5p

Ezek történtek az orosz–ukrán háborúban kedd estig.

  • A most kezdődő Okean-2024 lesz Oroszország számára az elmúlt harminc év legnagyobb flottagyakorlata – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a manőverek keddi megnyitóján. „Ma kezdődik a gyakorlat aktív szakasza, amelynek során a legösszetettebb, a harcihoz a lehető legközelebb álló feladatokat fognak elvégezni. (…) Az elmúlt három évtized folyamán először tartunk tengeren ilyen nagyszabású gyakorlatot” – mondta az államfő. Közölte: a manővereken a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg hadihajói és repülőgépei is részt vesznek, megfigyelőként pedig 15 állam képviselőit hívták meg rájuk. Hangsúlyozta a „baráti országokkal” folyó katonai együttműködés erősítésének fontosságát a növekvő geopolitikai feszültségek közepette. Méltatta a „különleges hadműveletben” részt vevő orosz haditengerészek teljesítményét. Kilátásba helyezte a haditengerészet megerősítését, beleértve annak stratégiai nukleáris komponensét is. Az Okean-2024 kódnevű, egy hétig tartó, előre beütemezett hadászati parancsnoki és vezérkari gyakorlatot egyszerre tartják a Csendes-óceán és a Jeges-tenger, a Földközi-tenger, a Kaszpi-tenger és a Balti-tenger vizein. A manőverekben több mint 400 hadihajó, tengeralattjáró és támogatóhajó, több mint 120 repülőgép és helikopter, továbbá mintegy hétezer egységnyi fegyverzet és hadfelszerelés vesz részt. A gyakorlatba összesen több mint 90 ezer főnyi személyi állományt vontak be.
  • Egy nő meghalt, egy másik személy pedig megsebesült, amikor a Moszkva környéki légvédelem legalább 14 ukrán drónt fogott el – közölte kedd reggel a regionális kormányzó. Tűz ütött ki egy lakóházban a Ramenskoje kerületben – közölték moszkvai tisztviselők –, míg a szomszédos Tula körzetben egy üzemanyag-komplexumot ért találat. A moszkvai Vnukovo és Domogyedovo repülőtereken a támadások idejére felfüggesztették a járatokat.
  • További ukrán dróntámadásokról számoltak be az Ukrajnával határos oroszországi Brjanszk régióból és a Moszkvától több száz kilométerre délre fekvő Lipecből. Orosz tisztviselők azt állították, hogy a légvédelem több tucatnyi drónt fogott el. Ukrajna tagadja, hogy civileket célozna, és állításuk szerint amikor az ukrán drónok áthaladnak orosz légtérbe, akkor bizonyítottan orosz stratégiai célpontokat találnak el.
  • Ukrajnában a légvédelmi egységek kedden kora reggel részt vettek egy Kijev elleni orosz dróntámadás visszaverésében – közölte a főváros katonai közigazgatása.
  • Oroszország közölte, hogy erői előrenyomultak az ukrajnai keleti fronton, elfoglalták a Pokrovszk várostól keletre fekvő Memrik falut. Az ukrán vezérkar nem tett említést erről a fejleményről, de a Reuters hírügynökség szerint ukrán háborús blogok arról számoltak be, hogy Memrik a múlt héten orosz kézre került. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint Kijev erői jól tartják magukat.
  • Volodimir Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajna főparancsnoka, Olekszandr Szirszkij beszámolt a Harkiv térségében zajló akciókról és Kijev augusztusban indított oroszországi Kurszk térségébe való behatolásáról. Zelenszkij szerint az ukrán erők „hozzászoktatják Oroszországot ahhoz, hogy világosan lássa, hol van a saját és hol van a szomszédja földje”.

Zelenszkij:  „hozzászoktatják Oroszországot ahhoz, hogy világosan lássa, hol van a saját és hol van a szomszédja földje”.
Zelenszkij: „hozzászoktatják Oroszországot ahhoz, hogy világosan lássa, hol van a saját és hol van a szomszédja földje”.
Fotó: MTI / EPA / Ukrán elnöki sajtószolgálat

  • Ukrajna külügyminisztériuma közölte, bekéretett egy magas rangú iráni diplomatát, hogy figyelmeztesse a kapcsolatokra nézve „pusztító és helyrehozhatatlan következményekre”, ha Teherán ballisztikus rakétákat szállítana Oroszországnak. Az EU közölte, szövetségesei „hiteles” értesüléseket osztottak meg egymással arról, hogy Irán ballisztikus rakétákat szállított Oroszországnak, ami után az USA figyelmeztetett, hogy ennek „jelentős következményei” lesznek. Irán tagadta az állítást, de a Kreml nem cáfolta kifejezetten. Az Egyesült Államok szerint az ilyen szállítások kárt okoznának Teheránnak az új, reformpárti elnök, Maszúd Peszeskján alatt a nyugati kapcsolatok javítására tett erőfeszítésekben.
  • Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője elmondta: „Válaszul az Oroszországnak szállított ballisztikus rakétákra, Ukrajna számára engedélyezni kell, hogy a terror elkerülése érdekében a nyugati fegyverekkel megsemmisíthesse az ezeket a rakétákat tároló raktárakat”. Az Ukrajnát a háborúban támogató nyugati országok haboznak abban a kérdésben, hogy hadserege az általuk szállított nagy hatótávolságú fegyverekkel oroszországi célpontokat támadhasson.
  • Lettország szerint a területén lezuhant orosz drón egy teljes fegyverzetű, iráni tervezésű, robbanó Shaeed volt. Leonids Kalnins tábornok, a lett fegyveres erők parancsnoka azt mondta: „A robbanófej fél méter mélyen a talajba fúródott, azt a helyszínen semlegesítették, elkerülve a detonációt. Ez lehetővé tette katonai hírszerző tisztjeink számára, hogy összegyűjtsék a drón összes törmelékét és maradványát a további vizsgálathoz, amelynek részleteit megosztjuk valamennyi NATO-partnerünkkel”. A lett légierő parancsnoka, Viesturs Masulis ezredes azt mondta: „A drónt a légvédelmünk még a fehérorosz légtér mélyén észlelte, így volt időnk reagálni”. A lett kormány bekérette az orosz ügyvivőt, hogy adjon magyarázatot.

(MTI, The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ezekkel a kommunistákkal egyezett meg Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 19:05
Az Egyesült Államok és Vietnam az utolsó pillanatban létrejött megállapodással új kereskedelmi egyezményt kötött, amely számos vietnami exportcikkre csak 20 százalékos vámot vet ki – közölte Donald Trump amerikai elnök és a vietnami állami média szerdán.
Nemzetközi Orbáni úton Lengyelország: bekeményítenek a bevándorlókkal szemben
Wéber Balázs | 2025. július 2. 18:31
Tovább szigorít a bevándorláspolitikáján a centrista lengyel kormány: jövő héttől ideiglenes határellenőrzéseket vezet be az illegális migráció megelőzésére hivatkozva. Az Orbán-kritikus Donald Tusk a jobboldal vitorlájából fogná ki a szelet, és igazodik a változó közhangulathoz. Ha másban nem is, de ebben a kérdésben egy platformon van a magyar kormánnyal. 
Nemzetközi Perzselő hőhullám tarol Európában – halálesetek is vannak
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 18:12
Van, ahol már halálos áldozatokat is követelt az extrém hőség. 
Nemzetközi Nagyon szigorú csökkentési tervet írt elő az EU
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:21
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig, hogy az 1990-es szinthez képest elérni kívánt cél megvalósításával az Európai Unió 2050-re klímasemlegessé válhasson – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos Brüsszelben szerdán.
Nemzetközi Senki ne keresse Putyint és Hszi Csin-pinget a riói BRICS-csúcson
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:44
Putyin után a kínai elnök is bejelentette, hogy nem utazik Rióba a BRICS-csúcstalálkozóra.
Nemzetközi Ennek nem fog örülni Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 15:52
Az Egyesült Államokban a növekedésre számító elemzői várakozásokra rácáfolva, 2023 márciusa óta először csökkent a foglalkoztatottak száma júniusban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint.
Nemzetközi Dalai Láma: igenis tibeti hagyományok szerint választják meg utódját
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 13:47
A 90 éves vallási vezető születésnapja előtt posztolt közösségi oldalán. 
Nemzetközi Elismerték az oroszok, hogy ők lőtték le az azeri utasszállítót?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 13:09
Egy levél és hangfelvételek bizonyíthatják, hogy orosz rakéta okozta a tragédiát.
Nemzetközi Putyin telefonált, Orbán Viktor boldog
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:36
Üdvözölte a legújabb fejleményeket a magyar miniszterelnök. 
Nemzetközi Irán kitiltja a nemzetközi ellenőröket az atomlétesítményeiből
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:07
Ha nincs biztonság, nincs ellenőrzés sem.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG