3p

Magas pénzbüntetést fog fizetni a jövőben az a cseh politikus, aki választási kampányában sértegeti ellenfeleit, más pártokat vagy politikusokat, illetve nyilvánvaló valótlanságokat állít róluk – írja a Právo című független cseh napilap pénteki kiadásában.

A büntetési tételeket a választási kampányról szóló új törvényjavaslat tartalmazza, amelyet a belügyminisztérium terjesztett a képviselőház elé. A parlamenti alsóház a törvényjavaslatot első olvasatban már elfogadta, s amennyiben a képviselők a harmadik olvasatban véglegesen rábólintanak, akkor 2026 januárjától életbe is lép. A javaslat tehát az idén ősszel esedékes képviselőházi választásokat még nem érinti – jegyezte meg a lap.

„Az érintett paragrafus a választási kampány alapszabályára, alapelvére épül, miszerint a kampánynak tisztességes és becsületes módon kell lezajlania. Kiemelten fontos, hogy a jelöltekről és az induló pártokról nem szabad valótlan tényeket közölni” – mondta Ondrej Krátoska, a belügyminisztérium szóvivője a Právónak.

„Eddig ennek az elvnek a megsértése nem vont maga után semmiféle szankciót” – jegyezte meg a szóvivő.

A cseh államfői rezidencia épülete Prágában – súlyos pénzbüntetésre számíthatnak a sértegetők
A cseh államfői rezidencia épülete Prágában – súlyos pénzbüntetésre számíthatnak a sértegetők
Fotó: Depositphotos

A törvény betartását a politikai pártok gazdálkodását felügyelő hivatal fogja ellenőrizni beadványok alapján. Az egyes cselekedetek elévülési határideje három év.

A törvényjavaslat szerint a büntetések felső határa kétmillió korona, azaz mintegy 32 millió forint.

Frantisek Sivera, a hivatal elnöke szerint nem várható, hogy a beadványokról – hacsak a tényállás nem lesz teljesen egyértelmű – a hivatalnokok még a kampány során dönteni tudnának, a bizonyítékok beszerzése és kiértékelése miatt elhúzódó ügyekre kell számítani.

Radek Vondrácek, az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom alelnöke, a képviselőház alkotmányjogi bizottságának elnöke nyilvánosan bírálta a törvényjavaslatot. „Gumiparagrafusokról van szó, s nem jó, hogy az egyes ügyekről lényegében hivatalnokok fognak dönteni egyéni megítélésük alapján” – jegyezte meg a belügyminisztériumnak címezve szavait a politikus, aki az elmúlt választási időszakban az alsóház elnöki tisztségét is betöltötte.

A belügyminisztérium a Právónak küldött reagálásában elismerte: nem minden valótlan állítás lesz szabálysértés, sok függ majd attól, milyen kontextusban és milyen körülmények között hangzott el egy vitatható nyilatkozat.

A hivatal közölte, hogy ha a törvényjavaslat életbe lép, legalább tíz új alkalmazottat, szakembert kell felvennie, akik foglalkozni fognak a beadványokkal.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ennek a kínai GDP-adatnak nagyon nem fog örülni Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:00
A januártól márciusig tartó időszakot még nem hátráltatta Donald Trump vámháborúja.
Nemzetközi Rogán Antal már nincs rajta az amerikai szankciós listán
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 06:30
Ellentétes volt az Egyesült Államok érdekével.
Nemzetközi Valamit kitaláltak az ukránok? Megtorpant az orosz előrenyomulás
Litván Dániel | 2025. április 16. 05:47
Néhány hete még úgy tűnhetett, csak idő kérdése, hogy az ukránoknak komolyabb területeket kellene feladniuk. De az oroszok megálltak – mi történt?
Nemzetközi Netanjahu elmondta, mivel járna a palesztin állam létrehozása
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 19:33
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ismét elvetette a palesztin államiságot abban a telefonbeszélgetésben, amelyet Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott kedden, Macron pedig sürgette, hogy legyen végre tűzszünet és megállapodás az izraeli túszokról a Gázai övezeti háborúban.
Nemzetközi Német csodafegyver Ukrajnának? Súlyos döntést hozhat az új kancellár
Wéber Balázs | 2025. április 15. 18:31
Míg a búcsúzó német kancellár, Olaf Scholz nem volt hajlandó nagy hatótávolságú Taurusokat szállítani Ukrajnának, a hamarosan hivatalba lépő utódja, Friedrich Merz átlépné a vörös vonalat. Moszkva – úgy tűnik – tajtékzik a dühtől. De milyen következményei lehetnek egy ilyen lépésnek? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi Francia börtönöket támadtak
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 18:11
Több dél-franciaországi büntetésvégrehajtási intézmény épülete ellen követtek el támadásokat felgyújtott járművekkel vagy sorozatlövésekkel az elmúlt két napban, helyenként anarchista jelszavakat is festve a börtönök falára – jelentette be az országos terrorellenes ügyészség, amely kedden vizsgálatot indított a támadássorozat ügyében.
Nemzetközi Trump tett egy ígéretet a cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 17:22
Az amerikai elnök gyorsított engedélyezési eljárásról biztosított minden, az Egyesült Államokban beruházást tervező vállalatot – az amerikai elnök ezt arra reagálva közölte, hogy az NVIDIA chipgyártó 500 milliárd dollár új beruházás tervét jelentette be.
Nemzetközi Aggasztó jelentés: Európa a leggyorsabban melegedő kontinens
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:27
A szélsőséges időjárás és az éghajlatváltozás súlyos hatásait megérzi a kontinens. 
Nemzetközi Kicsorbítják Brüsszelben a magyar vétót? Úgy tűnik, megvan a megoldás a szankciós zsarolás ellen
Litván Dániel | 2025. április 15. 15:23
Sok uniós kormány tart attól, hogy Magyarország újra vétóval fog zsarolni az Oroszország elleni szankciók ügyében – de most találtak egy megoldást Orbán Viktor kikerülésére?
Nemzetközi Kiszivárgott egy lista: ezekbe az országokba toloncolnák vissza tömegesen a bevándorlókat 
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 15:04
Az Európai Bizottság tervezete azokat a távoli országokat listázza, ahová a kontinensre érkező menedékkérők egy részét, szabályozott keretek közt tudná átirányítani az EU.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG