szerint nem diktálhat szabályokat a világnak.
Nemzetközi Trump bejelentette: tíznapos tűzszünet Izrael és Libanon között
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 19:06
Ideiglenes tűzszünet lép életbe. 
Nemzetközi Szíria bejelentette az amerikai erők távozását
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 18:16
Bár ezt Washington nem erősítette meg.
Nemzetközi Óriási gázüzletet kötött Ukrajna Amerikával
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 18:06
Az ukrán gázszektor több száz millió dolláros finanszírozásában állapodott meg Kijev az amerikai Exim Bankkal – közölte Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök.
Nemzetközi Ukrajna szerint kritikus a Patriot-rakéták utánpótlása
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 15:32
Sürgősen pótolni kell a rakétákat – figyelmeztet az ukrán légierő.
Nemzetközi Szijjártó Péter kihagyja a jövő heti EU-s találkozót
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 14:07
Nem megy Luxemburgba.
Nemzetközi Politikai patthelyzet Szerbiában: nem lesz előrehozott választás
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 13:21
Jelenleg nincs társadalmi és politikai konszenzus a stratégiai államügyekről és Szerbia jövőbeli céljairól, ezért nem időszerűek az előrehozott választások – jelentette ki Djuro Macut szerb miniszterelnök.
Nemzetközi A lengyelek már tudják, merre fordul a Tisza-kormány Ukrajna ügyében?
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 11:08
Elmondta a lengyel külügyminiszter, mire számít az Orbán Anita vezette magyar külügytől.
Nemzetközi Kis-Benedek József: a Tisza-kormány teljes fordulatot hoz majd a magyar EU-politikában
Izsó Márton - Wéber Balázs | 2026. április 16. 10:27
Száz százalék, hogy alapvető, pozitív fordulat fog bekövetkezni a magyar-uniós viszonyban – jelentette ki Kis-Benedek József lapcsoportunk műsorában, a Klasszis Podcastban. A biztonságpolitikai szakértő szerint ezzel visszatérhetünk Európába, „ahol a helyünk van”, a nézetkülönbségeket Brüsszellel a migráció vagy az Ukrajna-politika területén pedig kompromisszumokkal fel lehet oldani. Úgy véli, hogy a Tisza-kormány miniszterjelöltjei kompetensek, és visszaszerzik az uniós pénz egy részét. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG