3p

A skót kormánynak demokratikus felhatalmazása van Skócia függetlenségének kivívására, mivel a legutóbbi skóciai parlamenti választáson a függetlenséget pártoló erők kerültek többségbe - mondta vasárnap John Swinney skót miniszterelnök.

Swinney, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: Skócia függetlenné válásával lehet csak felszámolni a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) "pusztító" skóciai következményeit.

A skót miniszterelnök megerősítette azt a skót kormányzati álláspontot, hogy Skóciát kifejezett akarata ellenére kényszerítette a londoni kormány a kilépésre az Európai Unióból, és ez is indokolja, hogy újabb függetlenségi népszavazásra van szükség
A skót miniszterelnök megerősítette azt a skót kormányzati álláspontot, hogy Skóciát kifejezett akarata ellenére kényszerítette a londoni kormány a kilépésre az Európai Unióból, és ez is indokolja, hogy újabb függetlenségi népszavazásra van szükség
Fotó: Depositphotos

Swinney arra utalt, hogy a brit EU-tagságról 2016-ban tartott referendumon országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt. Az SNP azóta rendszeresen hangoztatja, hogy elengedhetetlenné vált az újabb függetlenségi népszavazás, mivel Skóciát egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London távozásra kényszerítette az EU-ból.

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.

A vasárnapi BBC-műsorban a skót miniszterelnök viszont azzal érvelt, hogy a 2021-es skóciai parlamenti választáson is többségbe kerültek a függetlenségre törekvő erők, és ez azt jelenti, hogy a skót választók demokratikus felhatalmazást adtak a skót kormánynak a függetlenséget célzó politikai program folytatására.

John Swinney kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy mi lesz a sorsa ennek a politikának, ha a júliusi 4-i nagy-britanniai országos parlamenti választásokon az SNP nem nyeri el a londoni alsóházban Skóciának járó mandátumok többségét.

Skóciát 59 mandátum illeti meg a brit parlament 650 tagú alsó kamarájában, és a júliusi választások kiírása után feloszlatott előző parlamentben ebből 43-at a Skót Nemzeti Párt képviselői töltöttek be. A közvélemény-kutatási eredmények szerint azonban a jövő havi választásokon a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt jelentősen előretör Skóciában is az SNP rovására.

Swinney e hét közepén mutatta be a Skót Nemzeti Párt választási programját, amelyben az újabb függetlenségi népszavazás célkitűzése mellett szerepel az is, hogy ha Skócia elnyeri függetlenségét, akkor önálló országként visszalép az Európai Unióba. A Munkáspárt, amely a közvélemény-kutatási eredmények szerint várhatóan jelentős többséggel megnyeri a július 4-i brit parlamenti választásokat, sem a skóciai függetlenségi törekvéseket, sem Nagy-Britannia újbóli EU-csatlakozását nem pártolja. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ketyeg az óra: Trump újabb figyelmeztetést küldött Iránnak
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 19:57
Iránnak korlátozott idő áll rendelkezésére ahhoz, hogy megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, mielőtt újabb amerikai katonai támadás érné – jelentette ki kedden Donald Trump amerikai elnök.
Nemzetközi Putyin nem akárhová ment vendégségbe
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 19:13
Két szuperhatalom vezetője találkozik.
Nemzetközi A mélybe húzza Trumpot az iráni háború
Wéber Balázs | 2026. május 19. 18:23
Mélypontra süllyedt az amerikai elnök népszerűségi indexe hazájában: a választók kétharmada szerint hiba volt elindítani az iráni háborút, és a gazdaság is bajban van. Mindeközben közeleg a novemberi időközi választás – mi jöhet addig? Ezt is megnézzük az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi Korrupció miatt nyomoznak egy korábbi miniszterelnök ellen Spanyolországban
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 16:08
Az ügy még a koronavírus idejéből származik.
Nemzetközi Nem örülhet Trump a legújabb iráni békejavaslatnak
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 13:10
Irán legutóbbi, az Egyesült Államoknak címzett békejavaslata a harcok beszüntetését, az iráni térség közelében állomásozó amerikai erők kivonását, valamint az amerikai-izraeli háború okozta károk megtérítését is tartalmazza – jelentette kedden az iráni állami média.
Nemzetközi A nap képe: nem gyalog indult Varsóba Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 11:58
És természetesen nem is egyedül.   
Nemzetközi Ukrajna továbbra is nagy nyomást helyez az oroszokra
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 09:45
Folytatódtak a zaporizzsaji atomerőmű melletti Enerhodar és a jaroszlavli régió elleni ukrán dróntámadások az éjszaka folyamán – közölték kedden a helyi hatóságok.
Nemzetközi Súlyos döntést hozott az Egyesült Államok, nagyon megromlott a viszony a két nagyhatalom között
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 07:55
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma felfüggeszti a Kanadával folytatott katonai együttműködés egy részét a két ország közötti növekvő feszültségek miatt – jelentette be hétfőn egy magas rangú tisztviselő, aki azzal vádolta meg Ottawát, hogy nem teljesíti védelmi kötelezettségvállalásait.
Nemzetközi Elhalasztotta Trump az Irán ellen tervezett támadást
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 06:15
Donald Trump amerikai elnök Szaúd-Arábia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek kérésére elhalasztja a – szavai szerint – keddre tervezett újabb katonai támadást Irán ellen.
Nemzetközi Megfenyegették és még meg is alázták Trumpot Kínában – de mi is van ezzel a Thuküdidész-csapdával?
Litván Dániel | 2026. május 19. 05:44
Elegánsan, de eléggé kíméletlenül fogalmazott Hszi Csin-ping az amerikai elnököt fogadva. De mit értett mindebből Trump, és mi jöhet ezután?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG