3p

Védelmi minisztere szerint Nagy-Britannia nem akar konfrontációba kerülni Oroszországgal.

A brit védelmi miniszter szerint az orosz fegyveres erők Harkiv környékén észlelt előrenyomulása is jelzi, hogy Ukrajna katonai segélyezését egy pillanatra sem szabad szüneteltetni. Grant Shapps hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Nagy-Britannia nem akar konfrontációba kerülni Oroszországgal - jelenti Kertész Róbert, az MTI tudósítója.

Grant Shapps szerint nem szándékoznak bevonulni és harcolni az orosz-ukrán háborúban
Grant Shapps szerint nem szándékoznak bevonulni és harcolni az orosz-ukrán háborúban
Fotó: EPA / ANDY RAIN

Shapps a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában - arra a riporteri felvetésre, hogy Volodomir Zelenszkij ukrán elnök szerint Ukrajnának a védelméhez szükséges eszközök alig 25 százaléka áll jelenleg rendelkezésére - kijelentette: ha más országok is követték volna Nagy-Britannia példáját, Ukrajnának ma sokkal nagyobb védelmi kapacitása lenne.

A brit védelmi tárca vezetője szerint Nagy-Britannia a háború kezdete óta hozzávetőleg 12,5 milliárd font (5660 milliárd forint) segélyben részesítette Ukrajnát.

Grant Shapps ugyanakkor kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy London szerint Ukrajna használhatja-e a brit fegyvereket Oroszország területén lévő célpontok ellen. A miniszter úgy fogalmazott: a brit fegyverszállítások azt a célt szolgálják, hogy Ukrajna megvédhesse magát, és ezeket a fegyvereket "Ukrajna egész területén lehet és kell is használni, beleértve a Krím területét is". Shapps a brit fegyverek oroszországi célpontok elleni használatának lehetőségét firtató többszöri kérdésre ugyanakkor csak annyit mondott, hogy az erről folytatott "magánjellegű beszélgetésekről" nem kíván részleteket felfedni.

A brit védelmi miniszter szerint a Harkiv körzetében elért orosz előrenyomulást az tette lehetővé, hogy "a civilizált világ kis időre elfordította tekintetét" Ukrajnáról. Grant Shapps ennek példájaként említette, hogy belpolitikai okokból hosszú ideig tartott, mire a washingtoni kongresszus elfogadta az Ukrajnának szánt amerikai segélycsomagot.

Arra a felvetésre, hogy az Izrael elleni iráni támadás idején brit és amerikai harci gépek is részt vettek az iráni rakéták lelövésében, ugyanakkor nem hajtanak végre ilyen akciókat az ukrajnai célpontokra kilőtt orosz rakéták ellen, a brit védelmi miniszter kijelentette: sem Izrael, sem Ukrajna nem tagja a NATO-nak, így nem terjed ki rájuk az atlanti szövetség védelmi garanciája. Ukrajna azonban Oroszországgal áll háborúban, és Nagy-Britannia nem kíván közvetlen konfliktusba keveredni Oroszországgal, "nem szándékozunk bevonulni és harcolni ebben a háborúban" - tette hozzá.

A minap David Cameron brit külügyminiszter is kizárta annak lehetőségét, hogy a NATO katonákat küldjön az ukrajnai hadszíntére. Május eleji ukrajnai látogatásának idején, a Sky News brit hírtelevíziónak nyilatkozva Cameron kijelentette: veszélyes eszkalációt jelentene, ha NATO-katonák jelennének meg Ukrajna területén.

Cameron nyilatkozatának közvetlen előzményeként Emmanuel Macron francia elnök a The Economist című brit politikai-gazdasági folyóiratnak nyilatkozva egyértelmű igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy kitart-e a nyugati szárazföldi alakulatok Ukrajnába küldéséről tett korábbi kijelentései mellett. Cameron a Sky News-interjúban ugyanakkor kijelentette: nincs szükség arra, hogy NATO-katonákat küldjenek Ukrajnába, és "nem is lenne helyénvaló, ha NATO-katonák orosz katonákat ölnének".
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mégis jönnek az uniós pénzek, német csodafegyvert kap Ukrajna? Olvasóink kedvenc külpolitikai cikkei
Wéber Balázs | 2025. december 30. 17:56
Ukrajnai háború, uniós pénzek, Weidel- és Netanjahu-vizit Budapesten – ezek a külpolitikai témák érdekelték legjobban olvasóinkat az idei évben Nagyító rovatunk toplistája alapján.
Nemzetközi Szaúd-Arábia lecsapott, az Egyesült Arab Emírségek meghátrált – mi történik Jemenben?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 17:06
Összefeszült a Perzsa-öböl két nagyhatalma, az Egyesült Arab Emírségek pislogott először.
Nemzetközi Ítéletet mondott a dán elnökségről a magyar kormány minisztere: elégséges
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 16:49
Bóka János értékelte a dán uniós elnökség féléves munkáját. Közepesnél jobb osztályzatot semmire nem tudott adni.
Nemzetközi Bendarzsevszkij Anton: nem valószínű, hogy az ukránok célba vették volna Putyint
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 16:21
Se bizonyítékok, se racionális magyarázat nincs arra, hogy tényleg ukrán drónok támadtak volna Putyin rezidenciájára. Rácz András véleménye még egyértelműbb.
Nemzetközi Orosz győzelmi jelentés jött, Ukrajna evakuál
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 14:53
Tovább nyomulnak előre az oroszok? 
Nemzetközi Megijedt az iráni vezetés a tüntetőktől?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 14:03
Tárgyalásokat és reformokat ígér a tüntetőknek az iráni elnök.
Nemzetközi Dróntámadás Putyin ellen: nem áll össze a kép
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:04
A környéken senki nem hallott és látott semmit. Szergej Lavrov szavait még az orosz védelmi minisztérium sem támasztja alá.
Nemzetközi Lecsapott a török rendőrség, 110-en őrizetben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 11:04
Nagyszabású műveletben csaptak le a török hatóságok.
Nemzetközi Kormánydöntő tüntetések 2025-ben Mongóliától Bulgáriáig
Bózsó Péter | 2025. december 30. 10:23
Az elégedetlenség számos országban az utcára vitte az embereket, hogy kifejezzék kormányukkal való elégedetlenségüket, és több országban a kormány távozását is elérték. Év végi összeállításunkban áttekintjük ezeket a kormánydöntő tiltakozásokat.
Nemzetközi Megszólalt Lavrov – akkor ennyit a béketárgyalásról?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:59
Az orosz külügyminiszter szavai alapján Oroszország semennyit sem hajlandó engedni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG