3p

Az izraeli katonaság új pozíciókat foglalt el az Izrael és Szíria közötti ütközőzónában a Golán-fennsíkon.

Az izraeli védelmi erő az IDF megerősítette, hogy az Aszad-rezsim bukását követően „csapatokat telepített az ütközőzónába és számos olyan területre, amelyeknek megvédésére szükség van ahhoz, hogy biztosítsák a Golán-fennsíkon élő közösségek és Izrael polgárainak biztonságát” – írja a The Times of Israel.

Az Aszad-rezsim bukása után vasárnap reggel az izraeli tankok átlépték az Izrael és Szíria közötti határkerítést, és kelet felé indultak, 50 évvel azután, hogy az IDF utoljára belépett a Golán-fennsíkon lévő ütközőzónába. A szíriai publikációk szerint az IDF páncélosai az Izrael és Szíria közötti ütközőzónában foglaltak állást Kontra városa előtt. Az IDF tevékenysége a szíriai erők és civilek bejutásának megakadályozására hivatott reagálni, tekintet nélkül arra, hogy azok lázadók vagy az Aszad-rezsim hívei — írja a Maariv izraeli újság.

A Merkava tankokra új feladat várhat
A Merkava tankokra új feladat várhat
Fotó: Wikipédia

„Nem avatkozunk be a szíriai történésekbe”- közölte az IDF vasárnap. „Az IDF erőket telepített az ütközőzónába és számos szükséges pontra a védelem érdekében, a Golán-fennsík településeinek és Izrael polgárainak biztonsága érdekében” – tette hozzá az MTI.

A jelentések szerint az IDF északi parancsnokságának vészhelyzeti tervei alapján csapatokat vezényeltek a két ország közötti ütközőövezetbe a Golán-fennsík keleti részén. Az IDF kommandós csapatokat, ejtőernyősöket és páncélosokat is átcsoportosított a szíriai határhoz.

A Golán-fennsík önkormányzatában úgy döntöttek, hogy négy, a fennsík északi részén fekvő drúz településen vasárnap az internet segítségével, otthonról tanulnak a gyerekek, de a többi településen a szokásos módon megnyitották kapuikat az iskolák.

Az önkormányzat a határhoz közeli helyeken ismét mozgósította az önvédelmi osztagokat, hogy a szíriai oldalon tapasztalható instabilitás ellenére fenntartsák a biztonságot és a békét. A fennsík mezőgazdasági területeire a 98-as számú úttól keletre csak délelőtt 10 órától, és csak a biztonságiak döntése alapján léphetnek be a gazdálkodók.

Az IDF az országokat elválasztó határsávon földmunkákat végez, útakadályokat és árkokat épít az esetleges támadások megakadályozására, új védelmi vonal kialakítására. A térségben módosították a fegyverhasználatra vonatkozó parancsokat, és letartóztatják azokat a szíriaiakat, akik behatolnak a kerítés melletti területre.

Az ütközőzónán eddig sem volt könnyű az átjutás
Az ütközőzónán eddig sem volt könnyű az átjutás
Fotó: Wikipédia

Figyelmeztetés a lázadóknak, bombázás Szíriában

Emellett az IDF figyelmeztető üzeneteket küldött a Golán-fennsík keleti, szíriai részét elfoglaló lázadóknak, miszerint ne lépjék át az „Alfa-vonalat”, vagyis azt a vonalat, ahol az Izrael és Szíria közötti demilitarizált terület kezdődik.

A libanoni és szíriai média szerint ugyanakkor az izraeli légierő megtámadta a Szíriából Libanonba tartó határt átlépő, száz járműből álló, részben páncélozott konvojt. Szerintük a Hezbollah egységeiről van szó, amelyek a szíriai síita övezetben lévő al-Kuszajr városából vonultak vissza Libanonba, miután Homsz városa és más városok is a lázadók kezére kerültek. Kuszajr a Hezbollah fő fegyver- és csapatszállító útvonalának egyik állomása volt 2013 óta.

Az izraeli légierő vadászgépei az elmúlt órákban támadásokat hajtottak végre Damaszkusz környékén, céljuk olyan fejlett fegyver és lőszergyártó létesítmények megtámadása volt, amelyek a lázadók kezébe kerülhetnek. Szombat este csapást intéztek egy szíriai vegyifegyver-raktár ellen is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Brüsszel beszólt Washingtonnak
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:24
Az Európai Bizottság elítélte, hogy kitiltottak öt európai tisztségviselőt az Egyesült Államokból.
Nemzetközi Szörnyű tragédia történt – már meg is van az oka
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:07
A török hatóságok megtalálták a feketedobozát annak a repülőgépnek, amely előző nap – fedélzetén a líbiai vezérkari főnökkel és más magas rangú katonatisztekkel – zuhant le Ankarától nem messze.
Nemzetközi Zelenszkij felfedte a Trumppal közös béketervét
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 14:53
Az ukrán elnök szerint ez lehet az alapja al háború lezárását célzó jövőbeli megállapodásoknak.
Nemzetközi Robbantásos merénylet a Kremltől délre
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 14:37
Három ember, köztük két közlekedési rendőr, életét vesztette egy robbanásban Moszkva déli részén – közölte szerdán az orosz Nyomozó Bizottság (SZK).
Nemzetközi Mit mond a nemzetközi jog Donald Trump venezuelai blokádjáról?
Bózsó Péter | 2025. december 24. 11:58
Az Egyesült Államok hadserege a Venezuela ellen kihirdetett tengeri blokád keretében legutóbb egy Kínába tartó olajszállító hajót foglalt le. Kína tiltakozik, és a nemzetközi jogra hivatkozik. De igaza van-e?
Nemzetközi Tűzszünetet hoz a karácsony?
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 10:40
Legalábbis ezt sürgeti XIV. Leó pápa az ukrajnai harctéren.
Nemzetközi Zárolt orosz vagyon: a hitelminősítő is reagált Brüsszel döntésére
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 09:46
A Fitch szerint érdemben csökkent annak a kockázata, hogy a Euroclear mérlegében szereplő befagyasztott orosz jegybanki vagyoneszközöket használják fel jóvátételi hitelcsomag összeállítására.
Nemzetközi Fityiszt mutatott a bíróság Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 08:56
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága kedden elutasította az amerikai elnök kérését, hogy Nemzeti Gárda katonákat vezényeljen Chicagóba.
Nemzetközi Fél év börtön jár Szlovákiában a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezéséért: mit szól ehhez a magyar kormány?
Imre Lőrinc | 2025. december 23. 19:30
Fél év börtön jár Szlovákiában a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezéséért. Peter Pellegrini szlovák elnök előbb részbeni vétót emlegetett, végül mindent jóváhagyott – számol be róla a Népszava. A magyar kormány nem konfrontálódott az ügyben a Beneš-dekrétumokat védő Fico-kormánnyal.
Nemzetközi 2025 és a háborúk: ismét brutális évet zárt a világ
Wéber Balázs | 2025. december 23. 18:31
Az idei sem volt éppen szívderítő év a külpolitikában, ráadásul év végén még berobbanhat egy újabb lőporoshordó. Nagyító alatt ezúttal 2025.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG