2p

Készül a lista, sokakat rúghatnak ki.

Donald Trump megválasztott elnök átmeneti csapatának tagjai egy listát készítenek katonai tisztségviselőkről, akiket elbocsáthatnak, beleértve a Vezérkari Főnökök Egyesített Bizottságát is – állították források, ami példátlan átszervezést jelentene a Pentagonban. A tervek még korai szakaszban vannak és változhatnak az új adminisztráció formálódása során. A Reuters hírügynökségnek erről névtelen források beszéltek. 

Az egyik forrás szerint kérdéses, hogy egy ilyen mértékű  tömeges elbocsátás megvalósítható-e a Pentagonban. Nem világos, hogy Donald Trump maga jóváhagyná-e a tervet, bár korábban élesen bírálta azokat a védelmi vezetőket, akik kritizálták őt. A kampány során Trump beszélt a „woke” tábornokok eltávolításáról és az afganisztáni kivonulás felelőseinek megbüntetéséről.

A Trump-kampány nem reagált azonnal a megkeresésre. Egy második forrás szerint a bejövő adminisztráció különös figyelmet fordíthat azokra az amerikai katonai tisztségviselőkre, akiket Trump volt vezérkari főnöke, Mark Milley nevezett ki vagy támogatott. Milley a „War” című, Bob Woodward által írt könyvben „fasisztának” nevezte Trumpot, amiért Trump szövetségesei hűtlenséggel vádolták.

„Mindenki, akit Milley emelt és nevezett ki, el lesz bocsátva” – mondta a forrás. „Nagyon részletes lista van mindenkiről, aki hozzá kapcsolódik. Mind el lesznek távolítva.”

A Vezérkari Főnökök Egyesített Bizottsága az amerikai hadsereg legmagasabb rangú tisztjeit foglalja magában, beleértve a hadsereg, a haditengerészet, a légierő, a nemzeti gárda és a különböző haderők vezetőit.

Az első forrás szerint bürokratikailag nehéz lenne elbocsátani és helyettesíteni a vezető amerikai katonai tiszteket, ami arra utalhat, hogy a tervezés részben blöff és erőfitogtatás Trump szövetségesei részéről. Ugyanakkor a második forrás úgy véli, hogy a Trump-körökben a Vezérkari Főnökök Bizottságának karcsúsítása indokolt lehet a túlzott bürokrácia miatt.

„Ezek az emberek nem pótolhatatlanok. Nagyon is pótolhatók” – mondta a forrás. „A második világháború idején is gyorsan neveztek ki hozzáértőket tábornokká, és győztesként kerültünk ki.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Elérhet-e áttörést a brit miniszterelnök kínai útjával?
Bózsó Péter | 2026. január 29. 05:50
Nyolc év után először látogat Pekingbe brit kormányfő, miközben a kormány viszonya fő szövetségesével, az Egyesült Államokkal feszültté vált. Az üzleti kapcsolatokon túl több érzékeny kérdés is felmerülhet a háromnapos út során.
Nemzetközi Irán felé tartanak az amerikai hajók, Trump fenyegetően üzent
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 19:48
Az Egyesült Államok elnöke szerint akár erőszakkal is készen áll végrehajtani feladatait az Irán felé tartó amerikai flotta.
Nemzetközi Szomorú rekord dőlt meg a megszállt Ciszjordániában
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 17:45
Több mint 37 ezer palesztin kényszerült elhagyni otthonát 2025-ben a megszállt Ciszjordániában, ami rekordnak számít. Az izraeli telepesek által elkövetett erőszak soha nem látott méreteket öltött, 2023 októbere óta több mint 1100 palesztin esett áldozatul az erőszaknak. 
Nemzetközi Félelmetes számok az orosz-ukrán háborúról – a Szovjetunióban sem láttak hasonlót?
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 16:59
Baljós tanulmányt tettek közzé.
Nemzetközi Váratlan helyről üzenték meg: nincs minden rendben Trumppal
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 16:02
A magyar kormány egyik szövetségese beszélt erről.
Nemzetközi A nap képe: 2018 óta nem történt ilyesmi brit miniszterelnökkel
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 15:42
Hivatalos látogatásra Pekingbe érkezett Keir Starmer.  
Nemzetközi Ismét bekérették az ukránok a magyar nagykövetet, Szijjártó Péter is megszólalt
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 13:49
Megint várták a magyar nagykövetet Kijevben.
Nemzetközi Trump szerint a minnesotai áldozatnak nem kellett volna fegyvert hordania magánál
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 12:10
Egy iowai kampányeseményen az amerikai elnök elmondta: enyhítené a minnesotai helyzetet, miután a Bevándorlási és Vámhatóság lelőtt két embert. A szemtanúk mást mondanak, mint a minisztérium.
Nemzetközi Mélyponton a dollár, de Trump szerint remekül teljesít
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 10:58
Kamatcsökkentést szeretne látni Donald Trump, a dollár értékének gyengülése miatt pedig nem aggódik. Az amerikai elnök javítaná a külkereskedelmi mérleget, de eközben a bizalomvesztés miatt is egyre kevesebbet ér a dollár.
Nemzetközi Aktivizálta magát Novák Katalin
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 09:53
Hosszú hallgatás után újra rendszeresen posztol az X-en, és a Stephen J. Sahow-val közös cégénél is változások történtek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG