4p

Eltaláltak egy Ciklon típusú orosz rakétahordozó hadihajót. Háborús hírek.

  • Magyarország támogat minden olyan nemzetközi kezdeményezést, amely azt célozza, hogy véget érjen a konfliktus Ukrajnában - jelentette ki Washingtonban Takács Szabolcs nagykövet kedden, a magyar honvédelem napja alkalmából a magyar nagykövetségen tartott ünnepségen. A diplomata az amerikai fővárosban dolgozó tisztségviselők és külföldi diplomaták előtt tartott köszöntőjében rámutatott, hogy Ukrajna és az ukrán társadalom sorsa szempontjából békére és tűzszünetre van szükség, és minél előbb elkezdődhetnek az ezt célzó tárgyalások, annál kevesebb további áldozatot kell elszenvedni.

  • Már több mint háromezer elítélt kérte a büntetés letöltése alóli feltételes szabadlábra helyezést, hogy részt vegyen Ukrajna védelmében - hozta nyilvánosságra Olena Viszocka igazságügyi miniszterhelyettes egy keddi tévéműsorban. A tisztségviselő szavai szerint ez a szám megfelel a tárca előzetes várakozásainak. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a törvényi korlátozások miatt egyelőre nem lehet megmondani, hogy a jelentkezők közül hányan felelnek meg a követelményeknek. Elmondta továbbá: a katonai orvosi bizottságok ezenkívül szűrni fogják az elítélteket a társadalmilag veszélyes betegségekre, olyanokra mint a HIV-fertőzöttség, tuberkulózis vagy hepatitis, amelyek kizáró okot jelentenek. Az ukrán parlament május 8-án fogadta el azt a törvényjavaslatot, amely engedélyezi bizonyos kategóriájú bebörtönzöttek mozgósíthatóságát, amennyiben önként jelentkeznek szolgálatra.

  • A Jevropejszka Pravda ukrán hírportál a holland védelmi minisztérium közlésére hivatkozva arról számolt be, hogy befejeződött tíz ukrán katona kiképzése Hollandiában az F-16-os vadászgépek karbantartására. Hollandia vállalta, hogy legalább 24 darab F-16-os vadászgépet biztosít Ukrajnának - emlékeztetett a hírportál.

  • Olekszandr Prokugyin, a dél-ukrajnai Herszon megye kormányzója a Telegramon közölte, hogy az orosz erők kedden robbanóanyagot dobtak le egy drónról a régióban lévő Antonyivka falura, aminek következtében három nő megsérült.

  • Az ukrán légierő arról számolt be, hogy az éjszaka alatt Ukrajnát támadó 29 orosz drónból 28-at sikerült a levegőben megsemmisíteni. Az ukrán vezérkar legfrissebb összesítése szerint az orosz hadsereg ukrajnai embervesztesége hozzávetőleg meghaladta a 495 ezret. Az ukrán erők hétfőn megsemmisítettek egyebek mellett 15 orosz harckocsit, 42 tüzérségi és négy légvédelmi rendszert, valamint 54 drónt.

  • Az ukrán vezérkar délutáni helyzetjelentésében megerősítette, hogy eltaláltak egy Ciklon típusú orosz rakétahordozó hadihajót az Oroszország által 2014 óta megszállva tartott Krím félszigeti Szevasztopolban. A közlés szerint május 19-re virradó éjjel találták el a Kalibr típusú rakétákat hordozó orosz hajót az ukrán erők. A dél-ukrajnai védelmi erők stratégiai kommunikációs központjának vezetője, Dmitro Pletencsuk - még a találat megerősítése előtt - kijelentette: ha valóban eltalálták az ukrán erők a hadihajót, az azt jelenti, hogy Oroszország nem fog tudni közelről Kalibr rakétákat indítani Ukrajna ellen.

  • Kaja Kallas észt kormányfő kedden a brit Financial Times című lapnak adott interjújában felszólította a balti ország NATO partnereit, hogy az ukrán katonákat közvetlenül Ukrajnában képezzék ki.

  • A brit védelmi minisztérium kiadta napi jelentését, amelyben arról számolnak be, hogy miközben a Harkivnál nyílt frontvonalra koncentrál a közvélemény, addig az orosz alakulatok folyamatosan törnek előre Donyeck megyében.

MTI, Portfolio

Címkék: Nemzetközi Ukrajna

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Sötét ügyek lehetnek a kínai hadsereg lefejezése mögött, és a következmények is félelmetesek lehetnek
Litván Dániel | 2026. február 1. 18:06
Váratlan és példátlan fordulatot vett Hszi Csin-ping tisztogatása a kínai haderőnél. De mi vezetett az elnök régi barátjának és szövetségesének bukásához? És mi jöhet ezután? Sem egy erőtől duzzadó, sem egy gyengének látszó Kína nem jó hír a térség biztonsága szempontjából.
Nemzetközi Óriásit betliztek a csúcskategóriás német drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 16:44
Háromnegyedük még felszállni sem tudott.
Nemzetközi Meghátrált Irán – mégsem lőnek a szorosban
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 16:21
Tévesek voltak a korábbi hírek.
Nemzetközi Nem találják az oroszok Trump atomtengeralattjáróit
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 15:59
Dmitrij Medvegyev szerint nyomuk sincs, Trump viszont tényleg békét akar.
Nemzetközi Belgium nem lazít, tovább ellenőriznek
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 14:44
Fél év alatt 12 embert küldtek vissza, meghosszabbítják a belépési ellenőrzéseket.
Nemzetközi Árulkodó jel, hogy nem a békére készülnek az oroszok
Elek Lenke | 2026. február 1. 14:12
Az orosz védelmi minisztérium ugyanis megkezdte a tömeges toborzást az új haderőnembe, a Pilóta Nélküli Rendszerekbe (UST), méghozzá elsősorban az egyetemisták körében.
Nemzetközi Valamit megint kifőzött Trump embere az oroszokkal?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 13:56
Eredményes és konstruktív találkozókról számolt be Steve Witkoff Putyin megbízottjával. 
Nemzetközi Kinyílt a gázai határ
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 13:24
Igaz, egyelőre csak tesztüzemben.
Nemzetközi Kemény figyelmeztetést küldött Irán Trumpnak
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 12:53
Visszavágnának, de nemcsak az amerikaiaknak?
Nemzetközi A brit miniszterelnök Amerikába küldené a bukott herceget
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 12:12
Ha hívják, akkor mennie kéne vallomást tenni az egykori András hercegnek Keir Starmer szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG