2p

A Netanjahu-kormány március eleje óta nem enged be segélyeket a Gázai övezetbe.

Humanitárius szervezetek, köztük a Világélelmezési Program és az ENSZ palesztin menekülteket segélyező hivatala (UNRWA), amelyek a Gázai övezetben élő több mint kétmillió palesztint próbálják élelemmel ellátni, azt közölték, hogy kiosztották az utolsó adag liszteket és egyéb élelmiszeralapanyagokat a helyi közösségi konyháknak, írja a The Guardian.

A segélyszervezetek raktárai, amelyeket a januárban életbe lépett, de márciusban összeomlott tűzszünet idején töltöttek fel, mostanra  kiürültek. Az izraeli kormány ugyanis március eleje óta nem enged be segélyszállítmányokat az övezetbe. (Állítása szerint azért nem, hogy így helyezze nyomás alá a palesztin Hamászt, amely továbbra is tart fogva túszokat.) 

A segélyszervezetek munkatársai arra figyelmeztettek, hogy az élelmiszer-utánpótlás hiánya miatt a közkonyhák kénytelenek lesznek bezárni. Ez pedig valószínűleg éhínséghez vezet majd, mert a gázaiak élelmezése tőlük függ.

Gázai gyerekek várnak ételre
Gázai gyerekek várnak ételre
Fotó: X/Philippe Lazzarini

Egy Gázavárosban élő újságíró a brit lapnak arról számolt be, hogy extrém nehéz körülmények között élnek. Naponta maximum kétszer esznek, miközben a kórházak romokban hevernek, nincs gyógyszer, tiszta víz és áram.

Philippe Lazzarini, az UNRWA vezetője pedig közösségi oldalán azt írta: „a gázai gyerekek éheznek”. Szerinte ez az éhínség “ember által okozott és politikailag motivált.”

Felszólításaikat a segélyek beengedésére Izrael nem veszi figyelembe. 

Az ENSZ csak márciusban 3700 akut alultápláltságban szenvedő gyereket azonosított az övezetben.

Nemzetközi segélyszervezetek már korábban is szándékos éheztetéssel vádolták meg az izraeli vezetést, amely visszautasította a vádat.  

Az izraeli hadműveletekben, amelyek a 2023. október 7-i, csaknem 1200 halálos áldozatot követelő Hamász-terrortámadás után indultak meg, eddig több mint 52 ezren haltak meg helyi közlések szerint. Hétfő hajnalban 17-en vesztették életüket izraeli légicsapásokban az övezet északi részén a brit lap beszámolója szerint.  

Az ENSZ-dokumentumokban szereplő adatok szerint a halálos áldozatok között több mint 15 ezer gyerek van.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A világ első 3D-vel nyomtatott szállodája Oroszországban épül fel
Elek Lenke | 2026. július 26. 17:01
Rosztov-Velikijben épül a világ első 3D nyomtatással épített szállodakomplexuma, Jaroszlavl megyében, a festői Nyero-tó partján. A fő épületet, a vendégházakat, az egész évben nyitva tartó úszómedencéket, a hajóállomást és az épületek belsőépítészeti struktúráját egyaránt így hozzák létre. A legmodernebb technológia ellenére maga a komplexum a rosztovi Kreml stílusát idézi. A projekt több mint 1 milliárd rubelbe kerül.
Nemzetközi Francia erdőtűz: Bordeaux evakuálása egyelőre nincs napirenden
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 16:20
A tűz vasárnap alig 15 kilométerre volt Bordeaux városától.
Nemzetközi Amszterdam fokozza a Pride rendezvények biztonságát a berlini támadás után
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 15:20
Amszterdam idén a WorldPride házigazdája. 
Nemzetközi Korlátozzák a moszkvai légi forgalmat a fokozódó ukrán támadások miatt
Elek Lenke | 2026. július 26. 14:26
Az orosz főváros környékén csökkentették a repülőgépek megengedett maximális repülési magasságát az egyre gyakoribb ukrán támadások miatt. A korlátozások növelik a repülési időt és az üzemanyagköltségeket, valamint a madárütközések kockázatát – igaz, az orosz légitársaságoknak ennél komolyabb problémákkal is meg kell küzdeniük. 
Nemzetközi F-16-ossal újabb légtérsértő drónt lőtt le a román légierő
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 13:45
Ez már a harmadik volt két nap alatt.
Nemzetközi Három párizsnyi terület égett le Franciaországban
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 12:50
Szerda este óta mintegy 167 ezer embert kértek meg a térségben, hogy hagyja el otthonát vagy nyaralóhelyét. 
Nemzetközi Kijevi dróngyárat sorozott meg az orosz hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 11:44
A Smart Intelligent Systems cég volt a támadás célpontja.
Nemzetközi Mindössze 21 éves a berlini Pride-on elkövetett gázolásos támadás gyanúsítottja
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 09:13
A gyanúsítottat májusban engedték ki egy javítóintézetből.
Nemzetközi Megint elszabadult a pokol a megszállt Ciszjordániában
Privátbankár.hu | 2026. július 25. 17:01
Az erőszakos cselekményekben legkevesebb négy palesztin és két izraeli vesztette életét.
Nemzetközi Kemény üzenetet küldött Zelenszkijnek egy nyugat-európai miniszter
Privátbankár.hu | 2026. július 25. 13:46
Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozása ellen szólalt fel a Die Welt című német lap vasárnapi kiadásának adott interjújában Ausztria európai ügyekért felelős minisztere.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG