3p

Turbó fokozatba kapcsolta befektetéseit a Disney. A világ talán elsőszámú szórakoztatóipari óriása tíz év alatt 60 milliárd dolláros fejlesztéssel számol – ennek ötödét új tengerjáró hajókra fordítja majd.

Tengerre hőseink! – így is lehetne aposztrofálni a leghíresebb szórakoztató cég, a Disney  legújabb bejelentését. A témaparkjairól és rajzfilmjeiről híres amerikai vállalkozás ugyanis bejelentette: a következő tíz évben 60 milliárd dollárt fordít majd fejlesztésekre és beruházásokra.

A gigászi terv részleteiről eddig még nem lebbentették fel a fátylat, de december elején részben kitudódott ennek egy – igen fontos – eleme. Akkor keresztelték fel- és meg ugyanis a cég legújabb, Disney Treasure – magyarul Disney Kincse – néven futó új tengerjáró hajóját. A Wall Street Journal tudósítása szerint a manhattani avató ünnepség kapcsán jelentették be ugyanis, hogy 2031-ig megduplázzák a hajóflottát, így az új évtizedben már 13 tengerjáró hajó viseli majd a jellegzetes Disney feliratot. 

A világ tengerhajózási szektorában ugyan még csak 2,5 százalékos súllyal részesedő amerikai cég – a közkedvelt karib-tengeri útvonalakon ez azonban már 5 százalék! – nem a hagyományos, tömegtermékek piacán kíván terjeszkedni, hanem elsősorban a családi és magas színvonalú szegmensben.

Jól tükrözik ezt az árak is. A Bahamákra a floridai Fort Lauderdale-ből induló négynapos hajókázás ára egy négytagú családnak idén áprilisban megközelíti a 8000 dollárt – ugyanezen útért a szolidabb szolgáltatást nyújtó Royal Caribbean csak 3368 dollárt kér. A Donald kacsával, Mickey egérrel és számos további népszerű rajzfilmhőssel „felszerelt” Disney hajó töltöttsége a vaskos ár ellenére roppant magas – és évről évre többen szállnak a „mesehajókra”.

Míg 2019-ben – ami a turisztika területén mindenütt csúcsévnek számított – 29,7 millió utast számláltak, addig 2023-ban már 31,7 milliót. A gyerekek számára a megelevenedett rajzfilmfigurák, a felnőtteknek viszont a változatos tánc és zenei programok bizonyultak vonzónak – az óriás hajók töltöttségi mutatói 2023-ban meghaladták a 92 százalékot.

A 2030-as években már 13 tengerjáró hajó viseli majd a jellegzetes Disney feliratot
A 2030-as években már 13 tengerjáró hajó viseli majd a jellegzetes Disney feliratot
Fotó: Depositphotos

A Disney „úszó szállodái” ez utóbbi miatt is egyre nagyobbak lettek. Míg korábban világszerte nagynak számított egy 3000 utast szállító tengerjáró, ma már a 6000 fős hajó sem ritkaság. A Disney idén felavatandó, Adventure névre keresztelt hajója is már egy ilyen 6700 fős monstrum lesz – s ezt már kifejezetten az ázsiai piac igényeire szabták. Szingapúrból szállítja majd a tehetős indiai, indonéz és maláj utasokat mesés vízi kalandozásra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A Balkán tartogatta az év első választási csavarját
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 16:00
A szavazóhelyek 6 százalékában meg kell ismételni a boszniai szerb elnökválasztást a felmerült szabálytalanságok miatt – közölte csütörtökön Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének választási bizottsága.
Nemzetközi Moszkva 24 civil megölésével vádolja Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 15:00
Egy hotel és egy kávézó ellen indított csapást Ukrajna.
Nemzetközi Zelenszkij: 90 százalékban kész a béke, a többi határozza meg Európa sorsát
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 14:15
Újévi beszédet intézett az elnök az ukrán néphez.
Nemzetközi Mától hivatalos: Bulgáriában is már euróval lehet fizetni
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 13:24
Bulgária a mai nappal hivatalosan is csatlakozott az eurózónához.
Nemzetközi Visszájára sülhetett el az orosz cselszövés, már Trump is kételkedik
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 11:50
A CIA igazgatója cáfolhatta azt a hírt, hogy az ukránok merényletet kíséreltek meg Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szemben.
Nemzetközi Kína és Tajvan egyesítéséről beszélt Hszi Csin-ping újévkor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 17:04
Néhány nappal Kína tengeri hadgyakorlata után Tajvan és Kína újraegyesítésének gondolatával köszöntötte a 2026-os évet Hszi Csin-ping. 
Nemzetközi Hogyan ünneplik az újévet a szomszédban?
Elek Lenke | 2025. december 31. 11:01
Johann Strauss, Denevér, az újévi koncert a Bécsi Filharmonikusokkal, a Kék Duna keringő – és a szilveszteri, ilyenkor fényárban úszó bécsi belváros. A szomszédban megint kitaláltak egy ügyes turisztikai programsort, amely nem igényel szinte semmilyen beruházást, de százezreket vonz.
Nemzetközi Litvánia arra készül, hogy akár hidakat is fel kell robbantaniuk
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 10:23
Fontos a felkészültség, mert ezzel növelhető az elrettentő erő: erről beszélt a litván hadsereg szóvivője az LRT-nek. A hidakat is felszerelik olyan eszközökkel, amikbe szükség esetén robbanóanyagot lehet telepíteni.
Nemzetközi Áramszünet Moszkva környékén: százezrek maradhattak világítás nélkül
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 09:37
Akár több százezer ember is érinthet az áramkimaradás Moszkva régióban, eközben ukrán drónok érték el az orosz fővárost.
Nemzetközi Mégis jönnek az uniós pénzek, német csodafegyvert kap Ukrajna? Olvasóink kedvenc külpolitikai cikkei
Wéber Balázs | 2025. december 30. 17:56
Ukrajnai háború, uniós pénzek, Weidel- és Netanjahu-vizit Budapesten – ezek a külpolitikai témák érdekelték legjobban olvasóinkat az idei évben Nagyító rovatunk toplistája alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG