2p

Az Európai Unió határain elkövetett emberi jogi visszaéléseket a nemzeti hatóságok nem vizsgálják ki elég alaposan - hívta fel a figyelmet az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) kedden közzétett jelentésében.

A dokumentumban olyan esetek szerepelnek, amelyek bajba jutott emberek mentésének elmulasztásával, fizikai bántalmazásával, velük szembeni embertelen vagy megalázó bánásmóddal kapcsolatosak.

A bécsi székhelyű testület szerint tagállami szinten "nagyon kevés vizsgálatot folytatnak le a menedékkérők életét követelő incidensek és az állítólagos bántalmazások ügyében, továbbá, nagyon kevés nemzeti bírósági eljárás vezet ítélethez".

A jelentésben az is áll, hogy az áldozatok a hatóságokkal szembeni bizalmatlanság, a megtorlástól való félelem vagy a rendelkezésre álló eljárási lehetőségek ismeretének hiánya miatt ritkán tesznek panaszt. Továbbá az incidensek kivizsgálása azért is nehéz, mert kevés a bizonyíték, különösen, ha a jogsértések eldugott helyeken vagy éjszaka történnek. A vizsgálatok gyakran nem függetlenek, nem alaposak, túl sokáig tartanak, és a hatóságok ritkán vonják be az áldozatokat a folyamatba - teszi hozzá az FRA.

Menekültek az ukrán-lengyel határnál 2022-ben
Menekültek az ukrán-lengyel határnál 2022-ben
Fotó: Unian

Az alapjogi ügynökség szerint az új migrációs és menekültügyi paktum lehetőséget kínál ezek kezelésére: átvilágítási rendelet kötelezi a tagállamokat, hogy kivizsgálják az alapvető jogoknak az országhatárokon történő megsértésével kapcsolatos állításokat. A paktum előírja továbbá a tagállamok számára, hogy fogadjanak el nemzeti végrehajtási terveket, amelyeknek tartalmazniuk kell az azonnali és hatékony kivizsgálást célzó intézkedéseket is.

A jelentés emellett további konkrét lépéseket javasol az uniós határokon történt olyan esetek hatékonyabb kivizsgálására, amelyekben emberek halnak meg vagy bántalmazzák őket. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Sikeresen tesztelték kamikazéikat a németek
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 07:21
Évente több tízezret is gyárthatnak majd belőle.
Nemzetközi Tovább folytatják a „kalózkodást” az amerikaiak
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 06:57
Nem állnak le a tankervadászattal, újabb hajót vettek üldözőbe.
Nemzetközi Növelné a nyomást Zelenszkij – látja a fényt az alagút végén?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 06:39
Pozitívan nyilatkozott a tárgyalások legújabb fordulójáról az ukrán elnök, de az oroszokon tovább kell növelni a nyomást szerinte.
Nemzetközi Zavar az erőben: az Egyesült Államok sem tudja, mit is akar Putyin
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 17:15
Állítanak valamit a Reuters forrásai, és állít valamit Tulsi Gabbard, aki Donald Trump kormányában a nemzetbiztonsági szervek felügyeletéért felel.
Nemzetközi Trumppal szembejön a valóság: hiába a rengeteg áldozat, mégsem követik a jó példát
Kollár Dóra | 2025. december 21. 16:50
A szigorú fegyvertartási szabályok működnek Ausztráliában, az Egyesült Államok azonban nem kér belőle. 
Nemzetközi Újabb vitatott lépés Izraeltől a megszállt területen
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 16:00
19 új zsidó telep létrehozását engedélyezte az izraeli kormány a megszállt Ciszjordániában, jelentette be vasárnap Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter, aki a Telepesügyi Hivatalt is felügyeli.
Nemzetközi Újabb halálos lövöldözés, ezúttal Dél-Afrikában
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 15:00
Kilenc ember halt meg egy dél-afrikai kocsmai lövöldözésben.
Nemzetközi Ebből mi lesz? Tiltott orosz hajót vizsgálnak Svédországban
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 12:55
A svéd vámhatóság vasárnap közölte, hogy a hatóságok átvizsgáltak egy orosz teherhajót, amely pénteken műszaki meghibásodás miatt svéd vizeken horgonyzott le, és jelenleg is ellenőrzik a rakományát.
Nemzetközi Folytatódik az olajháború, Venezuela válaszlépést ígért
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 10:30
Az Egyesült Államok lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, amely Venezuelából indult – közölte az amerikai Belbiztonsági Minisztérium.
Nemzetközi Ausztrália Bondi Beach után: teljes átvilágítás jön a biztonságiaknál
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 09:52
A múlt hétvégi Bondi Beach-i támadás után felülvizsgálják a rendőrség és a nemzeti hírszerző ügynökségek működését Ausztráliában – erről beszélt az ország miniszterelnöke.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG