2p

A francia kormányfő a bizalmatlansági szavazás után hivatalosan is lelopott.

A parlamentben előző nap tartott bizalmatlansági szavazás nyomán hivatalosan lemondott csütörtökön Michel Barnier francia miniszterelnök. Emmanuel Macron elnök a lemondást elfogadta – közölte az Élysée-palota.

Hozzátették: az államfő csütörtök este a televízióban üzenetet intéz a nemzethez, amelyben a politikai válságra és az ország gazdasági helyzetére összpontosít. Az új kormány kinevezéséig Michel Barnier és kabinetje ügyvezetőként viszi az ügyeket – áll a köztársasági elnöki hivatal közleményében.

Michel Barnier: kalap, kabát.
Michel Barnier: kalap, kabát.
Fotó: Depositphotos

Macron csütörtökön találkozott szövetségeseivel, és a parlamenti vezetőkkel is konzultál az új kormányfő kinevezéséről. A veterán politikus Barnier, akit Macron alig három hónapja nevezett ki, a modern francia történelemben a legrövidebb ideig volt miniszterelnök. Azután veszítette el a bizalmatlansági szavazást, hogy nem kapott elég támogatást a jelentős deficit megfékezésére irányuló költségvetési törvényhez sem.

Az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség és a Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány a kedd esti voksoláson 331 szavazatot kapott az 577 fős alsóházban. A kormány megbuktatásához legalább 288 szavazatra volt szükség. Az új kormány összeállítását nehezíti, hogy az elnöknek kisebbsége van a törvényhozásban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Vége a svájci semlegességnek? Az orosz fenyegetés miatt fegyverkezésbe kezdenek
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 14:02
Svájc nem képes megvédeni magát egy teljes körű támadás ellen, és növelnie kell a katonai kiadásokat az Oroszország felől érkező növekvő kockázatok miatt – jelentette ki a svájci fegyveres erők vezetője.
Nemzetközi Ha ezt az országot gatyába rázzák, semmi sem lehetetlen – elfogadták Argentína költségvetését
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 08:57
5 százalékos növekedés, 10 százalékos infláció, költségvetési többlet – Argentínában ambíciózus büdzsét fogadtak el.
Nemzetközi Az oroszok megtámadták Kijevet a kulcsfontosságú Zelenszkij-Trump-találkozó előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 08:46
Oroszország szombaton rakétákkal és drónokkal támadta Kijevet és Ukrajna más régióit a vasárnapra tervezett Zelenszkij-Trump találkozó előtt.
Nemzetközi Nyugtalan estéje volt a románoknak az orosz drónok miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 16:57
Felszállt két román vadászgép. 
Nemzetközi Zelenszkij megerősítette: leül tárgyalni Trumppal a területi kérdésekről
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 15:05
Az ukrán elnök elutazik az amerikai elnökkel egyeztetni.
Nemzetközi Kudarcot mondott a kormányalakítás, jön az előválasztás Koszovóban
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 11:58
Február óta nem sikerült a kormányalakítás.
Nemzetközi Napokon belül találkozhat Trump és Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 11:12
Amerikai sajtóértesülések szerint.
Nemzetközi Felszálltak a lengyel vadászgépek egy ólálkodó orosz repülő miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 10:26
A lengyel légtér közelében repült.
Nemzetközi Putyin újabb bírálója kerül börtönbe
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 09:48
Háborúpárti, de Putyint kritizálta.
Nemzetközi Kellemetlen találatot vihetett be Ukrajna az oroszoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 08:55
Robbanások történtek egy olajfinomítónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG